Biano Blogger: Na to aby bol poriadok, musí byť najprv neporiadok, hovorí Ivana

Biano Blogger: Na to aby bol poriadok, musí byť najprv neporiadok, hovorí Ivana

Simona Porubská

Vášňou blogerky Ivany je organizácia šatníkov a móda. Poďte sa s nami začítať do rozhovoru o tom, ako svoj šatník organizovať, aké vychytávky vám pomôžu a čo s čím kombinovať, keď neviete čo na seba.

Volám sa Ivana a na mojom blogu http://www.mademoiselleiva.com/ inšpirujem čitateľov v oblasti módy a lifestylu. Zameriavam sa hlavne na šitie nového oblečenia, upcyklovanie oblečenia zo secondhandov, DIY projekty, a na rôzne tipy a rady v oblasti stylingu a organizovania šatníkov. Na blogu nájdete aj tipy na dobré knihy, zaujímavé výlety a cestovanie nie len po svete ale aj na Slovensku.

Váš blog je tematicky rozmanitý, čo ale tvorí jeho najväčšiu časť? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Môj blog je zameraný na lifestyle a fashion, a tieto témy tvoria obsah blogu. Veľmi rada píšem o móde, aktuálnych trendoch, o šití, bavia ma tipy ako sa dá oblečenie prešiť a mojou vášňou sú aj rôzne vychytávky na styling a organizovanie šatníka. V decembri a januári som napríklad cestovala po Amerike, takže na blogu aj instagrame je živá aktuálne táto téma.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov?

Blog je od začiatku zameraný na módu a odievanie. Časom sa táto téma vyvíjala rôznymi smermi. Spájala som outfit príspevky so svojou ďalšou vášňou - cestovaním, galériami, hradmi a múzeami, ktoré som navštívila. Neskôr som sa začala zaujímať o tradičný ľudový odev a začala som zbierať kroje z Horehronia. 

Začala som sa zaujímať ako sa v minulosti odev nosil, z čoho je vyrobený, ako rozpoznať kroje z rôznych oblastí, naučila som sa tkať, vyšívať, stretávala som sa so ženičkami, ktoré kroje kedysi nosili, preštudovala som veľa kníh na túto tému a každý týždeň som navštevovala rôzne prednášky o ľudovom odeve. Táto téma ma veľmi ovplyvňovala a tak sa prirodzene dostala aj na blog.

Mala som obdobie kedy som nakupovala oblečenie iba v sekáčoch a potom ho prešívala, a takto inšpirovala čitateľov, aby oblečenie nevyhadzovali ale premenili na niečo moderné. K tejto téme sa často a veľmi rada vraciam. Následne som svoju tvorbu propagovala v outfit príspevkoch, ukazovala som ako jednotlivé kúsky kombinovať aby outfit vyzeral vždy inak.

Témy sa vždy orientovali na oblasť módy a odievania, v ktorej chcem aj naďalej pokračovať.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy?

Blogovanie je moje hobby, takže to beriem s nadhľadom a venujem sa mu keď mám na to náladu. Nechcem aby sa z toho stala povinnosť a bolo pre mňa niečo náročné. 

Samozrejme tvoriť obsah, či už na blogu alebo instagrame, si vyžaduje veľa času. Písať príspevky, tvoriť inšpiratívne outfity, projekty na úpravu oblečenia ma napĺňa a robím to s radosťou.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak? Čo by ste odkázali začínajúcej blogerke Ivane?

Vďaka písaniu blogu som sa stretla so zaujímavými ľuďmi. Mala som možnosť spolupracovať s rôznymi značkami, ktoré som mala rada už aj predtým a jedinečnú možnosť otestovať niektoré novinky medzi prvými. Brala som to zodpovedne a neustále som na sebe pracovala. 

Učila som sa čo je to html jazyk, absolvovala som veľa kurzov o fotografovanía úprave fotiek, pri každej recenzii som si naštudovala informácie o produktoch a jednotlivých zložkách, pretože som tomu chcela naozaj rozumieť a odovzdať správne informácie.

Je to pre mňa aj zodpovednosť, pretože na základe recenzií si ľudia produkty kupujú. Ak s produktom nie som spokojná alebo mi nevyhovuje, tak to priznám. To je dôležité, písať pravdu.

Neustále si rozširujem vedomosti v rôznych smeroch. Spoznala som ľudí, s ktorými máme rovnaké záujmy a inšpirovali sme sa navzájom. Nikdy nič neľutujem a verím, že každé jedno rozhodnutie v blogovaní malo byť také aké som ho urobila. Ak som sa aj popálila, poučila som sa a múdrejšia išla ďalej.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

Na blogu je aj sekcia DIY - teda vaše handmade výrobky. Čo vás na handmade baví najviac? Nechceli by ste túto činnosť robiť aj vo väčšom?

DIY, šitie nových kúskov a prešívanie tých nechcených, ma naozaj veľmi baví. Vyžaduje si to veľa času a venujem sa tejto oblasti hlavne cez víkendy. Najviac ma baví prešívanie oblečenia, ktoré už niekto nechce, alebo si kúpim v secondhande za pár eur. Veľmi rada dávam šancu nechceným veciam a verím, že každý kúsok oblečenia sa dá prešiť na niečo nositeľné a podľa aktuálnych trendov. 

Z pánskej košele sa dajú napríklad ušiť krásne detské šaty. Zo sukní, šortky a zo šiat napríklad nohavice. Do sekáča chodím nakupovať materiál na tvorbu, nie hotové oblečenie a moje kroky vždy smerujem k šatám a sukniam v sekcii xxl. Tieto veľkosti sa prešívajú najjednoduchšie a za pár eur mám veľa látky na tvorbu. Niektoré kúsky stačí iba zúžiť, alebo skrátiť, vymeniť gombíky alebo doplniť nový golier.

Je to úžasné vidieť ako sa z nechceného stane trendy kúsok. Nepoznám názvy látok, neštudovala som módny dizajn ani nie som vyštudovaná krajčírka, takže látky vyberám podľa zraku a hmatu. Keď ma niečo zaujme a páči sa mi to aj na dotyk, tak to kúpim a doma s mamou prekonzultujem, či sa môj nápad dá aj zrealizovať.

Zatiaľ ponúkam mojim čitateľom a sledovateľnom návody na blogu a youtube ako si oblečenie skrášliť napríklad výšivkami alebo ho predizajnovať.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

Som veľká milovníčka farieb a svoj štýl by som opísala ako veľmi ženský. Rada kombinujem výrazné farby s rôznymi vzormi. Milujem šaty, sukne a výstrihy na chrbte.

Môj šatník tvoria tri základné farby, ku ktorým ladím zvyšok kúskov v mojom šatníku, tak aby sa dalo všetko jednoducho kombinovať a nosiť na viacero spôsobov. Necítim sa dobre v čiernej ani bielej, tieto farby som nahradila tmavomodrou a off-white (pozn. niečo medzi snehovo bielou a maslovou). Tretia farba je ružová a spolu sa krásne dopĺňajú a kombinujú.

Milujem výrazné farby. Môžem tvrdiť, že 80% môjho šatníka tvoria handmade kúsky, ktoré sú ušité podľa mojich návrhov, so šitím mi pomáha mama. Látky na oblečenie kupujeme v miestnom obchode, ktorý ponúka naozaj kvalitné látky v širokej palete farieb, takže vytvoriť si farebný šatník nie je problém. Je to taký malý raj na zemi.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

A teraz zopár tipov priamo pre vás z oblastí módy, organizácie šatníka a starostlivosti o oblečenie.

Ako vyzerá váš šatník z pohľadu organizácie, usporiadania oblečenia v ňom?

Milujem organizovanie. Je to moja vášeň a relax. 

Vždy hovorím „na to aby bol poriadok, musí byť najprv neporiadok“. Každá vec v mojom šatníku má svoje miesto.


  • Najdôležitejšie je urobiť si funkčný šatník, ktorý robí radosť a nie sklad oblečenia, ktorý každé ráno robí vrásky na tvári.
  • V mojom šatníku blúzky, saká, šaty a nohavice visia na vešiakoch. Každý kúsok samostatne, aby som videla, kde čo mám a tak ušetrila ráno čas pri obliekaní a kombinovaní oblečenia.
  • Na saká používam širšie drevené vešiaky, aby sa v oblasti ramien nevytlačili z úzkych vešiakov.
  • Na šaty a blúzky naopak používam tenučké vešiaky. Obľúbila som si vešiaky s protišmykovou úpravou – materiál podobný zamatu.


V šatníku mám rozdelené svetre, mikiny, basic tričká a rifle v samostatných poličkách a pekne uložené na sebe podľa farieb.

Som perfekcionistka a často dokážem organizovanie šatníka vyšperkovať až do takých detailov, že mám šaty zorganizované nie len podľa farby, ale aj podľa dĺžky rukávu a toho ako často ich nosím. Takto iba otvorím skriňu a presne viem kde čo je.

Šatníky organizujem aj kamarátkam a známym. Dokážem to robiť celé hodiny a je to pre mňa veľký relax. Milujem, keď sa majiteľ šatníka postaví pred skriňu a povie „wow“ a zistí, koľko vecí v skutočnosti vlastní.

Existuje viacero možností ako zorganizovať šatník, na trhu je aj viacero pomôcok ako ho zefektívniť alebo umiestniť veľa vecí do menšieho priestoru. Veľa tipov nájdu čitateľky na mojom blogu.

Zdroj: mademoiselleiva.com
Zdroj: mademoiselleiva.com

Existuju nejaké metódy, ako sa o oblečenie starať, ako ho ukladať, aby sa nekrčilo, neničilo a bolo voňavé? 

Môj tip je vždy oblečenie skladať na rovnom povrchu, nie v rýchlosti len aby bolo poskladané. V kuchyni na stole alebo v obývačke napríklad pri pozeraní obľúbeného seriálu. Pekne ho poskladať, zastrčiť rovno rukávy a ráno môžem vyraziť bez toho, aby som sa rozčuľovala, aké je to tričko pokrčené.

Na úplete a svetroch sa často tvoria žmolky, ktoré vytvárajú dojem, že je oblečenie obnosené a nenositeľné. Na trhu je opäť veľa pomôcok na zbavenie sa žmolkov. Ja mám veľmi obľúbený elektrický odžomlkovač, ale často používam aj obyčajnú jednorázovú žiletku. Keď oblečenie zbavíte žmolkov, tak vyzerá opäť ako nové.

Uskladňovať v šatníku iba oblečenie, ktoré je čisté, bez dierok či fľakov. Niektoré dámy napríklad zabudnú, že sa im odpáral gombík a blúzku zavesia naspäť do skrine a v ranom zhone je to to posledné, čo potrebujete riešiť.

Preto, vždy keď je niečo odpárané, roztrhnuté, nevracajte to do skrine kým to neopravíte.

To isté platí aj o pančuchách, spodnom prádle a ponožkách. Vždy mám v šatníku iba také kúsky, ktoré keď chytím do ruky, môžem hneď obliecť.

Pre udržanie vôňe stačí dať do šatníka vrecúško s vysušenou levandulou. Vyzerá to veľmi esteticky a prevonia oblečenie na dlhé týždne.

Organizujte svoj šatník podľa blogerky Ivany

Inšpirujte sa produktami, ktoré vybrala...

Čo je najväčšou chybou, ktorú ľudia pri obliekaní robia?

Zastávam názor, aby každý nosil to v čom sa cíti dobre. Oblečením vyjadrujeme svoju osobnosť a vkus. Ak si však niekto vyžiada radu ako vylepšiť svoj outfit, tak mám pre neho dve rady.

  1. Pozrieť sa na seba do zrkadla zozadu, keď odchádzam z domu alebo nakupujem nové oblečenie. Veľmi často sa dámy upravia spredu, vlasy, make-up, správne zapnuté gombíky na kabáte, ale málokto sa na seba pozrie aj zozadu. Či má dostatočne dlhú sukňu, či mi pri chôdzi nebude vidno to, čo nechcem, aby bolo vidno, či mám na správnom mieste opasok aj vzadu, či rozparok na sukni nie je príliš vysoko.
  2. Druhá rada sa týka topánok. Nové topánky majú veľa nálepiek na podrážke, vždy si to skontrolujte, aby ste nechodili s cenou z výpredaja. Sú to samozrejme iba drobnosti, ale vedia pokaziť celkový vzhľad outfitu.


Ukladajte oblečenie tak, aby nebolo pokrčené

Produkty, ktoré vám v šatníku nesmú chýbať.

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!