Rady, tipy, nápady

Než si zaobstaráte klasické radiátory

Teplo domova vám nezaistí len útulný interiér s doplnkami a horúcim čajom na stole, ale predovšetkým radiátory. Výber takého klasického radiátora by ste rozhodne nemali podceniť.

Či už sa rozhodnete pre celkovú rekonštrukciu či len túžite po výmene existujúcich radiátorov, ich výber rozhodne nezanedbajte. Okrem vzhľadu, ktorý je dnes tiež veľmi podstatný, vyberajte aj podľa ďalších parametrov tak, aby radiátor bol schopný vykúriť celú miestnosť a vy mali také vykurovanie, ktoré vám bude na sto percent vyhovovať. Kým vzhľad je čisto na vás, berte do úvahy i rôzne individuálne faktory, ktoré výber radiátora môžu ovplyvniť.

Na čo si dať pozor

  • Radiátor by mal byť voľne prístupný, neprekrytý ťažkými závesmi a nábytok by na ňom nemal byť prisadený, aby ste zbytočne neprichádzali o teplo.
  • Zamerajte sa na prvom mieste na tepelný výkon, potom na design.
  • Najvyššieho výkonu dosiahneme uhlopriečnym zapojením radiátora (pre vstup a výstup).
  • Nezabudnite na pravidelné odvzdušňovanie radiátora.

Typy radiátorov

Liatinové radiátory sa vyznačujú mohutnejšou konštrukciou, na vyhrievanie potrebujú väčšie množstvo vody. Najväčšou nevýhodou je nie veľmi moderný vzhľad, čo býva tiež častým dôvodom ich výmeny. Pokiaľ ale treba stabilný radiátor, ktorý má odolávať vonkajším vplyvom, napríklad pre najrôznejšie verejné miesta a podobne,potom je liatinový radiátor správnou voľbou. Ideálne sú tiež do vykurovacích systémov s kotlami na pevné palivo.

+ majú síce pomalší nábeh, zato však dlhšiu zotrvačnosť pri vyhrievaní

+ sú vhodnejšie na rôzne verejné miesta, svojou konštrukciou sú veľmi stabilné a nevyžadujú väčšie údržbu

+ vyznačujú sa dlhšou životnosťou (cca 50 rokov)

- Do moderných priestorov s nimi radšej nepočítajte

Článkové radiátory môžu byť vhodnou náhradou radiátorov liatinových. Vyznačujú sa podobným vzhľadom, ale doplnené sú o elegantnejší dizajn v podobe užších článkov. Rúrky sú vyrábané z ocele, vďaka čomu sú ľahšie, než radiátory klasické.

+ elegantnejší vzhľad
+ oblé články chránia před úrazom

Doskové radiátory sú dnes oveľa početnejšie využívané, pyšnia sa modernejším vzhľadom. Vyrábajú sa buď z oceľového plechu alebo hliníkových dosiek. Môžu ich tvoriť dve až tri vykurovacie dosky, vyberať môžete z rozmanitých tvarov či veľkostí.

+ Na výber sú najrôznejšie prevedenia, od hrúbky až po celkovú veľkosť či počet vykurovacích telies
- Sú menej odolné proti poškodeniu

Moderné radiátory boria mýty o tradičnosti vzhľadu, naopak ponúkajú dizajnovo veľmi zaujímavé kúsky, ktoré môžete viac zladiť s interiérom. Záleží na umiestnení, ale môže sa stať, že ich prioritou bude skôr ľahké prikurovanie a estetická funkcia, než je priame vykúrenie celej miestnosti.

Rebríkové radiátory sú najvhodnejšou voľbou pre vyhrievanie kúpelní či toaliet. Jedná sa o rúrkové vykurovacie telesá, ktoré šetria miestom a takisto sú vhodne navrhnuté tak, aby poskytovali dostatok priestoru napríklad pre sušenie uterákov.

Elektrické olejové radiátory už dávno nemusia byť drahou alternatívou pre vykurovanie. Dnes sa dokonca jedná o úspornejší variant. Takéto typy radiátorov sú šetrné k životnému prostrediu, ich inštalácia je veľmi jednoduchá, regulovať teplotu navyše môžete priamo na radiátore.

Kombinované radiátory oceníte napríklad v kúpeľni, kedy môžete radiátory pripojiť do elektriny a nerušene tak sušiť uteráky aj mimo vykurovaciu sezónu.

Výkon

Výkon je jedným z najdôležitejších parametrov. Ovplyvňuje ho rad faktorov, okrem iného tvar radiátora, materiál a veľkosť povrchu. Je potrebné dobre zvážiť, aký radiátor zvoliť, aby bol schopný vykúriť celú miestnosť, ale zároveň aby ste nezaplatili nehorázne sumy za vykurovanie. Pretože je potrebné brať do úvahy veľkosť miestnosti, vykurovanie, umiestnenie či napríklad veľkosť okien, nebojte sa poradiť s odborníkmi, ktorí vám pomôžu presnejšie vypočítať, aký výkon je pre vás najvhodnejší (na výber sú aj najrôznejšie kalkulačky výkonu na internete).

  • Hoci každý región sa svojimi teplotnými rozdielmi môže odlišovať a tým pádom sa meniť aj vhodná hodnota výkonu, na Slovensku je priemerný požadovaný výkon od 56 W - 100 W na meter štvorcový
  • Výkon telies by mal byť rovnaký alebo vyšší, ako tepelné straty v objekte, do úvahy ale berte aj kotol a jeho výkon

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom