Rady, tipy, nápady

Zamerané na sviečky - z akých je možné vyberať?

Nenechajte sa otráviť krátkymi dňami a využite dlhé večery na relaxáciu za pomoci sviečok. Svetlo z nich upokojuje a keď zvolíte aj príjemnú vôňu, bude všetko hneď príjemnejšie. Poďte si vybrať.

Dni sa krátia a slnko už toľko nehreje. Naši predkovia to museli riešiť oveľa zložitejšie ako my. Ešte dávno pred vynálezom elektrického osvetlenia sa v rôznych krajinách nezávisle na sebe vyvíjali rôzne spôsoby - v Egypte si poradili vďaka sviečkam zo včelieho vosku, v Číne používali veľrybí tuk. V Indii dokonca používali na chrámové sviečky vosk vyrobený z uvarenej škorice. My si síce môžeme posvietiť veľmi ľahko, stačí siahnuť po vypínači, prečo si ale tiež občas nedopriať trocha relaxácie pri upokojujúcom svetle sviečok?

Sviečky podľa materiálu

Sviečky si môžete umiestniť podľa nálady prakticky všade, kde nehrozí, že by sa z nich mohol plameň rozšíriť. Niekto dáva prednosť relaxácii vo vani s množstvom čajových sviečok, iný si zapáli vonnú sviečku v spálni. Na umiestnení, farbe či tvare preto zas tak až nezáleží, v čom je ale naozaj rozdiel? V použitom materiáli.

Ako je to s parafínom?

Najčastejšie používaným materiálom na výrobu sviečok je parafín. Ten je vedľajším produktom pri výrobe ropy, čo znie možno desivo, ale také zlé to naozaj nie je. Všetko záleží na čistote použitého materiálu a na obsiahnutých aromatických látkach. Ak sa vyhnete podozrivo lacným sviečkam, malo by byť všetko v poriadku. Napriek tomu ale nie je parafín vhodnejší pre citlivejších jedincov, pretože uvoľnené látky môžu spôsobovať bolesť hlavy. Nezabudnite preto potom miestnosť dobre vyvetrať.

 

V podobnom štýle:

Sviečky z prírodných voskov ťahajú

Návrat k prírode je veľmi aktuálna téma. Sviece z prírodných voskov menej čadia a sú voči ľudskému organizmu predsa len šetrnejšie. Sviečky z včelieho, sójového či palmového vosku tak dnes nájdete prakticky na každom kroku. Pestovanie paliem na palmový olej alebo práve vosk je ale veľmi háklivou témou. Ak vám nie je ľahostajné, z akých podmienok je práve vami vybraná sviečka, hľadajte tie, ktoré majú označenie BIO a sú produktom udržateľného poľnohospodárstva. To sa týka aj sviečok sójových. Najekologickejšie sú samozrejme lokálne sviečky, ktoré sú vyrobené z včelieho vosku. Akým dáte prednosť, je už ale len na vás.

Aby sviečka dobre horela

Na kvalitu horenia nemá vplyv len materiál vosku, dôležitý je aj použitý knôt. Príliš slabý knôt nezaistí zhorenie celej sviečky, príliš silný knôt zasa spôsobí, že sviečka bude horieť moc rýchlo. Aby sviečka horela tak ako má, nemal by byť tiež knôt dlhší ako 5 mm. Ak vám príde plameň zbytočne veľký, knôt zastrihnite. Aby vosk nekvapkal okolo, je tiež dôležité, aby sviečka stála naozaj rovno. Rovnomerné horenie môže tiež narušiť klimatizácia či prievan, pretože bude plameň strhávať k jednej strane.

BIANO TIP: Zápalky nechajte bokom, na ľahké zapálenie aj horšie prístupných knôtov, siahnite po praktickom plynovom zapaľovači.

Vyberte si sviečky na Biane:

Sviečky aj bez ohňa?

Už ste počuli o LED sviečkach? Ruky si u nich síce hriať nebudete a odpadne aj obľúbené hranie s voskom, relaxačný pocit z pozerania do mihotavého svetla si ale môžete užívať celé hodiny a hodiny. A to bez strachu, že by sa sviečka prevrátila. LED sviečky tak oceníte najmä ak máte malé deti alebo neposedných štvornohých spoločníkov. Sviece s voskovým svietnikom vyzerajú navyše veľmi autenticky.

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku