Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na pop-art v interiéri

Milujete farby, hravosť, umenie a retro? Potom je pop-art tým pravým interiérovým štýlom pre vás. Je to štýl, ktorý je osobitný a určite nie je fádny. Poďte sa inšpirovať, ako na to.

https://ispiratoiarte.com.ve/site/

Pop-art je umelecký smer, ktorý začal vznikať v polovici 50. rokov minulého storočia. Formovať sa začal až o pár rokov neskôr a vyjadroval postoje vtedajšej mladej generácie. Dnes už sa radí k retro štýlom, ktoré majú ale stále čo povedať. Termín pop-art bol prvýkrát použitý v roku 1958 na popis obrazov, ktoré zachytávajú povojnový konzumný štýl života. Čerpá z komerčného umenia, populárnej hudby, inšpiruje sa veľkomestskou kultúrou a hlavne sa nebojí výrazných farieb. Najobľúbenejším materiálom pop-artu je rozhodne plast. Je lacný, tvárny a dá sa z neho vyrobiť prakticky čokoľvek.

Typické prvky pop-artu

  • Výrazné farby a ich kombinácie
  • Veľkoformátové obrazy
  • Preberanie motívov z predmetov dennej potreby
  • Používanie plastu
  • Inšpirácia filmom a komiksom
  • Výrazné vzory a bodky

Inšpirujte sa konzumným životom

Povojnový život sprevádzal rýchly vývoj, neustále premeny a narastajúci konzum. Pop-artový interiér preto vsádza na nenákladné a ľahko premiestniteľné kúsky nábytku. Obľúbené sú oblé tvary, nízke pohovky, taburetky a originálne kreslá. A pretože dnes sa už predsa len viac zameriavame na ekológiu a udržateľnosť, nie je potrebné ten konzum brať tak doslovne. Vtipne môže pôsobiť sklenený riad, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako z plastu.

Kombinujte materiály

Pop-art je nemysliteľný bez plastu. Plast bol vnímaný ako ideálny materiál - dizajnéri ho radi používali, pretože vynikajúco preberá tvar i farbu. Nehľadiac na to, že je lacný. Dnešný pop-art používa plast aj v kombinácii s odlišnými materiálmi. Efektne vyzerá kombinácia s pohľadovým betónom, chladným nerezom, sklom i tehlovým murivom. Ďalšie obľúbené materiály sú umelá koža a laminát.

Nešetrite na farbách

Pop-art si potrpí na výrazné farby a hlavne na ich kombinácie. Typickými farbami sú výrazná žltá, červená, zelená a modrá. Nič nie je tak úplne náhodné - používajú sa hlavne plné odtiene alebo poltóny. A farby môžete aplikovať naozaj všade - na steny, podlahy, ale aj na nábytok. Klasické farby možno doplniť metalickými odtieňmi, vhodná je predovšetkým strieborná. Tento štýl hraničí s určitou gýčovitosťou, takže sa nebojte kombinovať.

Pridajte hravé doplnky

Doplnky hrajú v pop-arte veľkú úlohu. Sú farebné a odkazujú predovšetkým na komerciu. Inšpiráciu nachádzajú u vtedajších popových ikon, v reklame, filmoch a komiksoch. Predmety každodennej potreby sú povýšené na umenie. Na stene by sa vám mal vynímať aspoň jeden veľkoformátový obraz alebo plagát. A nemusí to nevyhnutne byť len Marilyn Monroe. Nebojte sa inšpirovať súčasnosťou a berte celé zariaďovanie s humorom. Gauč vyzdobte farebnými vankúšmi. Majte každý v inej farbe alebo zvoľte napríklad klasiku v podobe červených bodiek na bielom podklade.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom