Rady, tipy, nápady

Aký obklad zvolíte do kuchyne?

Púšťate sa do rekonštrukcie kuchyne a nie ste si istí, aký obklad kuchynskej linky zvoliť? Náš prehľad jednotlivých materiálov vám napovie, ktorý pre vás bude ten pravý.

Fultext

Keramika, sklo, kameň, akrylát či netradičné drevo. To sú materiály, ktoré sa bežne používajú na obklad kuchynskej linky. Pri všetkých variantoch môžete vyberať z rôznych dekorov a farieb. Najskô je však nutné rozhodnúť sa pre jeden z nich.

Keramika

Keramika patrí k najobľúbenejším obkladom. Keramické kachle sú ponúkané v niekoľkých veľkostiach, od tradičných 10 x 10 centimetrov až po veľkoformátové obklady. Kachlové obklady môžete ľubovoľne skladať a tvoriť tak rôzne motívy, navyše sú relatívne nenáročné na údržbu. Osobitnú pozornosť je však nutné venovať škáram, kde sa často drží špina, a to najmä u mozaík. Škáry je preto nutné čistiť pravidelne, aby boli stále pekne čisté.

Sklo

Sklo je atraktívny materiál, ktorý sa pre obklady začal využívať počas posledných niekoľkých rokov. Aj u skla je možné vyberať z mnohých dekorov, od transparentného, až po viacfarebné vzory. Sklenený obklad pôsobí luxusne a zároveň nie je náročný na údržbu, pretože je jeho povrch hladký a v podstate bez škár.

Akrylátové obklady

Akrylátové obklady v sebe spájajú ako dizajn, tak praktickosť. Oproti sklu sú menej nákladné, odolnejšie proti nárazu a ľahšie na montáž. Akrylát sa dá narezať až na mieste pred samotnou inštaláciou, takisto sa do neho ľahko vyrežú otvory pre zásuvky a vypínače. Iste oceníte aj jeho veľmi jednoduchú údržbu.

Kamenný obklad

Kamenný obklad je tým najluxusnejším, ktorý svojej kuchyni môžete dopriať. Ideálne je použitie rovnakého druhu kameňa pre obklad aj pracovnú dosku. Medzi najviac používané materiály patrí žula a mramor. Takéto obklady však nie je vhodné umiestňovať za varnú dosku, pretože neustále vystavenie pare a prskajúcemu tuku môže kameň trvale poškodiť. Kamenná mozaika pre kuchynský obklad nie je vhodná, lebo je jej čistenie náročné. Praktickejšie je zvoliť veľkoformátové dosky.

BIANO TIP: Pre obklad môžete použiť aj umelý kameň, ktorý pôsobí ako prírodný materiál, ale údržba aj náklady na jeho obstaranie sú značne prívetivejšie.

Drevený obklad

Drevo vo všeobecnosti nie je najvhodnejším kuchynským obkladom, pretože oproti ostatným materiálom nie je odolné voči vlhkosti. Na druhú stranu môže drevený obklad pôsobiť veľmi zaujímavo. Ak sa preň rozhodnete, počítajte s vyššími finančnými nákladmi na obstaranie kvalitného tvrdého materiálu s povrchovou úpravou určenou do vlhkých priestorov. Najviac používaný je dub, wenge či kanadský javor.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom