Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na štýl glamour

Posolstvom štýlu glamour je okúzliť leskom, ligotom, extravaganciou aj eleganciou. Očariť tých, čo majú radi luxus a zároveň chcú bývať netradične. Zariaďte si v tomto štýle svoj interiér aj vy, poradíme vám.

Ani jeden zo štýlov bývania nie je tak noblesný ako tento. V doslovnom preklade glamour znamená pôvab, príťažlivosť, niečo okúzľujúceho. Tento štýl pripomína štýl filmových hviezd, navodzuje atmosféru blahobytu a dokonalosti. Má mnoho podôb, od jemnej, svetlej, sofistikovanej a veľmi elegantnej až po drsnejšiu, tmavšiu a dokonca až rockovejšiu náladu. Ako taký interiér zariadiť a čo všetko do tohto štýlu patrí?

KAM SA HODÍ ŠTÝL GLAMOUR A ČÍM ZAČAŤ

Glamour štýl pôsobí luxusným dojmom a niekde v drevenici by bol trochu nemiestny. Ale v mestskom byte, v historickej zástavbe, je dokonalý.

Podlaha

Na podlahu sa používa mramor, prípadne jeho imitácie, tmavé podlahové krytiny z exotických drevín. Odvážnejší môžu použiť hladké podlahy s trblietkami. Tento štýl sa hodí do rozmerovo veľkorysých priestorov, aby vynikol v celej svojej kráse a okázalosti.


Nábytok

Keď vám to priestor dovolí, použite ťažký masívny nábytok, prípadne na pohľad ľahší a menej objemný. Svojim tvarom môže odkazovať na historický nábytok z obdobia baroka a rokoka. Nie je však nutné zahlcovať týmito kusmi celý priestor. Aj jeden nadčasový solitér podčiarkne celkovú atmosféru glamour. V kontraste s týmto nábytkom možno použiť aj modernejšie tvary, spoločne tak tvoria veľmi prekvapivú kombináciu. Výnimkou nebýva ani kovový nábytok alebo nábytok so zrkadlovou úpravou.


Čalúnený nábytok

V týchto interiéroch má svoje miesto predovšetkým čalúnený nábytok. Nikde nemôže byť pohodlnejšie ako v mäkkom kresle alebo kresle s množstvom vankúšov, robustnej prešívanej sedačke alebo na pohodlnej stoličke so zamatovým sedákom.

TIE PRAVÉ GLAMOUR FARBY

Pre štýl glamour sú typické najmä čierna a biela farba, odtiene fialovej, sýtejšia červená, fľaškovo zelená či tmavo modrá. Prípustné sú aj odtiene hnedej alebo béžovej. Výsostné postavenie potom majú všetky farby kovov, najčastejšie zlatá a strieborná. Lesk a trblietanie je pre glamour žiaduce. Všetko by sa malo trblietať, či už je to kovová úchytka alebo krištáľový svietnik. Nebráňte sa ani výrazným ornamentálnym tapetám s motívom kvetov alebo geometrických tvarov.


TRBLIETAVÉ DOPLNKY A POMPÉZNE OSVETLENIE

Glamour štýl je podmanivý práve svojimi trblietavými a lesklými doplnkami. Kombinujte ich s matnými povrchmi, ešte viac tak zdôrazníte ich veľkolepý lesk. Všetky tieto lesklé a metalické prvky v interiéri, či už je to tapeta, zrkadlo, svietnik alebo šperkovnica, je treba vhodne nasvietiť, aby ich krása vynikla ešte viac. Výrazné krištáľové lustre alebo ozdobné lampy rozhodne nesmú v správnom glamour interiéri chýbať. Ak ich zavesíte nižšie ako je štandard, stanú sa dominantou miestnosti, ktorá rozhodne zanechá dojem. Nemusí ísť ale len o centrálne osvetlenie, stačí namiesto nočných lampičiek použiť menšie lustre a zavesiť ich z oboch strán vedľa čela postele.


KOMBINUJTE TEXTÍLIE

Atmosféru ktoréhokoľvek interiéru dokážu ovplyvniť textílie. Prevládajú hebké a na dotyk veľmi príjemné materiály, ako zamat, damask, satén, mäkké kožušiny, koberce s vysokým vlasom. Látky môžu mať kovové odlesky a je povolené ich medzi sebou rôzne kombinovať. K bavlnenému vankúšiku pridajte zamatový alebo hodvábny, hrejivú kožušinu skombinujte s chladným damaskom. Do okien môžete zavesiť ľahké tylové záclony aj bohato nariasené závesy z látky hrubšieho vzhľadu a zviazať ich korálikmi alebo strapcom. Závesy alebo záclony v žiadnom prípade neskracujte, nech siahajú až na zem, miestnosť tak opticky zvýšite.


TIP NA ZÁVER:

Ak vás teda tento štýl tiahne, je viac než žiaduce prizvať si na pomoc interiérového dizajnéra či dekoratéra. Veľmi ľahko sa z glamour bytu totiž môže stať preplácaný, gýčovitý interiér, v ktorom sa nebudete cítiť dobre ani vy, ani vaše návštevy.