Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na romantický štýl

Dávate prednosť pastelovým farbám a rastlinným motívom? Milujete útulnosť a ozdobné prvky? Dizajnérka Lenka Dubská vám poradí, ako v tomto romantickom štýle čo najlepšie zariadiť bývanie.

Typické prvky romantického štýlu

  • biela farba v kombinácii s pastelovými odtieňmi
  • florálne motívy a živé kvety
  • ozdobný drevený nábytok
  • široké využitie textilu a čipky - od vankúšikov až po baldachýny
  • lesklé a trblietavé doplnky z kovu i skla

Tento štýl je vhodný pre všetky nenapraviteľné romantičky. Je stálicou medzi interiérovými štýlmi bývania a už dlho odoláva akýmkoľvek výrazným zmenám. Je mimoriadne útulný i elegantný a ak sa to nepreženie s doplnkami, vie byť aj veľmi nadčasový. Hodí sa nielen do každej miestnosti v byte, ale aj na terasu či balkón.

V podobnom štýle:

Romantické farebné kombinácie

Než sa pustíte do tvorby romantického bývania, zamyslite sa nad farebnou škálou celého interiéru. Najlepšie je zvoliť si najskôr neutrálny svetlý základ. Svetlé odtiene používajte ako na podlahe, tak i na nábytku. Ďalším krokom je voľba doplnkových farieb.

"Odporúčam vyberať hlavne z pastelových odtieňov - ružovej, fialovej alebo mentolovej, všetko môže doplniť krémová alebo béžová farba. Pastelové odtiene sa k sebe náramne hodia, takže sa nemusíte báť ich vzájomného prepájania," radí dezignérka Lenka Dubská.

Veľmi obľúbená je aj jednoduchá modrobiela kombinácia. Nenechajte sa obmedziť ale len na klasické pastelové tóny. Netradičné spojenie bielej s čiernou alebo sivou farbou bude pôsobiť v romantickom interiéri veľmi nečakane a sviežo.

Kov a krištáľ nesmejú chýbať

K romantickému štýlu patria určite aj farebné kovové odrazy. Ideálne sú strieborné či zlaté odrazy, sklenený lesk krištáľu na lustroch a ovesoch, aj lesk zrkadiel a svietnikov. Trblietať sa môžu aj stojany lampičiek, krabičky na šperky alebo tégliky na parfumy. Dominantou miestnosti sa bez pochýb stane krištáľový alebo sklenený luster, použitý ako centrálne osvetlenie nad gaučom či jedálenským stolom.

Nábytok s nádychom nostalgie

Romantickému štýlu dominuje poctivý drevený nábytok z masívu. Pre väčšiu autentickosť sa hodí starší nábytok s patinou. U novších kúskov môžete zvoliť dekor s umelou patinou. Veľmi typické sú komody s historickým nádychom, vyrezávané stoličky alebo čalúnený sedací nábytok aj čalúnené postele.

"Správnemu romantickému nábytku by nemala chýbať ozdobnosť a historizujúce prvky. Zapátrať môžete v bazároch a v starožitníctvach, alebo si môžete sami kus nábytku pretvoriť," odporúča dizajnérka.

Vneste romantiku aj do spálne

V romanticky ladenej spálni sa vyníma posteľ s ozdobným čelom či baldachýnom. Na rozdiel, od dôb minulých, sú preferované vzdušné a ľahké textílie. Tie majú bezpochyby výhodu v ľahkej údržbe. Stačí ich zložiť a vyprať v práčke na uvedenú teplotu. Posteľná bielizeň v jemných tónoch bude to pravé pre vašu posteľ. Pokiaľ chcete vyvolať dojem luxusu, voľte posteľnú bielizeň z bavlneného saténu. Pre dosiahnutie tej správnej atmosféry nezabudnite siahnuť po doplnkoch v podobe ozdobných svietnikov.

"Dajte šancu ružovej a jej rôznym odtieňom. V romantickom interiéri to pristane hlavne pudrovému odtieňu. Interiér vďaka nemu bude vyzerať nostalgicky a naozaj romanticky," radí dizajnérka.

V podobnom štýle:

Nezabudnite na vhodné doplnky

V romantickom štýle sa nešetrí textíliami s čipkou, vankúšikmi, nariasenými závesmi, baldachýnmi z jemnej látky a prikrývkami. Hlavným motívom sú kvetinové vzory, no rozhodne nie sú jediné. Môžete použiť motívy bodiek, kociek, pásikov a ľubovoľne ich medzi sebou kombinovať. Kľúčom k úspechu je to, že sa pri použití výraznejších vzorov budete držať jednotnej farebnosti, alebo miešať rovnakú farbu v rôznych odtieňoch.

Interiér môžete vhodne doplniť aj kožušinami. Steny je možné dekorovať tapetami, na podlahy sa potom hodia predovšetkým koberce z prírodných materiálov. Na čo určite nezabudnúť? V žiadnom, romanticky ladenom, interiéri by nemali chýbať živé kvety vo váze alebo v kvetináčoch. Kvety pivoniek, ruží a hortenzií k tomuto štýlu jednoducho patria.