Hlavné menu
Štýly interiéru

Ako na štýl art deco

Nostalgia starých časov, lesk, dávka extravagancie, záblesky exotiky a predovšetkým ornamentálna ozdobnosť. To sú hlavné prvky štýlu art deco. Ako naň vám poradí designérka Lenka Dubská.

Po prvej svetovej vojne hľadajú najmä silnejšie ekonomické skupiny luxus a istú mieru odreagovania od neľahkých časov, ktoré so sebou priniesla vojna. Do ústrania sa dostáva racionalita, ktorá bola s umením spojená, a vďaka tomu vzniká tento veľmi dekoratívny štýl. Art deco bolo ovplyvnené množstvom iných umeleckých smerov a etnických vplyvov - secesiou, kubizmom, funkcionalizmom, ale aj umením Afriky, Egypta a Orientu.

Art deco má mnoho tvárí

Francúzske art deco je veľmi elegantné a pôsobí luxusne. V bytoch s vysokými stropmi a ozdobnými štukami je možné vidieť kožené sedačky a kreslá, povrchy z bieleho i čierneho mramoru a nábytok z lakovaného dreva. Má klasicistické aj orientálne tvary. Farby a materiály sa často kombinujú až na hranici provokácie. U nás sa ujalo art deco, ktoré je známe pod ďalšími názvami, ako napríklad dekorativismus či rondokubismus. Je to štýl vytvorený na objednávku prezidenta Masaryka na účely reprezentácie novej republiky. V zámorí vzniknuté Americké art deco pôsobí monumentálnejším dojmom a používa materiály, ktoré boli doteraz využívané v námornej a leteckej doprave. Nábytok vzniká v neobvyklých kombináciách, napríklad posteľ spojená s nočným stolíkom či kreslá so vstavaným barom. Používajú sa výraznejšie farby a objavuje sa aj farebná koža alebo koženka.

V podobnom štýle:

Typické prvky art deco

  • opakujúce sa výrazné geometrické vzory na tapetách, podlahách a textíliách
  • textilné tapety a lesklé tkaniny zo zamatu, hodvábu a saténu
  • lustre a lampičky z kovu, skla či s mozaikovou výplňou
  • vysoko lesklý nábytok aj podlahy
  • tmavé farby a odvážne farebné kombinácie

Ako zariadiť interiér v art deco štýle

Ponúka sa otázka, ako s tým všetkým naložiť, ako tento štýl uchopiť v kontexte dneška. "Napriek tomu, že je art deco predovšetkým interiérový štýl, nie je úplne vhodné v ňom zariaďovať celé bývanie. Na dnešnú dobu je predsa len už trochu ťažký. Najvhodnejší spôsob, ako si trochu tohto luxusného štýlu dopriať aj doma je vhodná voľba doplnkov či jednotlivých kusov nábytku, "radí dizajnérka Lenka Dubská.

Lesklý nábytok je správna voľba

Art deco štýlu kraľuje nábytok vo vysokom lesku. Použiť môžete aj rôzne sklenené vitríny, vitrážové zdobenie dvierok, prípadne použiť kusy, ktoré sú zdobené technikou intarzie. Nábytku kraľujú tmavšie farby a býva vyrobený z tvrdého dreva. "Pri výbere sedenia si môžete zvoliť koženú sedačku, prípadne vybrať textilné čalúnenie so zamatovou alebo velúrovou úpravou. Nezabudnite ani na pohodlné leňošky, "odporúča designérka.

Podlaha s nádychom luxusu

Typické sú mramorové podlahy, dostupnejšou a pohodlnejšou voľbou je koberec s vysokým vlasom, ktorý bude položený na časť podlahy. S drevenou podlahou vo vysokom lesku či s dlažbou s abstraktnými kompozíciami tiež neurobíte chybu. Prvorepublikovú atmosféru navodíte aj čiernobielu dlažbou v tvare štvorcov alebo iného geometrického vzoru.

Nebojte sa výrazných farieb

V tomto štýle sa rozhodne nebojte čiernej farby, najmä v lesklom prevedení. Kombinujte ju s kovovými odtieňmi, šedozelenou, tmavo modrou aj s béžovými odtieňmi. Art deco milovalo červenú aj oranžovú.

V podobnom štýle:

Osvetlenie dokreslí atmosféru

Lustre, stojacie lampy i malé nástenné lampy. To všetko patrí k tomuto štýlu. Veľmi obľúbené sú kovové svietidlá a tienidla s mozaikou. Najobľúbenejším motívom mozaiky sú vzory geometrických kvetov.

Nesmú chýbať výrazné doplnky

Ozdobné zrkadlá z lesklých materiálov s motívom slnečných lúčov alebo zvieracími či rastlinnými motívmi sú presne to, čo si tento štýl žiada. V obývačke ani v spálni nešliapnete vedľa s vankúšmi v tvare valca, doplnené strapcami. Tú správnu atmosféru navodia porcelánové súpravy a ozdobné karafy na víno a whisky na kovovom podnose. Luxusne pôsobí interiér, doplnený drobnými plastikami či perlovými doplnkami.

"Art deco je dekoratívny štýl. Slovo dekoratívny však neznamená prezdobený. Nadmiera lesku a množstvo ornamentov k tomu môže navádzať, takže buďte opatrní, najmä v množstve zvolených doplnkov a dekorácií," dodáva designérka.