Hlavné menu
Inšpirácie, EKO bývanie

Bývanie v pasívnom dome

Pasívne stavby sa vyznačujú nízkymi nákladmi na vykurovanie, pretože dom využíva vonkajšie aj vnútorné energetické zisky. Teda slnečné lúče, energiu spotrebičov i domácich zvierat. Naviac má ale pasívny dom aj nesporné zdravotné výhody.

Pojem pasívny dom označuje stavbu, ktorá spĺňa prísne kritériá energetických úspor pri prevádzke. Pasívna môže byť drevostavba aj dom z tehál či tvárnic. Stavebný systém ani architektonický štýl nerozhodujú, aj keď je pravda, že pasívne domy bývajú spravidla nezvyčajné, drevom obložené stavby s nápadnými oknami. Pasívnu stavbu charakterizujú naozaj nízke náklady na vykurovanie, dobré zateplenie a tesnosť, stály prívod čerstvého vzduchu, ktorý pomáha predchádzať mnohým chorobám, a vysoká tepelná pohoda v miestnosti.

Pasivny rodinný dom od stampel & tesar architekti

Pradeda pasívneho domu je nízkoenergetický dom, ktorý sa vyznačuje menej prísnymi kritériami úspor energií, vnúčikom potom energeticky nulový dom, ktorého energetické potreby naplno pokrývajú miestne zdroje.

Pasívny dom využíva všetky pasívne energetické zisky - tepelný výkon slnka, rúry, ale aj vašej mačky
Ak bývate v pasívnom dome, môžu vás rastúce ceny energií nechať v pokoji. Ročne totiž spotrebuje maximálne 15 kilowtatthodín na meter štvorcový vykurovanej plochy. U bežného rodinného domu to je zhruba 1 800 kilowathodín! Vtip je ale v tom, že nie každú kilowatthodinu musíte zaplatiť z vlastnej peňaženky. Pasívny dom totiž využíva všetky pasívne tepelné zisky v dome, trebárs slnečného žiarenia prechádzajúceho oknami - aj preto mávajú pasívne domy na južnej strane impozantne veľké okná. Využíva ale aj tepelného výkonu spotrebičov či obyvateľov - 250 wattov vytvorí napríklad jeden počítač alebo štvorčlenná rodina v kľudovom stave, napríklad u raňajok. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii tiež nekúria obyvatelia pasívnych domov "pánubohu do okien", všetky tepelné zisky zostávajú v miestnostiach a po väčšinu roka stačia na ich príjemné vykúrenie. Kolieskom termostatu stačí otočiť až v novembri a prikuruje sa zhruba do marca.

Pasivna drevostavba od Fandament Architects

V tzv. zdravých domoch sa nehromadí oxid uhličitý

Obyvatelia pasívnych domov nemusia zápasiť s plesňami, prachom a nedostatkom kyslíka, ktorý predstavuje pomerne zásadný problém. Podľa štúdie spoločnosti Ekowatt byty a domy s plastovými oknami spĺňajú hygienické predpisy iba v čase, keď v byte nie sú žiadni obyvatelia. Vo chvíli, kedy v nich začínajú dýchať ľudia, ohrozujú ich zdravie. V takomto byte je potrebné intenzívne vetrať aspoň päť minút každú hodinu. A to platí aj v noci. Vysoká koncentrácia oxidu uhličitého sama o sebe nikoho neotrávi, ale spôsobuje poruchy sústredenia, pocity únavy, ospalosť aj bolesti hlavy. Premyslená vzduchotechnika pasívnych domov v miestnostiach neustále vymieňa čerstvý vzduch a ich obyvatelia netrpia spomínanými zdravotnými problémami, preto ich označujeme ako tzv. zdravé domy. Kolobeh čerstvého vzduchu zabraňuje aj vzniku plesní, ktoré produkujú jedovaté toxíny.