Hlavné menu
Štýly interiéru, EKO bývanie

Ako na štýl urban jungle

Máte radi prírodu a zelené rastliny a najväčší relax je pre vás prechádzka lesom? Možno práve vás osloví najvýraznejší trend roku 2017, ktorý hlási viacej zelene na každom kroku. Štýl urban jungle je tu.

Urban jungle (slovensky mestská džungľa) je životný štýl, ktorý kladie dôraz na rastliny a ich pestovanie v mestských podmienkach. Vďaka jeho priaznivcom tak napríklad vznikajú v mestách komunitné záhrady a záhony a vďaka rozširujúcim sa parkom miznú autá z centier. Tento štýl však prenikol aj do interiérového dizajnu a tak sa do moderných domácností vracajú záplavy zelených rastlín.

 

Zelenými rastlinami sa v štýle urban jungle nešetrí - čím viac, tým lepšie

Vhodné rastliny

Pre urban jungle sú typické akékoľvek zelené izbové rastliny, ktorými sa rozhodne nešetrí. Čím väčšie, tým lepšie, čím viac, tým lepšie. Obrie fikusy, kaktusy či citrusovníky, záplavy popínavých a previsnutých rastlín, sukulenty, papradie, juky, dracény, svokrine jazyky a veľa čerstvých byliniek v kuchyni. Nech kvetináče zaplavia vaše parapety, poličky, knižnicu aj nočné stolíky. A nezabudnite ani na kúpeľňu a predsieň.

 

Urban jungle je životný štýl - preto sa hodí do akéhokoľvek typu interiéru
Záplava rastlín osvieži a zútulní váš interiér a navyše prečistí vzduch

Rastliny vo vzduchu

Vďaka zaveseniu kvetináčov, ušetríte veľa miesta na parapetoch a krásne zaplníte priestor napríklad v prípade vysokých stropov. Navyše tak má viac rastlín šancu na dostatok svetla. Ak patríte medzi odporcov záclon, zaveste do okien zhluky kvetináčov na retiazke či umiestnené v drhanom závese so všetkými možnými zelenými rastlinami. Alebo si kúpte moderné kokedamy, čo je japonský druh pestovania rastlín v akejsi machovej guli. To je urban jungle!

Drhané závesy na kvetináče sa zasa vracajú - mimoriadne skvelo vyzerajú v zhluku
Kombinácia rôznych druhov rastlín aj kvetináčov dokáže vyčarovať kúzelné zátišie
Viac je v prípade urban jungle vždy viacej

Zelená stena

Hitom poslednej doby sa v urban jungle stali zelené steny a obrazy vytvorené zo živých rastlín. Jedná sa vlastne o akési vertikálne záhrady. U nás sa ich tvorbou na zákazku zaoberá firma Flower Company - na opornú, nosnú dosku rozmiestnia závesné kontajnery, do každého vložia hydroponicky pestované rastliny, každú vo svojom vlastnom obale. Ak by sa stalo, že sa niektorej rastlinke prestane dariť, jednoducho sa vymení, bez toho aby sa narušila celá štruktúra zelenej steny a koreňového systému.

.

Vertikálna záhrada v podobe zelenej steny je originálnym spestrením interiéru

Pozrite sa, ako taká zelená stena vzniká:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom