Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na klasický štýl

Páči sa vám elegantné bývanie s nádychom luxusu či histórie? Klasický štýl bývania sa toho nebojí. Ako na tento nadčasový interiérový štýl, vám poradí designérka Lenka Dubská.

Klasický štýl môže mať mnoho podôb a jeho vzhľad nie je presne definovaný. Môže v sebe niesť odtlačok histórie, môže ale pôsobiť aj rýdzo mestským dojmom. Dokonca sa nebojí ani moderny. Nech už má akýkoľvek podtext, je vždy veľmi elegantný a má výrazný charakter. Vsádza na kvalitné materiály, starostlivo spracované detaily a komfort. Klasické interiéry patria medzi finančne náročnejšie na zariaďovanie, odmenia sa vám ale kvalitou a nadčasovým vzhľadom. Poďte sa inšpirovať hneď niekoľkými druhmi tohto štýlu bývania.

Typické prvky klasického štýlu

  • umiernená farebnosť, často tón v tóne
  • decentné vzory a dekóry
  • kombinácia lesklých a matných povrchov
  • klasický vzhľad nábytku bez výstrelkov

V podobnom štýle:

Mestská klasika

Tento štýl môže pripomínať svojim vzhľadom prvorepublikové interiéry s ich nezameniteľnou atmosférou. Využíva predovšetkým veľmi kvalitné materiály, ako je mramor, drevo a prírodné textílie. Klasická podlaha je najčastejšie z drevených parkiet. Hodia sa ako svetlejšie, až sivé tóny, tak i tmavšie farby. Vynikajúco vyzerajú parkety napríklad aj z exotických drevín.

"Nábytok do takého interiéru sa hodí najlepšie z dreveného masívu, ktorý skvelo odoláva zubu času a po rokoch získava charakter. Pohodlné posedenie potom zaistíte čalúneným nábytkom, ktorý môže byť v tmavých aj svetlých farbách. Dôraz sa kladie predovšetkým na jeho kvalitu a dômyselné spracovanie detailov. Interiér môžete doplniť textíliami napríklad z hodvábu alebo saténu a nezabudnite na podlahu položiť kvalitný kusový koberec. Farebnosť voľte celkovo radšej vo svetlejších odtieňoch a hrajte sa s kontrastmi povrchov použitých materiálov," radí dezignérka Lenka Dubská.

V podobnom štýle:

Historizujúci štýl

Niekomu sa pod klasickým štýlom ako prvý vybaví historizujúci štýl, ktorý sem samozrejme tiež patrí. Inšpiráciu možno hľadať v ktoromkoľvek slohu z rôznych období. Je však dôležité sa naozaj len ľahko inšpirovať, nie kopírovať. "Historizujúci štýl využíva repliky, dostupné starožitnosti a všetko citlivo prepája so súčasným moderným zariadením. Využitie tu nájde okázalý sklenený luster, drevený alebo čalúnený nábytok, nariasené lesklé textílie aj textilné tapety s výraznými florálnymi motívmi. Vynikajúco sa sem tiež hodia zrkadlá väčších rozmerov alebo obrazy zarámované v ozdobných rámoch. Pokiaľ je v interiéri umiestnený aj krb s rímsou, výsledok je dokonalý," hovorí designérka.

Farebnosť interiérov sa môže držať jemných svetlých odtieňov, ale rozhodne nemusíte zostať len pri nich, ak farby citlivo nakombinujete. Výrazná bordová alebo tmavo zelená farba bude v interiéri, ktorý sa nechal inšpirovať históriou, vyzerať vynikajúco.

V podobnom štýle:

Moderná klasika

Jedným zo štýlov, spadajúcich pod klasické interiéry, je i moderna. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o jeden z najrozšírenejších štýlov súčasnosti. Čím je typický? Dôraz je kladený na praktické využitie všetkého, čo sa v interiéri nachádza, pôsobí zabývane, pokojne a umiernene. "Tento štýl využíva ako tradičné materiály a postupy, tak aj rôzne moderné technológie a materiály syntetického pôvodu. Drevený variabilný nábytok má rovné a jednoduché línie a je možné ho kombinovať aj s plastom alebo betónom. Skvelou a často využívanou voľbou, je nábytok vyrobený na mieru s rôznym vstavaným osvetlením," dodáva designérka.

V modernom štýle sú veľmi obľúbené skryté úložné priestory s minimom vystavených predmetov osobnej potreby. Nejedná sa však o puristické alebo minimalistické interiéry. Ich majitelia sa neboja používať rôzne dekorácie, tapety i textílie. Do takého interiéru patria aj menšie dekorácie, vázy, izbové rastliny. Farebnosť je skôr umiernenejšia, ale ak budete chcieť rozjasniť inak klasický interiér, výber jednej výraznejšej farby je tou správnou voľbou.

V podobnom štýle: