Biano Blogger: Každý by mal mať priestor, kde môže byť kreatívny, ja mám blog

Biano Blogger: Každý by mal mať priestor, kde môže byť kreatívny, ja mám blog

Simona Porubská

Blogerka Lucia sa venuje nielen blogovaniu, ale aj marketingu. Na konto jej dokonca pribudol aj e-shop s doplnkami pre ženy. Stihla si založiť rodinku a dnes sa s nami podelí o tipy k interiérovému designu, ktorý ju baví od malička.

Volám sa Lucia a rada inšpirujem čitateľov na mojom lifestylovom blogu luciasblog.sk. Venujem sa rôznym témam od kozmetiky, cez plánovanie svadby, cestovanie a najnovšie pribudol aj Mama blog, keďže čoskoro sa nám narodí naše milované dievčatko. 

Kto je Lucia a ako vznikol Lucia´s blog

Ako a kedy ste začali blogovať?

Blogovať som začala už takmer pred 7. rokmi. Od začiatku ma podporoval, dnes už môj manžel, keďže sama som blogy čítala a inšpirovala sa nimi. Od začiatku som chcela byť zameraná celkovo na lifestyle lebo ma baví mnoho tém. Tie sa potom podľa rôznych fáz môjho života menia.

V sekcii spolupráce máte popísané výhody spolupráce aj z odborného marketingového hľadiska. Spomínate SEO, marketing, budovanie značky a PR, content. V rámci správy vášho blogu sa venujete všetkým týmto oblastiam? Je niektorá časť marketingu, ktorá vás baví najviac a naopak, prečo?  

Áno spomínam bližšie aj marketingové veci a to najmä preto, že v tejto oblasti pracujem. Manžel má digitálnu agentúru seduco.sk, ktorej súčasťou som už 5 rokov. Takže tieto témy sú mi blízke, aj keď na ne nie som špecificky odborník. Celkovo ma baví tvorba obsahu. Zároveň sa snažím čo to priučiť aj zo SEO aby som to vedela dobre skĺbiť, no nie je to niečo čo by ma vyložene bavilo. 

O čom vás najviac baví písať? A ktorá z kategórií blogu je vaša najobľúbejšia?

Obľúbenosť kategórie sa líši aj od momentálne situácie. Ako som spomínala vyššie, baví ma veľa tém a práve to je svojím spôsobom aj problém. Rada by som toho obsiahla veľa, no o to viac mi potom chýba určitý niche. Určite ale medzi moje najobľúbenejšie patrila téma plánovania svadby, kozmetika či cestovanie.

Zdroj: Lucia´s blog

Momentálne chcem viac pridávať aj do kategórie Mama blog, keďže čoskoro sa naša rodinka rozrastie o malú princeznú a opäť je to téma, ktorú ja sama sledujem na Youtube, Instagrame a iných blogoch.

Zdroj: Lucia´s blog

A čo e-shop? Ako vznikla myšlienka predávať doplnky?

E-shop som chcela mať už dlhú dobu, keďže sa sami v tejto oblasti pohybujeme a pomáhame iným s tvorbou e-shopov a web stránok. Zároveň je to ale trošku klasika, podľa príslovia: „Obuvníkove dieťa chodí bosé,“ vidím na blogu, ale aj e-shope veľa priestoru na zlepšenie, či už technicky alebo aj obsahovo.

A prečo ste zvolili práve čelenky, mašle, držiaky na mobil a gumičky?

Čo sa týka doplnkov, boli to produkty, ktoré som ja sama zháňala a ktoré sama nosím. Preto mi prišlo prirodzené zaradiť ich na môj e-shop. Napríklad mašle mám doma v niekoľkých farbách a už sa neviem dočkať, kedy ich bude môcť nosiť aj naša malá.

Plánujete sa v budúcnosti e-shopu venovať viac a ponúkať širší sortiment?

E-shop by som chcela určite celkovo vylepšiť a samozrejme rozšíriť aj o ďalšie produkty, ktoré obľubujem. Taktiež sa mi páči, že ho viem dobre prepojiť aj s obsahom na blogu.

Zdroj: Lucia´s blog

Lucia túžila byť interiérovou dizajnérkou od malička. Tipy do domácnosti

Nie je ich síce veľa, ale predsa len máte na blogu pár článkov o inšpirácii do interiéru. Aký interiérový štýl je vám najbližší?

Téma interiérového dizajnu je mi blízka. Ako dieťa som ho totiž túžila robiť profesionálne. V tom čase o takomto povolaní ešte u nás poriadne nikto ani nechyroval. Áno, na blogu ich zatiaľ nie je veľa. :) Snáď pribudne viac na túto tému, hlavne v čase keď sa budeme sťahovať do vlastného bývania. Zatiaľ som sa nemohla príliš realizovať a podarilo sa nám prerobiť, relatívne podľa predstáv, len 1 miestnosť, ktorá ma inšpirovala práve k pár článkom na blogu.

Lucka pre vás vybrala aj niekoľko produktov, ktoré sa jej páčia. Jedným z nich je napríklad čalúnená posteľ s výrazným čelom .

Možno sa vám zapáči aj čalúnené kreslo so zlatými nožičkami.

Sú štýly/farby, ktoré vás baví kombinovať?

Rada kombinujem mierne moderné kúsky s kúskami, ktoré majú historický nádych.

Tip od Lucky: Napríklad jednoduchší stôl, ktorý je doplnený extravagantnejšou stoličkou barokového štýlu a podobne.

Čo sa týka farebností preferujem keď sú väčšie a drahšie kusy nábytku v univerzálnejších farbách. Tie potom radšej doplním farebnejšími kúskami, hlavne doplnkami alebo lacnejšími kusmi nábytku. Je to z jednoduchého dôvodu, keď vás omrzí farebná kombinácia nemusíte vymeniť všetko, stačí zmeniť pár kúskov. Priestor tak bude vždy ladiť.

Lucka pre vás vybrala aj pohovku.

My sa smejeme, že sme k našej spálni zladili ešte aj kocúra, ktorý je britský colorpoint (sivo-biely). U nás preferujeme bielu a sivú, ktorú dopĺňam zlatou alebo aj troškou ružovej. :) Čoskoro tej ružovej pribudne s dievčatkom asi viac. :)

A čo Lucka vybrala pre bábätko?

Zdroj: 4home.sk
Zdroj: Elisdesign.sk

Aká je podľa vás najčastejšia chyba pri zariaďovaní domácností interiérov?

V podstate asi to čo som už spomenula aj vyššie. Určitá nesúrodosť štýlov a farieb. Na druhú stranu určite vedia byť aj veľmi farebné priestory krásne, len je to ťažšie docieliť. A pre niekoho to môže byť príliš rušivé na oddychovanie. Treba preto poznať aj svoje osobné preferencie. Ja som spokojná aj vo farebne neutrálnejších priestoroch, ak sú trošku doplnené farbou. No toto tiež nevyhovuje každému.

Skvelým pomocníkom je preto určitá vision board, ktorú si viete spraviť či už na Pintereste alebo fyzicky na nejaký výkres. Tam má človek najlepší priestor odhaľovať čo sa mu k sebe hodí alebo nehodí. Aké štýly by chcel kombinovať. Aké farby ho ukľudňujú a naopak otravujú. 

Tipy pre blogerov

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov (okrem e-shopu)?

Určite sa zlepšili fotky a asi aj celkovo témy a spôsob akým píšem. Stále je to ale môj osobný lifestylový blog. Okrem toho má aj iný dizajn, pôvodný bol doslova nepraktický. Na blogu sa podľa mňa veľmi zle orientovalo. Funkcionalitou to bola teda celkom bieda, aj keď na pohľad nevyzeral najhoršie.

Zdroj: Lucia´s blog

Terajší dizajn blogu mi relatívne vyhovuje, aj čo sa týka vzhľadu a v podstate aj funkcionality. Ale vidím tam aj pár nedostatkov, na ktoré radšej nebudem upozorňovať. :D Myslím, že užívateľ ich možno až tak neregistruje ale reálne by pár úprav vypomohlo aj jemu.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie?

Blogovanie je super. Je to určitý priestor, kde môže byť človek kreatívny ako len chce. Na druhú stranu mať vlastný blog znamená venovať mu veľa času, či už vymýšľaním tém, písaním, fotením a úpravami fotografií.

Ak do toho chcete pridať SEO, tvorbu obsahu na sociálne siete atď atď je toho celkom dosť, čo sa človek musí priučiť a čo si musí urobiť v podstate sám. :) Za mňa je ale najnáročnejšie udržať pravidelnosť pri pridávaní príspevkov na blog a aj na sociálne siete.

Pracujem na tom neustále, no ako náhle príde nejaké náročnejšie obdobie v živote, blog je trošku odstrčený na bočnú koľaj. Vtedy to je vidieť aj na mojom obsahu. Mám to tak, že keď už sa do písania pustím len tak ma niečo nezastaví, no niekedy dlhšie trvá kým sa k tomu dostanem. Zvyčajne chcem tému obsiahnuť, čo najviac, čo najlepšie, aj čo sa týka fotiek aj textu a to je niekedy na škodu. :) Lebo ako sa vraví: „Done is better than perfect,“, čo si musím často pripomínať.

Zdroj: Lucia´s blog

Čo vám blogovanie dalo?

Blogovanie mi dalo priestor pre moju kreativitu. Taktiež mi dalo určitú slobodu, priestor na sebarozvoj, robiť to čo ma baví. Je to super hobby, niekto vie krásne kresliť, či spievať a tak sa zároveň aj odreaguje. Blog je pre mňa určitým odreagovaním.

Veľmi rada zdieľam tipy, zážitky a nie na každú tému nájdem „parťáka“ v okolí. No na blogu sa môžem v podstate venovať akejkoľvek téme, ktorá ma baví. Okrem toho som v online priestore spoznala kopec inšpiratívnych žienok, čo ma tiež obohatilo. :) Len škoda, že zvyčajne sú odo mňa dosť ďaleko takže tie vzťahy sú skôr online a ťažko sa prepájajú s offlinom. :)

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!