Biano Blogger: Zamilujte sa do procesu, v ktorom sa stávate svojím najlepším ja

Biano Blogger: Zamilujte sa do procesu, v ktorom sa stávate svojím najlepším ja

Simona Porubská

Tento výrok je jedným z obľúbených citátov Katky. Podľa svojich predstáv vytvorila magazínov snov, ktorý ľudí inšpiruje ísť si za svojim. Ako sa od blogovania dostala k sebarozvoju? Dočítate sa v článku, v ktorom nájde aj tipy, ako so sebarozvojom začať.

Som Katka, pozerám sa na svet cez ružovo-modré okuliare, rada tvorím a verím, že sny dávajú životu zmysel. Na blogu dreamandlive.sk som si vytvorila pastelové miestečko, kde veľa snívam, pracujem na plnení svojich snov a zdieľam moje radosti a starosti na ceste za svojím najlepším ja. Inšpirujem ľudí k tomu, aby naplnili svoj potenciál a žili šťastnejší a (s)pokojnejší život.

Ako a kedy ste začali blogovať?

Blogovať som začala v rámci predsvadobných príprav, ešte na konci roka 2012. Prvé články a roky sa niesli v znamení svadobného snívania a plnenia svadobných snov. Pôvodne sa blog volal Sweet wedding dream. Až v roku 2015 dostal svoj pôvodný názov – Dream & live.. :)

Zdroj: dreamandlive.sk

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov (okrem magazínu)?

Za tie roky sa blog prirodzene menil a vyvíjal spolu so mnou. Niekedy sa pousmejem nad tým, ako som na začiatku písala články tak „tajomne“, že nikto nevedel o čom to je a spätne ani ja.. :D Myslím, že odvtedy sa toho naozaj veľa zmenilo, aj ja som sa oveľa viac otvorila, oveľa viac toho zdieľam aj zo zákulisia, aj z mojich myšlienok. Zdieľam svoje radosti, starosti, rôzne srdcové projekty a splnené sny. V roku 2020 do rodinky mojich projektov a tým pádom aj tém na blog pribudli zápisníky, ktoré sa venujú osobnému rozvoju a práci na svojom najlepšom ja.

Zdroj: dreamandlive.sk

Katka sa okrem blogovania venuje aj osobnému rozvoju. Vytvorila svoj vlastný produkt - zápisník, ktorý ma ľuďom na ceste k lepšiemu ja pomáhať. Poďme sa pozrieť na to ako nápad vznikol a o čom zápisník vlastne je. Dočkáte sa aj tipov na to, ako so sebarozvojom začať.

Zápisník, ktorý vás bude sprevádzať vašou cestou

Ako nápad vznikol Zápisníka a kto sa na jeho tvorbe podieľal?

Nápad na prvý zápisník vznikol v polovici roka 2019, keď som sama mala krízu a prekonávala som ťažšie obdobie, keď mi veľa vecí prestalo dávať zmysel a po čase som sa opäť „stratila“. Potrebovala som si vymyslieť niečo, nejaký systém, ktorý ma vytiahne z toho podivného obdobia, aby som sa opäť vedela naplno tešiť zo života, aby som mohla opäť snívať a svoje sny aj žiť. Práve v tom období so mnou veľmi zarezonoval jeden citát a myšlienka toho, aby sa človek zamiloval do procesu, v ktorom sa stáva svojím najlepším ja. Tento citát otvára aj náš prvý zápisník Tajomstvo udržateľného šťastia.. :)

Zdroj: dreamandlive.sk

Roky som čítala rôzne články a knihy o osobnom rozvoji, pozerala rôzne videá, počúvala podcasty. Každý z tých zdrojov vo mne niečo zanechal, ale väčšinou to bolo veľmi krátkodobé nakopnutie, ktoré vydržalo len pár hodín alebo dní po prečítaní, dopozeraní, dopočúvaní.

Chcela som vymyslieť niečo, čo by mne, aj ostatným, ktorý by mali podobný problém, mohlo pomáhať dlhodobo. Priniesť trochu teórie a zároveň hneď aj vizuálne krásny priestor na praktické cvičenia a zaradenie teórie do praxe, do svojho života.

Zdroj: dreamandlive.sk

A tak vznikla myšlienka na neobyčajný motivačný zápisník pre ženy, s krásnou grafikou od Susan & Sis’ decore a veselými ilustráciami od Janky Dann. Mojou víziou bolo spraviť z osobného rozvoja a z cesty za svojím najlepším ja príjemný, nezabudnuteľný zážitok.

Všetky princípy a cvičenia som testovala na sebe a výsledky boli úplne zázračné. Neskôr sme zápisník ešte pred zaradením do predaja testovali aj ďalšími ženami, ktoré z neho mali veľmi podobné pocity ako ja, čo ma veľmi potešilo.

Zdroj: dreamandlive.sk

Pre koho je ktorý zápisník určený?

  • Zápisník Tajomstvo udržateľného šťastia je určený pre všetky ženy, ktoré chcú pracovať na svojom lepšom ja, hľadajú v živote viac šťastia, pokoj v duši a majú radi krásne, jemné ženské veci. Je určený najmä pre začiatočníkov a mierne pokročilých v oblasti osobného rozvoja.
Zdroj: dreamandlive.sk
  • Zápisník Minimalist je unisex, ale myslím, že sa predsa len viac bude páčiť ženám. Je voľným pokračovaním prvého zápisníka, ale budú si s ním vedieť poradiť všetci mierne pokročilí v oblasti osobného rozvoja. Oba sú ladené do pastelových odtieňov modrej a ružovej.

Ako sa podľa vás stane človek najlepšou verziou seba? Čo všetko ste vyskúšali a fungovalo/nefungovalo u vás.

V prvom rade musí chcieť. Bez toho to nejde. Nikto iný to za vás neurobí. Taktiež to, že náš zápisník budete mať položený na poličke, z vás vaše lepšie ja nespraví. Naozaj verím v to, že je dôležité zaľúbiť sa do procesu, v ktorom sa stávate svojím najlepším ja. Treba otvoriť srdce, myseľ a robiť malé krôčiky, každý deň.

Mne veľmi pomohli moje nové rituály a zvyky, najmä večerný rituál, vďaka ktorému vždy šťastne a spokojne zakončím deň a dokonca má dosah aj na ten ďalší deň. Veľmi odporúčam aj pravidelné cvičenie (kľudne aj pár minút doma, alebo prechádzku vonku) a meditáciu. Dôležité je aj pravidelne snívať a zapisovať si kroky, ktoré vás postupne zavedú k vašim snom a nájsť si nejaký svoj srdcový kreatívny projekt či hobby, pri ktorom sa dostanete do flow a všetko ostatné prestane existovať. A minimálne raz denne naplno precítiť vďačnosť, to je taký základ.

Tipy od Katky: Ako so sebarozvojom začať?

Aké top knižky/podcasty/zdroje zamerané na sebarozvoj by ste odporúčili?

Ako „povinnú literatúru“ by som každému odporučila:

  • Atómové návyky – James Clear
  • Nastavenie mysle – Carol S. Dweck
  • Odpojte sa – Suze Yalof Swartz
Zdroj: dreamandlive.sk

Už roky sledujem zo zahraničných zdrojov napr. Lavendaire (YouTube aj podcasty). Veľmi sa teším, že v posledných rokoch pribudlo aj viacero skvelých slovenských zdrojov.. napr. knižka 53 pokusov, ako byť lepší – Jakub Ptačin alebo podcast Zlepšuj sa.

Tipy pre čitateľov ako so sebarozvojom začať?

Veľmi príjemnou formou sú podľa mňa práve naše zápisníky – Tajomstvo udržateľného šťastia a Minimalist. Tajomstvo udržateľného šťastia je takým štartovacím balíčkom na 3 mesiace, pre úplných začiatočníkov, keďže tam sú zhrnuté aj nejaké základy teórie, tipy na knižky, tipy na ranný a večerný rituál, ako začať s meditáciou a podobne.

Zdroj: dreamandlive.sk

Minimalist je minimalistickou verziou pre tých, čo nepotrebujú žiadne omáčky, ale chcú ísť rovno na vec.. pracovať na sebe.. celý rok.. :)

Časopis Dream and Live

Dream and Live existuje aj ako tlačená verzia. Splnili ste si tým svoj sen? Ako vznikla jeho myšlienka? V čom je váš magazín iný od časopisov a čo má čitateľom priniesť?

Ach áno! Ja som bola vždy veľká maniačka na časopisy. Fascinovalo ma to krásne, harmonické spojenie fotiek a slov. Ešte v roku 2014 som robila časopisy na mieru, ľuďom alebo značkám, či už na archivovanie napr. ich ľúbostného príbehu alebo na prezentáciu značky. V roku 2015 som bola šťastím celá bez seba, keď som v prvom magazíne Dream & live spojila myšlienku môjho blogu – snívanie a plnenie snov – spolu s mojimi Fotkami pre radosť. V roku 2015 to boli magazíny, ktoré spájali viacero reálnych príbehov ľudí, ktorí si svoje sny splnili a zvečnili na fotkách pre radosť. Bolo to také krásne a inšpiratívne aj pre ostatných, ktorí tých ľudí ani nepoznali, že som sa v roku 2016 rozhodla priniesť magazín, ktorý mal trošku iný koncept, ale myšlienka ostala rovnaká a bol prvýkrát dostupný aj pre širokú verejnosť.

Zdroj: dreamandlive.sk

Dream & live magazine je zážitok, jemné priateľské pohladenie po duši a zároveň aj nenásilná motivácia a postrčenie k tomu, aby sme si viac užívali malé radosti v živote a aby sme sa nebáli pobehnúť za svojimi snami o čosi rýchlejšie. Magazín D&L dýcha pozitívnou energiou, estetickým cítením, krásnom a zároveň sa na nič nehrá, len ukazuje život tak trošku akoby cez ružové okuliare.

Všetky fotky v ňom sú fotené na mieru článkom, väčšinou sú to fotky fotené mnou alebo mojím manželom. Nepoužívame archívne fotky ľudí, značiek alebo fotky z fotobánk. Aj vďaka tomu má magazín svoj štýl a pôsobí vizuálne tak harmonicky. Nie sú v ňom žiadne platené reklamy, ktorých sú klasické časopisy plné. Toto bol aj jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla vytvoriť svoj magazín snov. Aj keď som časopisy milovala, časom ma prestali baviť, lebo boli čím ďalej tým viac plné rôznych reklám a článkov na čítanie v nich bolo stále menej. Magazín Dream & live obsahuje aj rôzne motivačné citáty alebo básne a je pripravený tak, že sa dá čítať doslova od prvej strany po poslednú.

Zdroj: dreamandlive.sk

Kto časopis píše? Môžete nám prezradiť kto sú (ne)obyčajní ľudia a podľa čoho si ich ako autorov vyberáte?

Toto je ďalšia vec, v čom sa magazín D&L odlišuje od iných. Nepíšu ho redaktori, ale reálni ľudia, ktorých príbehy na stránkach zdieľame. Práve vďaka tomu je magazín viac ľudský a autentický. Nemám nejaký univerzálny kľúč, podľa ktorého ľudí a značky do magazínu vyberám. Musia ma niečím zaujať, osloviť, musíme si ľudsky sadnúť. Častokrát sú to ľudia alebo značky, ktoré sledujem niekoľko rokov, s viacerými sa poznáme aj osobne. Priestor v magazíne sa proste nedá „kúpiť“.

Zdroj: dreamandlive.sk

Inšpirácia do interiéru od Katky

Na blogu máte pár článkov o inšpirácii do interiéru. Aký interiérový štýl je vám najbližší? Sú štýly/farby, ktoré vás baví kombinovať?

Keď sme sa pred pár rokmi sťahovali do nášho prvého spoločného bytu s manželom, musela som si v tom urobiť poriadok, lebo dovtedy som to nemusela reálne riešiť. Myslím, že mi je najbližší čistý minimalistický štýl s retro nádychom, ale zároveň milujem aj romantické alebo boho prvky. Základ u nás tvorí biela a béžová, bledé drevo a menšie kúsky nábytku a doplnky sú v mojich obľúbených pastelových odtieňoch modrej a ružovej.

Zdroj: dreamandlive.sk
Zdroj: dreamandlive.sk

Aká je podľa vás najčastejšia chyba pri zariaďovaní domácností interiérov?

Na toto nie som veru odborník. Ale povedala by som, že je fajn spraviť si najskôr prieskum v tom, čo sa mi páči, nájsť si rôzne inšpirácie a nechať si čas na rozmyslenie, čo so mnou rezonuje najviac. Taktiež by som nechcela všetko naraz, aby byt či dom nepôsobil zmätočne prílišnou kombináciou štýlov a farieb. A taktiež by som asi úplne všetko nenechávala na architektovi, aby to nepôsobilo chladne či neosobne. Váš domov by mal mať vašu dušu, aby ste sa v ňom cítili naozaj dobre.

Zdroj: dreamandlive.sk

2 tipy pre blogerov

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie?

Nikdy som blogovanie nevnímala ako niečo náročné alebo zaťažujúce, ale pravda je, že zaberie obrovské množstvo času, najmä ak je človek perfekcionista, ako ja, všetko si fotí a upravuje sám a všetko musí byť do detailov zladené. Ako hovorí Monk: „Je to dar aj prekliatie!“ :D Ale je to moja srdcová záležitosť, milujem to. Sama sa viackrát na stránku vraciam a pozerám staré články, je tam veľká časť môjho života za posledné roky, v peknom pastelovom balení.

Zdroj: dreamandlive.sk

Čo vám blogovanie dalo?

Zmenilo mi život. Mám pocit, akoby som vďaka nemu bola inou, lepšou osobou. Viac na sebe pracujem, spoznávam vďaka nemu viac ľudí, otvára mi obzory, prináša nové myšlienky, výzvy, projekty, spolupráce.

Zdroj: dreamandlive.sk

O čom vás najviac baví písať - ktorá z kategórií je vaša najobľúbejšia? Je teda aj najväčšou časťou blogu?

Hlavnou témou blogu vždy bolo a hádam aj bude snívanie a plnenie snov, najprv tých svadobných a postupne aj rôznych ďalších. Najčastejšie zachytávam na fotkách a v textoch na blogu splnené sny, či už moje alebo také, pri ktorých som mala tú česť byť ako fotografka a zachytiť spomienky na ne na Fotkách pre radosť.

Zdroj: dreamandlive.sk

Posledné roky však zdieľam aj články, ktoré sa síce píšu o niečo ťažšie, ale aj napriek tomu ma bavia a hlavne mi dávajú zmysel - sú to príbehy zo zákulisia, ktoré väčšinou nie sú práve ružové, ale o to viac sú reálne a práve vďaka nim tie splnené sny chutia sladšie. :)

Chcete mať doma podobné produkty ako Katka?

Použite obrázkové vyhľadávanie. Katka nám poslala pár kúskov, ktoré už doma má alebo by doma chcela mať. Poďme sa s nami inšpirovať.

Toto púdrové kreslo má Katka v pracovni. Podobné kreslá nájdete tu.

Pohodlný ušiak z Katkinej obývačky. Vyberte si podobný tu.

Katka má od nás aj doplnky do kuchyne. Ak sa vám páčia kameninové misky, máme v rôznych pastelových farbách, mrknite tu.

Praktické a ekologické fľaše na vodu v rôznych farebných prevedeniach a vzoroch.

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!