Premeny

Ako na rekonštrukciu kuchyne

Kuchyňa má väčšinou životnosť 15 až 20 rokov. Koľko rokov má za sebou tá vaša? Aj za kratší čas dôjde k potrebnému opotrebeniu, ale aj k zmene štýlu. V oboch prípadoch je ten správny čas na rekonštrukciu.

Fultext

Je len na vás, či sa pustíte do rekonštrukcie rozsiahlej, alebo povrchovej. V niektorých prípadoch idú vykonať len drobné kozmetické úpravy. Dvierka prelakovať, polepiť fóliou. Ale to nerieši väčšie problémy. V takom prípade je potrebná rekonštrukcia. Vezmite ju ako príležitosť na osvieženie kuchynských priestorov. Túžili ste po kuchyni v duchu Provence? Teraz ju môžete mať! Prezradíme vám, na čo sa pripraviť.

Finanční vklad

Cena rekonštrukcie kuchyne sa pohybuje skôr nad hranicou 100 tisíc korún, ale záleží na rozsahu zmien. Než sa do nej pustíte, musíte si ujasniť, aký typ kuchyne chcete, aké veľké zmeny budete vykonávať, prípadne či budete zasahovať do nosných múrov. V takom prípade musíte uvedomiť stavebný úrad. Peniaze na rekonštrukciu ste si určite vyčlenili podľa práce a materiálov, ale mysleli ste aj na nečakané výdavky? Rekonštrukcia sa dá naplánovať, ale objaviť sa môže akýkoľvek problém. Finančná rezerva vám s ním pomôže a rekonštrukcia sa tým pádom zbytočne nepredĺži.

Načasovanie

Rekonštrukciu by ste mali plánovať aspoň 3 mesiace dopredu. Za takúto dobu zoženiete dobrých pracovníkov, kvalitný materiál a máte aj rezervu, ak by sa niečo z toho zvrtlo.

Dvakrát meraj, raz rež

Zdá sa to ako samozrejmosť, ale opakovanie je matka múdrosti. Ak kupujete kuchyňu na mieru, musíte ju mať vyrubenú precízne a na milimetre. Platí to aj v prípade, keď kuchyňu skladáte z jednotlivých častí. Ak v rámci rekonštrukcie búrate priečky alebo steny, prenechajte vymeranie stavebnému inžinierovi.

Kvalitné materiály

Kvalitné nemusí nutne znamenať drahé, ale väčšinou si za kvalitu priplatíte. Berte to ako investíciu. Kvalita sa vám odmení dlhými rokmi vo vašej službe. Samozrejme to ide aj lacnejšie, predajcovia ponúkajú veľa sezónnych alebo množstevných zliav. Kvalitný materiál je polovica úspechu, preto ho nakupujte od certifikovaných predajcov.

Praktické a logické rozmiestnenie

Ak nechcete pri varení pôsobiť ako postavička z grotesky, ktorá preskakuje z jedného kúta do druhého, rozložte si kuchynský priestor podľa toho, ako vám to vyhovuje a ako vám to samotný priestor dovolí. Kuchyňa sa delí na 3 pracovné zóny, ktoré musíte na základe vašich potrieb umiestniť:

  1. priestor na varenie
  2. umývanie riadu a odkladací priestor
  3. uskladnenie potravín

Kuchyňa vašich snov

Pred 20 rokmi nebolo toľko možností, možno ani toľko financií v rodinnom rozpočte. Teraz môžete mať čokoľvek, po čom vaše srdce túži. V kuchyni budete tráviť veľa času, tak si ju prispôsobte vašim potrebám a túžbam. A ak nemáte jasno v tom, aký štýl je pre vás ten pravý, prinášame prehľad tých najobľúbenejších štýlov:

  • provensálská kuchyňa – dnes snáď najobľúbenejší štýl kuchýň. Je pre ňu typická svetlá, biela alebo smotanová farba, do ktorej môžete zakomponovať fialové odtiene. Využívajú sa prírodné materiály, takže drevo, najlepšie s patinou. Tieto kuchyne pôsobia štýlovo, elegantne a romanticky.
  • rustikálna – samozrejmosťou je masívne drevo. Môže pôsobiť hrubo, ale vytvára pocit domova. Dojem dotvára veľa doplnkov na stene alebo linke, dovolené sú aj látkové obrusy a záclonky. Farebne vyniknú rôzne kombinácie prírodných odtieňov. Ak nechcete narušiť dojem rustikálnej kuchyne modernými spotrebičmi, vyberte tie vstavané.
  • retro kuchyne – retro design sa dnes využívá vo všetkých oblastiach. Vyznačuje sa pestrými farbami a guľatými tvarmi. Pre moderné spotrebiče platí to isté, čo u rustikálnych kuchýň.
  • rýdzo moderné – to sú také, ktoré obsahujú veľa hi-tech technológií, takže moderných spotrebičov. Materiálom sú najčastejšie kovy: oceľ, chróm alebo nerez. Do takejto kuchyne sa skvele hodí aj kuchynský ostrovček.

Vyberte si kuchynskú linku na Biane:

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom