Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na škandinávsky štýl

Škandinávsky alebo tiež severský štýl si získava stále väčšiu obľubu. Je totiž cenovo dostupný, neuveriteľne variabilný a hlavne krásne čistý, jednoduchý a vzdušný.

Škandinávsky štýl síce charakterizuje niekoľko hlavných prvkov, tie je však možné ľahko prispôsobiť tomu, čo máte najradšej. Interiér inšpirovaný chladnými severskými krajinami tak môže byť kľudne rustikálny, alebo naopak moderne minimalistický. A aké sú teda hlavné prvky severského štýlu?

Obývacie izby v severskom štýle sú plné svetlých farieb, dreva a často aj kontrastných čiernych doplnkov

1. FARBY

Napriek tomu, že prirodzeného denného svetla a slnka si severania príliš neužijú, bývajú ich interiéry svetlé a vzdušné. Nešetria totiž bielou farbou, ktorá je základ - biely je nábytok, steny a často aj podlahy. Bielu dopĺňajú sivé či krémové tóny, typická je tiež kontrastná čierna farba. Žiarivými farbami škandinávci skôr šetria a ak chcú určitú jednoliatosť svojho interiéru rozbiť, pridajú malé, ale naozaj malé množstvo doplnkov či dekorácií napríklad v sýto žltej či červenej farbe. Tiež detské izby v škandinávskom štýle sú plné bielej, sivej a krémovej, ktoré dopĺňajú pastelové tóny.

Tiež spálňa v škandinávskom štýle je plná bielych tónov a prírodných materiálov

2. JEDNODUCHOSŤ

V škandinávskych interiéroch sa kladie dôraz na čisté línie a vyváženosť medzi praktickou a estetickou stránkou. Kombinovateľný nábytok, jednoduché a múdre riešenia, ktorým nechýba štýl a funkčnosť, sú tu pre pohodlný domov najdôležitejšie. Preplácanosť a hromadenie predmetov nemá u severanov miesto - ak chcete teda aj vy žiť v tomto štýle, prečítajte si článok 7 dôvodov, prečo sa zbaviť prebytočných vecí hneď teraz a vyhoďte všetky zbytočnosti. Len bez nich môžete žiť ako rodení škandinávci.

V škandinávskych jedálňach sa často stretnete s ikonickým stoličkami DSW značky Vitra

3. PRÍRODA

Škandinávci mali vždy blízko k drsnej prírode, na ktorú boli odkázaní. Preto aj dnes do svojich domovov prinášajú precízne remeselne spracované výrobky z prírodných materiálov. Ide samozrejme hlavne o drevo, prevažne vo svetlejších farbách (prípadne opatrené svetlým náterom), z ktorého majú podlahy, nábytok aj dekorácie. Nájdete u nich ale aj doplnky zo skla, kovu či kože alebo z prírodných tkanín, ako sú ľan, vlna či bavlna. Vymeňte teda vo svojom byte preglejku za drevo a minimalizujte počet kusov nábytku či doplnkov z umelých materiálov.

Aj takto môže vyzerať interiér v škandinávskom štýle

4. PLAST

Možno si to trochu protirečí, ale v 60. rokoch sa v severských interiéroch začal objavovať aj plastový nábytok či doplnky, zvyčajne s hladkým povrchom a jednoduchými líniami. Vždy ide o menšiu časť vybavenia, ktoré dopĺňa základné prírodné prvky. Čo sa týka farebnosti, bývajú plastové doplnky buď vo svetlých odtieňoch, alebo naopak v kontrastných farbách, ktoré rozbijú neutrálne ladený priestor. Skúste napríklad veľké farebné hodiny alebo ikonické stoličky Vitra.

5. DOPLNKY A DEKORÁCIE

Pre škandinávsky štýl je síce typický minimalizmus a doplnkov v ňom nájdete len poskromne, úplne bez nich sa však nezaobíde. Predovšetkým vankúšiky, deky, prehozy a prikrývky z prírodných textílií v chladných severských krajinách neopomínajú a nemali by ste ani vy. Siahnite opäť po tlmených farbách a jednoduchých vzoroch - najobľúbenejšie sú pruhy a geometrické tvary, ale môžete sa stretnúť aj s potlačou zvierat, rastlín, stromov či hôr. Nezabudnite ale ani na sklenené a kovové dekorácie a doplnky ako svietniky, fotorámčeky či vázy, ktoré sú často inšpirované industriálnym štýlom.

Bývanie v severskom štýle pôsobí vďaka prírodným materiálom vždy príjemne, ale nie studeno

6. OSVETLENIE

Na osvetlenie nesmiete zabudnúť - kvôli nedostatku denného svetla na ňom totiž v škandinávskych krajinách nešetria. Lustre, stojacie lampy aj lampičky v severskom štýle mávajú kovové, sklenené aj papierové tienidlá, ale obľúbené sú aj odhalené žiarovky na farebných textilných kábloch. 

Veľký výber svietidiel v tomto štýle nájdete v obchode Osvetlenie-svietidla.com:

Škandinávsky štýl sa hodí aj do predsiene

7. KOBERCE

Na drevených podlahách mávajú škandinávci koberce. Najlepšie vlnené, ručne tkané. Jednofarebné, s jednoduchým čiernobielym geometrickým vzorom alebo tak trošku etno. Ďalší prvok, ktorý bez problémov zakomponujete aj do svojho interiéru.