Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na prímorský štýl

Radi by ste si predĺžili dovolenku? Zariaďte si domov v prímorskom štýle a pripadajte si celoročne ako na dovolenke. Ako vykúzliť tento svieži a obľúbený štýl, vám prezradí dezignérka Lenka Dubská.

Prímorský, niekedy nazývaný aj stredomorský, štýl je ľahký a jednoduchý interiérový štýl, vďaka ktorému si môžete pripadať celoročne ako na dovolenke. Každá krajina alebo región okolo stredozemného mora si so sebou nesie svoje typické znaky. Každý si tak môže vybrať to, v čom sa cíti dobre. Tento štýl sa hodí do interiérov v panelákoch i domoch. Mimoriadne mu to ale pristane aj na chate alebo v záhradnom domčeku, ktorý plánujete zariadiť pre návštevy. A ak neviete, aký štýl vybrať na terasu či balkón, s týmto štýlom nešliapnete vedľa.

Typické prvky prímorského štýlu

  • prevládajúca biela farba v kombinácii s modrou farbou rôznych odtieňov
  • prírodné materiály - drevo, prútie, kamenina
  • patina na nábytku i na stenách
  • dekorácie z hrubých tkanín
  • živé rastliny, ako sú citrusovníky či figovníky

V podobnom štýle:

V hlavnej úlohe biela farba

Základ tvorí biela farba, ktorá dobre pohlcuje slnečné lúče a priestor vďaka nej získava na vzdušnosti. Bielu farbu nenájdete len na stenách, ale aj na nábytku a podlahách. Výborne sa dopĺňa s farbami mora a oblohy - modrá a modrozelená vo všetkých možných odtieňoch je stávkou na istotu. Môžete zvoliť svetlejšie aj sýtejšie odtiene, od tyrkysovej cez azúrovú až po dramaticky temno modrú. "Nesmie samozrejme chýbať ani farba piesku, takže možno použiť všetky zemité odtiene hnedej a béžovej farby. Ak sa necháte inšpirovať africkými alebo arabskými krajinami, namiešajte si kokteil z výraznejších odtieňov červenej, žltej, oranžovej alebo aj ružovej farby," odporúča designérka Lenka Dubská.

Stavte na prírodné materiály

Aj tu platí, že v jednoduchosti je schovaná krása. V prímorskom štýle sa s obľubou používajú najmä tie materiály, u ktorých do popredia vystupuje ich prirodzený vzhľad. K videniu je hlavne masívne drevo, ratan a prútie. Často sa môžete stretnúť s tkaninami hrubšieho vzhľadu, ako je vrecovina a režné látky. Drevo, kameň či ich imitácie môžete použiť aj na podlahe a kombinovať napríklad so sisalovým kobercom.

BIANO TIP: Kúpte si domov hojdaciu sieť a relaxujte v nej kedykoľvek sa vám zachce.

V podobnom štýle:

Patina dodá autentický vzhľad

Patinované povrchy sú jedným zo základných pilierov prímorského štýlu. Nábytok, rovnako ako aj steny, môžete upraviť technikou patiny." Ich ošumelý vzhľad dodá interiéru tú pravú náladu a stena bude vyzerať, ako by bola naozaj ošľahaná vetrom a pieskom. Všetkým použitým materiálom nechajte radšej nahrubo opracovaný vzhľad," radí designérka. Drôtené poličky a kovové doplnky vyzerajú taktiež skvelo, keď ich necháte ľahko oprieskané.

Nezabudnite na rastliny

Pretože aj prímorský štýl patrí k prírodne ladeným štýlom, nemala by vám doma chýbať vhodná zeleň. "Stredomorskú náladu vnesú do interiéru aj exteriéru živé rastliny a bylinky. Môžete použiť olivovníky, citrusy, figovníky, rôzne druhy paliem, oleander alebo levanduľu," radí designérka. Najlepšie vyniknú rastliny v jednoduchých kameninových kvetináčoch.

Ako na bývanie v námorníckom štýle

K prímorskému štýlu patrí aj námornícky štýl. Pre niekoho práve tento štýl znamená návrat na dovolenku. Má ľahký nádych retra a už dlhé roky sa teší veľkej obľube. Nechýba tu nesmrteľná kombinácia bielej a modrej farby, niekedy sú doplnené aj o červenú. "Vzorom, bez ktorého sa tento štýl nezaobíde, sú pruhy - vertikálne aj tie horizontálne. Objavujú sa hlavne na doplnkoch alebo ako výzdoba stien. Nemusíte však zostať len pri nich - môžete použiť aj iné geometrické motívy a zaujímavé detaily, akými sú napríklad nápisy," odporúča designérka.

Doplnky voľte s mierou. Ak budete mať doma dohromady plachetnice, kotvy, záchranné kolesá, alebo hŕbu kamienkov z pláže, miniete sa účinkom. Stavte na niekoľko premyslených detailov, pozornosť venujte poctivým materiálom a dekorujte s citom. Dôležitejšie, než množstvo námorníckych dekorácií, je vzdušnosť priestoru, čistota línií a tvarov a vhodné farebné kombinácie.

Vyberte si doplnky v prímorskom štýle na Biane: