Ako vybrať...

Ako vybrať záhradný stan alebo altán

Zháňate záhradný stan alebo altán? Najskôr si ujasnite, k čomu má slúžiť. Ako ochrana proti slnku, úkryt pred dažďom, alebo prístrešok pre záhradné párty? Poradíme vám, ako vybrať.

Fultext

Záhradný stan alebo altán môže slúžiť k viacerým účelom a je len na vás, ktorú funkciu uprednostníte. Výber materiálu aj cena sa odvíja od toho, či sa chcete chrániť čisto len pred slniečkom, alebo i prietrži mračien. Dôležitá je samozrejme aj veľkosť a doba používania v priebehu roka.

Celoročné, alebo sezónne?

Pri výbere je najdôležitejším faktorom doba, po ktorú chcete pod záhradným prístreškom vysedávať. Kým záhradný stan je záležitosťou len sezónnou a koncom leta či s prichádzajúcim silným vetrom ho treba uložiť, altánok môže stáť vonku pokojne celoročne. Záleží však na kvalite a stabilite konštrukcie. Ak teda chcete využívať altán aj za nepriaznivého počasia, uistite sa, že je konštrukcia dostatočne silná na to, aby ste nemuseli mať strach z každej búrky a krupobitia.

Správná velikost

Záleží jak na velikosti zahrady, tak na počtu lidí, kteří by se pod stan nebo altán měli vejít. Nejoblíbenější variantou je velikost 3x3 metry, která je ideální pro menší rodinu. Do větší verze 3x6 metrů se vejde 8 až 16 lidí. Velikosti i tvary stanů a altánů jsou velice variabilní, stejně tak jejich barevná škála. Jenom pro představu, k usazení 100 lidí je vhodná velikost 6x10 metrů!

Konštrukcia a materiál záhradných stanov

Záhradné stany väčšinou nie sú konštruované pre veľké poryvy vetra, ale oproti altánom majú zasa iné výhody. Napríklad sa ľahšie postavia a zasa zložia.

  • nožnicová konštrukcia – zostavená je za pár sekúnd, stačí ju postaviť a roztiahnuť do strán.
  • klasická konštrukcia – tvorí ju niekoľko jednotlivých dielov, na zostavenie je oproti nožnicovej zložitejšia, ale zato lacnejšia.

Materiál hrá veľkú úlohu. Opäť záleží od účelu, ku ktorému má stan slúžiť. Ak sa chcete chrániť čisto pred slnečnými lúčmi, nemôžete vybrať zle. Ale ak chcete ochranu aj proti dažďu, vyberajte tkaniny s obsahom PVC, prípadne priamo stan z nepremokavého polyetylénu.

Vyberte si záhradný stan na Biane:

84,40 EUR Záhradný altánok 3x3m SH05 Dekorhome oranžová

Varianty (7)

Konštrukcia a materiál záhradných altánov

Pre altán je typická robustnejšia kovová konštrukcia nôh, ale môže byť napríklad aj v kombinácii s ratanom alebo byť celodrevený. Montáž najmä dreveného altánku je zložitejšia, ale výsledok stojí za to. Drevený altán bude skutočnou súčasťou vašej záhrady.

Bočná stena

Nie každý stan alebo altán sa predáva spoločne s bočnými stenami. Ale môžete sa pre ne rozhodnúť aj dodatočne, dajú sa dokúpiť. Bočné steny sú ideálne proti veternosti. Ak sa bojíte o výhľad do záhrady, nemusíte, existujú varianty s transparentnými oknami.

Myslite i na umiestnenie

Zo všetkého najskôr sa uistite, že máte pre altán či stan na záhrade vhodné miesto - malo by mať úplne rovný povrch a stáť na záveternom mieste, aby ste obmedzili následky silných nárazov vetra. Zrejme tiež nebudete chcieť prenášať všetky potrebné veci na grilovanie na druhý koniec záhrady, preto stavajte altán blízko domu.

Vyberte si záhradný altán na Biane:

177,20 EUR Zahradní altán 3x4 m Dekorhome

156,20 EUR Záhradný altánok Pavilón TOSCANA priemer 350cm antracit

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom