Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na minimalistický štýl

Páči sa vám v interiérovom designu minimalistický štýl? Designérka Lenka Dubská vám poradí, ako ho zariadiť tak, aby bol skutočne jednoduchý, krásny a aj napriek určitej strohosti, útulný.

Korene minimalizmu možno nájsť vo funkcionalizme, ktorý stavia do popredia priestor ako taký. Opiera sa o teóriu, že priestor môže najlepšie vyniknúť len vtedy, keď bude čo nejprázdnější. Základom minimalistického štýlu je jednoduchosť, praktickosť a istá miera zdržanlivosti. Patrí k nemu predovšetkým kvalitné a nadčasové vybavenie, ktoré vynikne samo o sebe. Všetko, čo v interiéri je, má svoje vopred určené miesto, svoj zmysel a nič v ňom nie je navyše. Tento štýl má ešte jednu nespornú výhodu - opticky zväčší inak priestorovo stiesnené miestnosti.

Typické prvky minimalistického štýlu

  • praktickosť a funkčnosť
  • farebná striedmosť
  • tvarová jednoduchosť a čistota línií
  • nenápadný nábytok
  • minimum dekorácií, doplnkov a textílií

V podobnom štýle:

Typické materiály

Najčastejšie materiály, s ktorými sa v tomto štýle môžeme stretnúť, sú prírodné materiály ako je drevo, sklo, kameň či koža. Obľúbený je aj kov, konkrétne hliník a oceľ či chrómované povrchy. V posledných rokoch nadobudol na obľúbenosti i industriálne vyzerajúci betón. Výnimočne sa objavuje aj plexisklo alebo plast.

Stavte na jednotnú podlahu

Podlaha je zjednocujúcim prvkom celého priestoru, preto je ideálne, keď je v celom interiéri použitý rovnaký materiál, prípadne rovnaký vzor. Priestor tak nebude zbytočne členitý, ale naopak, bude pôsobiť jednotným a harmonickým dojmom. Vhodné sú veľkoformátové dielce kamennej alebo keramickej dlažby, podlaha z masívneho dreva, či liata podlaha. Koberec môžete tentoraz vynechať úplne.

V podobnom štýle:

Farby voľte neutrálne

Z farieb vedie jednoznačne biela. Doplniť ju môžete neutrálnymi, prírodnými farbami, ako je béžová, hnedá či krémová a čierna alebo sivá. Skvelo vyniknú aj metalické odtiene. V dnešnom minimalistickom interiéri si môžete dovoliť aj výraznejšie farby, izbové rastliny i jedinečné solitéry, ktoré upútajú pozornosť. Práve farba, výrazná rastlina alebo starožitný kus nábytku môže oživiť inak strohý a jednoducho zariadený interiér. Pamätajte však na to, že čím výraznejšiu farbu použijete, tým menšiu plochu by mala zaberať.

"Na bielych stenách je možné použiť kamenný alebo drevený obklad. Do tohto štýlu sa hodia nielen na pohľad chladné materiály, ale aj tie prírodné. Spolu s jednoduchou farebnosťou vytvoria pútavú symfóniu a do interiéru vnesú predovšetkým útulnosť, "radí dizajnérka Lenka Dubská.

Jednoduchý, nenápadný nábytok

Nábytok je podľa možností čo najviac nenápadný. Veľmi obľúbený je preto často vstavaný nábytok na mieru s uzavretými úložnými priestormi. Povrch nábytku býva z hladkých materiálov, bez úchytiek či ďalších zvýrazňujúcich prvkov. Nábytkovým kusom aj sedaciemu nábytku vládnu čisté geometrické tvary a jednoduchý design.

V podobnom štýle:

Nezabudnite na osvetlenie

Pri výbere vhodného osvetlenia sa nemusíte vôbec báť experimentovať. Výrazné lampy, aj iné typy osvetlenia, môžu byť práve tým prvkom v miestnosti, ktorý upúta pozornosť. Osvetlenie môžete efektne zabudovať do podhľadov či nábytku, alebo nasvietiť jednoduchým bodovým osvetlením to, čo chcete zvýrazniť.

Minimum dekorácií

Dekoráciami sa v tomto štýle naozaj šetrí. Minimalistický priestor nimi nebýva zbytočne zaplnený - väčšinou sa jedná o doplnky funkčné a praktické. Dokonca nemusíte dekorovať ani okná. Ak zostanú holé, ešte viac sa tak umocní pocit vzdušnosti a jednoduchosti. S čím je možné si v takto ladenom interiéri pohrať, sú extravagantné kúsky alebo designové lahôdky.

"Určite šetrite s príliš nápadnými vzormi na čalúnenom nábytku, textíliách alebo na tapetách. Stavte skôr na kombinovanie rôznych povrchov a štruktúr použitých materiálov," odporúča designérka.