Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na florálny štýl

Kvetinové motívy majú svoje nezameniteľné čaro. Doprajte si kúsok prírody celoročne aj u seba doma. Ako na bývanie vo florálnom štýle, vám poradí designérka Lenka Dubská.

Kvety potešia v každom ročnom období. Nemusí sa jednať len o živé kvety, interiér skvelo doplnia florálne motívy na tapetách, čalúnení i na zdanlivo nenápadných doplnkoch. Tieto dekoratívne motívy sprevádzajú interiérovú výzdobu už od dôb našich predkov - za všetko hovorí ľudový a sedliacky nábytok. Kvety a rastlinné vzory možno nájsť aj v mnohých ďalších štýloch bývania, napríklad vidieckom, glamour alebo v štýle romantickom. Florálne vzory zútulnia akýkoľvek interiér a to aj ak dávate prednosť jednoduchosti. Veľmi dobre si totiž rozumia s geometrickými motívmi, ktoré sú dominantou minimalistického a severského štýlu.

Typické prvky florálneho štýlu

  • kvetinové vzory na tapetách
  • čalúnenie a textilné doplnky s prírodnými motívmi
  • široká paleta farieb zjednotená odtieňmi zelenej
  • živé i umelé kvety ako dekorácia

V podobnom štýle:

Kam sa hodí florálny štýl

Aj keď kvety urobia radosť skôr ženám, môžu sa v tomto štýle nájsť aj muži. Florálny štýl môže byť plný rôznych vzorov palmových aj stromových listov, výborne sa sem hodia napríklad aj motívy papradia. Použitie tohto štýlu je vhodné do všetkých miestností, od obývacej izby až po kúpeľňu. Florálne motívy môžu byť leitmotívom celého bytu a snúbiť sa vo svojich rôznych podobách v každej miestnosti ináč. "U tohto štýlu platí ešte jedna zásada. Interiér, kde sú použité florálne motívy, by mal byť zariadený jednoducho. Najlepšie sa vám bude s týmto štýlom pracovať, ak v miestnosti vytvoríte neutrálny základ a kvety a rastlinné motívy necháte vyniknúť," odporúča designérka.

Kúzlite s priestorom

Florálne vzory môžu byť veselé a farebné, ale aj striedme a nenápadné. Môžu byť dominantou priestoru, alebo sa správať aj veľmi nenápadne. Ak máte k dispozícii malý priestor, nepoužívajte na stenách veľké kvetinové vzory. Veľké vzory totiž priťahujú pozornosť oveľa viac, než vzory drobné a sú ďaleko dominantnejšie. Preto do malých miestností voľte drobné motívy, ktoré na seba nestrhnú viac pozornosti, ako je žiaduce. Naopak priestranné interiéry opticky zmenšíte tým, že ich vyplníte veľkoformátovým vzorom.

"Pokiaľ si zvolíte tapetu s veľkým florálnym vzorom, použite ju radšej len na jednej stene. V malej miestnosti bude vždy vyzerať prívetivejšie drobnejší vzor. Tapetou s malým vzorom môžete bez problémov ozdobiť aj všetky štyri steny. S priestorom si môžete hrať aj vďaka farbám - tie svetlé priestor opticky zväčšia, tmavé, naopak zmenšia," radí designérka Lenka Dubská.

V podobnom štýle:

Čerpajte farebnú inšpiráciu v prírode

Bežte do záhrady alebo na prechádzku do prírody a pozrite sa na rozkvitnutú lúku aj na stromy. Nájdete tam širokú farebnú škálu najrôznejších odtieňov, ktoré úplne prirodzene zjednocuje zelená farba. Florálny štýl je teda z pohľadu farieb veľmi rozmanitý, nájdete v ňom všetko, od žltej cez fialovú až po zelenú." Jeho neoddeliteľnou súčasťou je ale aj umenie rastlinné motívy, farby a vzory vhodne kombinovať. Ak je v miestnosti väčšie množstvo vzorov, je lepšie používať menej farieb alebo si vybrať rôzne odtiene len jednej farby," odporúča designérka.

Rozkvitnutá obývačka aj spálňa

Do obývačky sa hodí výrazný gauč, počalúnený látkou s florálnym vzorom. Ak sa bojíte, že sa vám čoskoro opozerá, vyberte jednofarebný gauč, na ktorý podľa chuti poukladajte vankúše s kvetinovými motívmi. Tie sú praktické aj z hľadiska jednoduchosti výmeny. Môžete mať novú obývačku tak často, ako len budete chcieť.

Posteľná bielizeň s florálnymi motívmi zútulní nejednu spálňu. Obliečky s drobnými kvietkami vás vrátia na letné prázdniny k babičke, veľké motívy pôsobia naopak veľmi elegantne a nadčasovo. Výber je naozaj široký, od klasických bavlnených obliečok cez nežehlivé krepové až po luxusný bavlnený satén, ktorý v lete chladí a v zime príjemne zahreje. Kvetinové motívy možno zvoliť aj na závesy či záclony, len majte na pamäti, že nič sa nemá preháňať.

V podobnom štýle:

Kvetinové doplnky pre každého

Živé rastliny rozžiaria každý interiér. Kým si domov prinesiete nejaký úlovok, zistite si, ako náročná na zálievku a na svetlo daná rastlina je a či jej všetko potrebné môžete zaistiť. Nebojte, aj nenáročné kaktusy a sukulenty vyzerajú úžasne.

"Skvelo môžu vyzerať aj umelé kvety, môžete ich kombinovať so živými kvetmi alebo ich použiť v období, kedy nie je ich sezóna. Môžete mať tiež v zásobe umelé kvety pre každé ročné obdobie a podľa toho aktuálneho, interiér ozdobiť. Na trhu v súčasnosti nájdete umelé kvety v tak kvalitnom prevedení, že ich mnohokrát ani nerozoznáte od živých," dodáva designérka.

Ak patríte medzi zručných jedincov, môžete si veľa doplnkov vyrobiť aj sami. Opozerala sa vám lampa? Potiahnite tienidlo látkou s kvietkovaným vzorom. Aj starému kreslu pomôže osvieženie v podobe nových vankúšov s prírodnými vzormi.

Vyberte si doplnky vo florálnom štýle na Biane: