Hlavné menu
Ako vybrať...

Snívate o voľne stojacej vani? Poradíme, ako vybrať správne

Keď sa povie voľne stojaca vaňa, asi sa vám vybaví celá škála kúpeľňových interiérov, nad ktorými snívate pri surfovaní internetom. Koniec snívania! Poďte s nami vybrať vaňu podľa predstáv.

Voľne stojace vane sú luxusom, ktorý má jasne dané pravidlá. Než sa do nej naložíte a necháte rozplynúť starosti, je potreba premyslieť veľa vecí. Voľne stojace vane sa neopierajú o stenu a nemajú väčšinou žiadnu podmurovku. Preto majú špeciálne záťažové nároky. Tiež sú vhodné prevažne len do väčších kúpeľní, kde skvelo vyniknú. V nasledujúcom článku vám poradíme, z akých materiálov môžete vyberať a na čo by ste nemali pred inštaláciou zabudnúť.

Voľba materiálu

  • Akrylát: akrylátové vane majú nižšiu nosnosť, než všetky ostatné, napriek tomu aj z neho môžete mať parádnu vaňu. Veľkou výhodou akrylátu je jeho cenová dostupnosť - dajú sa zaobstarať aj za menej ako 20 000 korún. Vďaka tvarovateľnosti akrylátu si môžete dopriať tvarovo zaujímavé kúsky. Jeho výhodou je aj jednoduchá inštalácia vaňových doplnkov, ako sú napríklad madlá. Vane z tohto materiálu sú ale náchylnejšie k poškrabaniu. Našťastie sa akrylát dá vybrúsiť a tým škrabance zmiznú.
  • Quaryl: na trhu sa jedná o pomerne nový materiál. Je homogénny, neporézny, s plne prefarbenou vnútornou štruktúrou a vysokým leskom povrchu. Ponúka nepreberné množstvo tvarov. Je odolný voči mechanickému aj chemickému poškodeniu. Naviac má dobré termoizolačné vlastnosti. 
  • Liatinové smaltované vane: ak si potrpíte na kvalitu, je táto vaňa priamo pre vás. Okrem toho že je naozaj pevná, má tiež skvelé tepelné vlastnosti. Voda v liatinovej vani vydrží teplá oveľa dlhšiu dobu ako v akejkoľvek inej. Veľkou výhodou je aj to, že tlmí zvuk dopadajúce vody.
  • Vane z liateho mramoru: tieto vane sa vyznačujú vysokou pevnosťou, elegantným designom a stabilitou. K tomu pridajte farebnú stálosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Tiež sú príjemné na dotyk. Avšak nepoužívajte abrazívne prostriedky a agresívne chemikálie. U liatych vaní pozor na to, kam ich chcete umiestniť. Samotná vaňa mnohokrát váži aj 120 kg. Liate vane začínajú na niekoľkých stovkách až tisícke eúr.
  • Vane zo špeciálnych materiálov: pokiaľ si chcete zaobstarať do kúpeľne naozajstný klenot, kúpte si vaňu drevenú. Cyprusové drevo je ideálne pre bylinné kúpele. Exotické materiály navyše skvelo odolávajú vlhku. Veľmi luxusne pôsobia aj vane z kameňa či betónu. A čo potom zo zlata? To už sme ale v inej kategórii.

Inštalácia

Než sa pre samotnú vaňu rozhodnete, myslite na to, že bude potrebné k vani viesť vodu a vyriešiť odtok. Aby vaňa mala všetky náležitosti, je potrebné zaobstarať aj batériu. Aj tu máte na výber z niekoľkých variantov. Pri voľne stojacich vaniach sa môžete rozmýšľať medzi batériou voľne stojacou vedľa vane, či batériou integrovanou. Ceny batérií sa veľakrát pohybujú rádovo v stovkách. Rozvod vody u voľne stojacich vaní je síce zložitejší ako u bežných vaní, ale pre šikovného remeselníka je to hračka.

Na čo vaňu postaviť?

Aj tu sa vám ponúka hneď niekoľko možností. Voľne stojace vane môžu byť bez podstavca, alebo s podstavcom. Ten je navrhnutý presne na mieru samotnej vane. Zvoliť môžete aj vaňu na nožičkách. V prípade, že nie sú vidieť, bývajú z plastu, ak sú na očiach, voľte nožičky z kovu či z dreva. Nožičky bývajú nastaviteľné, aby sa vaňa maximálne prispôsobila prípadným nerovnostiam.

BIANO TIP: chcete opticky viac rozčleniť priestor? Nebojte sa dať vaňu na vyvýšené pódium, či k nej postaviť schodíky.

Vyberte si voľne stojacu vaňu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom