Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na rustikálny štýl

Rustikálny štýl dokáže z domova vykúzliť pôvabné miesto, ktoré vám pripomenie prázdniny na vidieku. Ako si môžete aj vy vytvoriť bývanie v tomto štýle vám poradí dizajnérka Lenka Dubská.

Ľudia čoraz častejšie utekajú z miest na vidiek, kde hľadajú vnútorný pokoj a majú túžbu vrátiť sa aspoň čiastočne k vlastným koreňom. Rustikálny, čiže vidiecky, štýl bývania pripomína dobu prázdnin, detstvo, vonia harmančekom a dobrotami v kredenci. Poďte si prečítať, ako si tento priestor plný pohody a vľúdnosti vytvoriť aj u seba doma

Typické prvky rustikálneho štýlu

  • inšpirácia vidieckym životom
  • prírodné materiály nábytku aj doplnkov
  • svetlé farby v interiéri
  • remeselnícke detaily
  • pohodlný masívny nábytok
  • kockované vzory či florálne motívy

Prirodzenosť na prvom mieste

Vidiek si na nič nehrá, nič nenahrádza, je jednoducho prirodzený. Práve aj vďaka svojej prirodzenosti je stálicou v interiéroch aj v dnešnej dobe. V rustikálne ladených interiéroch je na podlahe drevená podlaha, ktorú dopĺňa drevený nábytok, ten môže mať aj ozdobné kovové prvky. Všetok nábytok nechajte vyniknúť vo svojej prirodzenej kráse. Prasklinky, ošúchaný vzhľad, olúpaná farba - to všetko dodá na autentickosti.

Kam sa hodí rustikálny štýl

Na chalupe, drevenici či v horskej chate nemôžete urobiť chybu, keď si zvolíte pre zariaďovanie interiéru práve tento štýl. S veľkou dávkou citu je možno si ho dopriať aj v paneláku. Zásadným by však malo byť pravidlo, ktoré hovorí, že menej je naozaj viac.

"Na Slovensku bude asi najprirodzenejšie pôsobiť interiér s prvkami z našej minulosti. K rustikálnym líniám bývania sa zaraďuje aj provensálsky štýl, toskánsky štýl, vidiecky štýl zo Španielska, dokonca aj severský štýl. Každý z nich má svoju regionálnu odlišnosť a čiastočne sa odlišuje aj farebnosťou. To, čo spája všetky dohromady, je prirodzenosť, jednoduchosť a tradícia. Tieto štýly používajú v zásade len prírodné materiály a farby, ktoré skôr upokojujú," radí designérka Lenka Dubská

Pohodlný a skrášľujúci nábytok

Najvhodnejší je, keď je vyrobený z masívneho dreva a je do detailov remeselnícky opracovaný. Môže byť patinovaný alebo vyzdobený maľovanými ornamentmi. V správnom vidieckom interiéri nechýba kredenc, almary, príborníky, úložné debny, presklené vitríny a komody so zásuvkami. Sedací nábytok má často okrúhle tvary, je mäkký a nesmierne pohodlný. Samozrejmosťou je aj kombinovanie nového so starým, čo bude prevládať, je iba na vás.

Prírodné farby i materiály

Z farieb dominuje biela farba. Dobre ju dopĺňajú pastelové farby a farby v prírodných tónoch. Viac, ako na lesklý povrch, je treba staviť na matný vzhľad. A keď pôsobia farby zašlo, je to len dobre.

"Textílie by mali byť z prírodných zdrojov - vlnené, ľanové, bavlnené, hodvábne. Ozdobené môžu byť napríklad čipkou. Nesmrteľnými vo vidieckom štýle už zostanú vzory ako je kocka, prúžky, rastlinné a ovocné motívy, kanafas alebo modrotlač. Často sa možno stretnúť s výšivkou aj háčkovanými detailmi," hovorí dizajnérka.

Rustikálne ladené dekorácie

V tomto štýle sa veľmi často možno stretnúť s otvorenými policami. Práve tam budete mať dostatok miesta na vystavenie všetkého, čo vnáša do interiéru vidiecku náladu. Do kuchyne patria keramické šálky, mažiare, liatinové panvice, cedidlá, prútené košíky, formičky na cukrovinky, mlynčeky na kávu i cibuľák.

Tiež si môžete ušiť či kúpiť bavlnené vrecká, do ktorých môžete schovať sušené bylinky alebo huby. Tieto dekorácie rozvešajte v kuchyni či na terase, kde vykreslia tú správnu atmosféru.

"Muškáty v okne s kockovanými závesmi budú už len štýlovú čerešničkou. A vskutku myslite aj na detaily. Elektrické zásuvky, zástrčky aj spotrebiče si vyberajte v retro vzhľade, so všetkým komfortom súčasnosti," odporúča designérka.

Tip na záver  

Tie pravé poklady do rustikálneho interiéru objavíte najmä na pôde. Ak ste ich už všetky vyhádzali, navštívte bazáre. Pátrajte po autentických veciach z minulosti, ktoré vnesú do rustikálneho interiéru oveľa väčšiu prirodzenosť. Nebojte sa ani zájdených kúskov. Niekedy stačí objavenú vec len poriadne vydrhnúť alebo zbrúsiť starú farbu či náter.