Štýly interiéru

Ako na eklektický štýl

Spája nespojiteľné, prepája neprepojitelné a kombinuje nekombinovateľné. O čo ide? Reč je o eklektickom štýle bývania. Ako naň vám poradí designérka Lenka Dubská.

Eklektický štýl reaguje na istú zviazanosť a striktné dodržiavanie pravidiel pri jednotlivých štýlov bývania. Chce byť volnejší a pravidlá nedodržiavať alebo ich dokonca aj porušovať. Je to jeden z najzaujímavejších dekoratívnych štýlov, ale zároveň aj jeden z najťažších. Je určený hlavne pre tých, ktorí radi a s láskou experimentujú. Eklektický štýl si zaslúži čas, nie je kam a prečo sa ponáhľať. Až nájdete presne tú vec, ktorú hľadáte, spoznáte to. Práve cit pre kombinovanie vecí z rôznych štýlov, farieb, textúr i tvarov je v tomto štýle kľúčový. Jednotlivé predmety k sebe nemusia patriť, ale musia si spolu rozumieť.

Typické prvky eklektického štýlu

  • kombinovanie zdanlivo nekombinovateľného
  • výrazné a nečakané farebné kombinácie
  • prelínanie starého s novým
  • humor a nadsázka
  • vlastnoručne vyrobený alebo upravený nábytok a doplnky

V podobnom štýle:

Zvoľte si výrazný prvok

Eklektický štýl je mix rôznorodých štýlov, experimentov a nečakaných kombinácií. "Kľúčom k úspechu je to, že si zvolíte jeden základný prvok, od ktorého sa bude všetko odvíjať. Môže to byť sedačka neštandardných tvarov, retro obraz s divotvornou kombináciou farieb alebo sada rôznofarebných sklenených váz a fliaš," odporúča designérka Lenka Dubská. "Môžete k sebe stavať dokonca úplne protichodné štýly alebo sa hrať netradične s priestorom. Mixovať industriálny štýl s romantickým, vintage kúsok s designovou lahôdkou. Môžete kombinovať aj rôzne tvary a snúbiť staré s novým. Pravidlom štýlu bez pravidiel je, že všetko musí vytvárať jednotný a kompaktný celok," dodáva.

Stavte na výrazné (farebné) kombinácie

Žiadne harmonické farebné škály alebo postupy "tón v tóne" sa sem nehodia. Naopak, zabudnite na pravidlá a miešajte farby vzájomne tak, aby sa k sebe nehodili. Stavte na úplne nečakané a veľmi výrazné farebné kombinácie, či už na nábytku alebo na stenách. A prepojte ich výraznými vzormi alebo kresbami. Prípadne môžete zvoliť menej odvážne neutrálne pozadie, na ktorom vyniknú najmä veľmi výrazné farby, ktoré izbu doslova rozžiaria.

"Obraz rockového speváka na oranžovom pozadí, ktorý visí nad krbom s ozdobnou rímsou v prvorepublikovej vile s vysokými štukovými stropmi, bude čakať málokto. A keď to ešte doplníte o novo očalúnené retro kresielko v mentolové farbe, vzbudí to emócie v každom. A to je presne poslaním eklektického štýlu. Kombinovať nekombinovateľné," hovorí designérka.

V podobnom štýle:

Vyrobte si sami

Ak ste tvoriví a máte radi veci, ktoré nikto iný nemá, budete v tomto štýle ako doma. Vlastnoručne zhotovené dekorácie a netypicky zrekonštruovaný starý nábytok, sú pre tento štýl to pravé. Fantázii sa naozaj nekladú žiadne medze. Nebojte sa preto vziať napríklad starú drevenú zdobenú komodu a natrieť ju krikľavo ružovou farbou. Ak by ste si chceli nábytok aj sami vyrobiť, siahnite po drevených paletách a pustite sa do toho.

Zariaďujte s humorom

Mohlo by sa zdať, že zariaďovať bývanie v tomto štýle je veľmi jednoduché. Jednoducho postaviť k sebe to, čo neladí. Tak jednoduché to ale naozaj nie je. Je potrebné riadiť sa inštinktom a poznať optimálnu rovnováhu. "Čo si môžete v eklektickom interiéri naozaj dovoliť, je nadhľad a humor. Tento štýl sa neberie príliš vážne a tak si z neho nerobte ťažkú hlavu ani vy. Nájdete v zbernom dvore starú dopravnú značku? A prečo by nemohla stáť v spálni? Bývať v tomto štýle budú chcieť najmä svojrázne povahy a rovnako svojrázny je aj tento štýl, ktorý sa hodí pre umelcov, individualistov a všetkých, ktorí majú nadhľad a vedia si urobiť srandu nielen sami zo seba, ale aj zo svojho interiéru," dodáva designérka.

V podobnom štýle: