Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku a na čo si dať pozor

Jedálenská stolička je praktickou a dôležitou súčasťou väčšiny domácnosti s malým dieťaťom. Pri výbere treba dbať predovšetkým na bezpečnosť, stabilitu a ľahkú údržbu.

Jedálenské stoličky sa stávajú veľkým pomocníkom pri kŕmení detí od niekoľkých mesiacov až do 3 rokov veku. Pri výbere treba skĺbiť potreby dieťaťa, bezpečnosť a stabilitu s pozitívami pre rodičov - teda jednoduchá údržba, skladnosť a prístupná cena. Veríme, že po prečítaní nášho sprievodcu jedálenskými stoličkami budete mať vo voľbe jasno.

Uistite sa, že je stolička skutočne bezpečná

Kvalitného predajcu bezpečných stoličiek spoznáte podľa toho, že pozná normy a na webových stránkach a na obale svojich výrobkov je má napísané. Predovšetkým ide o kompletné informácie o výrobcovi, distribútorovi a samotnom výrobku a odkaz na európsku normu EN 14988. Uvedené bezpečnostné varovanie, aby ste nenechávali dieťa v stoličke osamote, alebo zásady používania pásov (pokiaľ u výrobku sú), tiež ukazujú na spoľahlivosť výrobcu. Dbajte na zaoblené hrany alebo polstrovanie a na to, aby malé časti nebolo možné vybrať a prehltnúť (napríklad plastové kryty skrutiek).

Aký vybrať materiál?

  Masivne drevo Drevotrieska a lamino Plastové Kovové
Cena stredne drahé lacné najlacnejšie drahé
Odolnosť + dlhšia životnosť
+ lahko sa opravuje
- náchylné na poškriabanie
- kratšia životnosť
- ťažko sa opravuje
+ odolné
- kratšia životnosť
- ťažko sa opravuje
+ dlhá životnosť
+ odolné voči poškriabaniu
Zdravie + 100% zdravotne nezávadné

- obsahuje lepidlá a iné syntetické látky.

Zdravotnú nezávadnosť zaisťujú normy.

- obsahuje syntetické látky.

Zdravotnú nezávadnosť zaisťujú normy.

+ vhodné pro alergiky
- pozor na zdravotne závadné nátery
Údržba - stredne obtiažna (vhodná občasná starostlivosť o drevo) + veľmi ľahká (stačí utrieť vlhkou handričkou) + veľmi ľahká (stačí utrieť vlhkou handričkou) + veľmi jednoduchá
Vzhľad + každý kus originál, tradičné, hrejivé + veľký výber motívov, štruktúr a farieb + veľký výber motívov, štruktúr a farieb - design nie vždy úplne detský

Čo všetko by správna jedálenská stolička mala mať?

Základ jedálenské stoličky je stabilná konštrukcia a pohodlné sedadlo. Vysoká stolička je príjemná pre rodičov - nemusia sa pri kŕmení potomstva hrbiť a krčiť - ale vyžaduje bezpečnostné pásy. Stolík je vhodný hlavne u starších detí, ktoré už začínajú jesť aspoň trochu samy, alebo si vedia odložiť fľaštičku. Nie všetkým deťom a rodičom stolík vyhovuje, a tak môžete pre istotu zvoliť odnímateľný variant. V neposlednom rade je vhodné zvážiť polstrovanie, ktoré je pre dieťa veľmi pohodlné a bezpečné, ale vzhľadom k údržbe je potrebné, aby bolo odnímateľné a prateľné. Niektoré stoličky sú v ponuke s prídavnými vreckami alebo inými úložnými priestormi.

Skladacie vs. nerozkladacie stoličky

Pokiaľ máte dostatočné priestorové dispozície, voľte radšej nerozkladaciu stoličku. Po prvé, je o niečo bezpečnejšia a nehrozí priškrtenie v mobilných častiach nábytku a po druhé, je okamžite, bez predchádzajúcej manipulácie, k dispozícii. Naopak, aj skladacie stoličky majú svoje výhody a ak sa uistíte, že dieťa nemá možnosť s mechanizmom hýbať, nie je pre obstaranie skladacej stoličky žiadna prekážka. Príjemný kompromis medzi priestorom a bezpečnosťou nájdete v menších, skladných, ale pevne zostavených jedálnych stoličkách.

Nastavenie polohy a výšky - áno či nie?

Či už sa rozhodnete zaobstarať stoličku s nastaviteľnou polohou alebo výškou, vždy postupujte podľa návodu a bezpečnostných pokynov a využívajte predvŕtané otvory - Nepokúšajte sa upraviť si stoličku podomácky. Nastaviteľná poloha sedadla je dôležitá u menších detí, ktoré ešte nevedia sedieť - sklopením sedadla docielite komfortnej a bezpečnej pozície, ako v lehátku či kresielku. Nastaviteľná poloha aj výška teda áno, v prípade dodržania všetkých bezpečnostných opatrení.

Vyberte si detskú jedálenskú stoličku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom