Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať správne WC

Už dávno neplatí, že je toaleta opomínanou miestností v dome či byte. Aj vy si môžete zariadiť WC podľa svojich predstáv. Začať môžete napríklad u toho najzákladnejšieho, záchodovej misy.

Dlho opomínané záchodové misy čiže klozety zažívajú nebývalý boom. Nielenže si môžete vybrať z najrôznejších druhov a dizajnov, ale zároveň si môžete dopriať aj trochu toho luxusu v podobe pohodlných WC sedadiel s rozličnými funkciami. Navyše s mnohými záchodovými misami môžete ušetriť aj za vodu. Už sme vás presvedčili, že vaša toaleta celkom iste potrebuje nový kabát?

Aký typ záchodu zvoliť?

Či už máte toaletu ako samostatnú miestnosť alebo je súčasťou kúpeľne, vyberte si taký variant, ktorý upúta nielen zaujímavým dizajnom, ale bude predovšetkým praktická. Jej vzhľad aj spoločné doplnky navyše môžete zladiť s kúpeľňou. Veľakrát výrobcovia ponúkajú rovnaký rad záchodových miest, umývadiel a prípadne bidetov alebo pisoárov.

Voľne stojace WC

Samostatne stojace záchody sú klasika, ktorá bola najmä v minulých rokoch jasná a mnohokrát jedinou voľbou. Tieto toalety majú nádržku na vodu oddelenú od misy. Nádržka môže byť pritom umiestnená nad záchodovou misou alebo vedľa nej. Možný je aj variant, kedy je nádržka vysoko na stene alebo naopak pod omietkou. Typické pre tieto záchody je zvislý odpad a hlboké splachovanie.

Najväčšou prednosťou tejto toalety je jednoduchosť a univerzálnosť. Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je pomerne nízka obstarávacia cena.

Závesné WC

Pre závesný záchod je typický zadný odpad, na čo je nutné pamätať už pri prvotných stavebných úpravách. Rovnako tak je treba dbať na to, aby bol klozet zavesený na dostatočne nosnú stenu. Design týchto toaliet je však maximálne čistý a vďaka zaveseniu na stenu sa okolité prostredie ľahko udržuje v hygienickej čistote.

Záchodové dosky a splachovacie systémy potom volíte samostatne, nie sú ich bežnou súčasťou.

WC kombi s nádržkou

Jedná sa o voľne stojace klozety so spojenou nádržkou na vodu. Typické je pre nich hlboké splachovanie a spodný alebo zadný odpad.

Dvojité splachovacie systémy

Preč sú časy so závesným splachovaním v podobe dlhej splachovacie šnúry. Dnes sa už obstarávajú ku klozetom tzv. dvojité splachovacie systémy. Ide o rozdielne množstvo vody pri spláchnutí pre malú a pre veľkú potrebu. Vďaka tomu ušetríte za vodu nemalé čiastky. Myslite ekonomicky!

Povrchová úprava

Nebojte sa priplatiť si aj za špeciálnu povrchovú úpravu klozetu. Kvalitná glazúra totiž výrazne pomôže udržiavať vašu toaletu čistú, odpudzuje vodný kameň a plesne. Existujú dva druhy povrchových úprav. Tá prvá, tzv. klasická povrchová úprava, sa nanáša na glazúru toalety, až keď je sama vypálená. Preto sa pri údržbe napríklad neodporúčajú abrazívne čistiace prostriedky. Druhý druh, tzv. povrchová vrstva, sa nanáša už pri samotnej výrobe a spolu s misou prejde aj vypaľovaním. Tieto úpravy sú kvalitnejšie, odolnejšie a vydržia dlhšie.

Vhodné doplnky

WC sedadlo

Samostatnou toaletou váš nákup končiť zďaleka nemusí. Väčšinou býva súčasťou klozetu aj WC sedadlo, ak sa však rozbije alebo z nejakého iného dôvodu musíte kúpiť nové, nezúfajte. Voľte správne rozmery podľa vašej záchodovej misy a skúste sa tiež zamerať aj na dizajn. Okrem klasických bielych, môžete voliť odvážnejší farebné varianty a k tomu ako bonus napríklad brzdy, ktoré tlmia náraz dosky na misu.

Bidet alebo bidetová doštička

Zo zdravotných i hygienických dôvodov môžete kúpiť k toalete menšieho bračeka - bidet. Je šetrný k životnému prostrediu, pretože vďaka nemu nespotrebujete toľko toaletného papiera. Zároveň napomáha aj zdravotne, trebárs k prevencii hemoroidov. Jeho existenciu si skrátka obľúbite. A ak vaša toaleta nedisponuje priestorom, riešením môže byť bidetová doštička, ktorú jednoducho umiestnite na záchodovú misu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom