Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Hypotéka na rekonštrukciu: zmeňte svoj domov k nepoznaniu

Jeden z overených tipov, ako sa opäť zamilovať do svojho domova, je rekonštrukcia. Poradíme vám ako prerábku financovať, aby všetko prebehlo čo najhladšie a výsledok bol perfektný.

Jeden z overených tipov, ako sa opäť zamilovať do svojho domova, je rekonštrukcia. Prvýkrát navariť v novej kuchyni či osprchovať sa v prerobenej kúpeľni je ako dlhoočakávané rande - natešene prichádzate a dúfate, že to vydrží čo najdlhšie. Ale, rovnako tomu predchádzajú aj dlhé prípravy a plánovanie.

Ak sa na rekonštrukciu chystáte, máme pre vás niekoľko rád, aby všetko prebehlo čo najhladšie a výsledok bol perfektný.

Ako sa pripraviť na rekonštrukciu

Prípravnú fázu nesmiete podceniť. Ako to celé dopadne a či sa budete tešiť z nového bývania, závisí od správneho plánovania. Premyslite si hlavne štyri veci:

  • ako chcete, aby váš domov vyzeral
  • kto rekonštrukciu zrealizuje
  • kedy s ňou začnete
  • koľko chcete alebo môžete investovať
Zdroj: shutterstock.sk

Ako by mal váš domov vyzerať

Páči sa vám rustikálny štýl alebo naopak industriálny (nápady na industriál u vás doma tu)? Máte radi zdobenie a veľa doplnkov alebo ste minimalista, ktorého urobí šťastným prázdna polička?

VYTVORTE SI MOODBOARD PRODUKTOV, KTORÉ BY STE PO REKONŠTRUKCII CHCELI MAŤ DOMA. ALEBO SI POKOJNE VYTVORTE AJ VIZUALIZÁCIU NOVÉHO BÝVANIA V BIANO STUDIO.

Urobte si vizualizáciu svojho vysnívaného bytu či domu. Pomôcť ku konkrétnej podobe vám môžu časopisy alebo webové stránky zamerané na bývanie. Alternatívou je aj interiérový dizajnér, za ktorého si síce značne priplatíte, ale ušetrí vám kopu času.

TIP:  Ako inšpirácia k rekonštrukcii vám poslúžia aj obrázky z Pinterestu či Instagramu. Uložte si ich alebo vytlačte a budete mať svoju predstavu na očiach aj pri nákupe materiálu.

Svojpomocne alebo s firmou

„Položiť podlahu” možno viete, ale vybudovať v kúpeľni nové jadro už môže byť náročnejšie. Reálne zvážte svoje možnosti a zručnosti a keď zistíte, že potrebujete pomoc, vyhľadajte si firmy s dobrými referenciami. Možno aj vaši známi, ktorí už rekonštrukciu majú za sebou, budú vedieť niekoho odporučiť. Porovnajte si ceny a nezabudnite sa vopred opýtať na presný termín, kedy by sa mohla rekonštrukcia začať. Dnes je totiž úplne bežné, že sa na niektorých remeselníkov čaká aj pol roka.

TIP, ako ušetriť: Remeselníka si môžete nájsť aj cez Marketplace na Facebooku alebo cez Bazoš. Pravdepodobne si za prácu vypýta menej ako veľká firma. Vždy sa však uistite o kvalite ponúkanej práce.

Kedy začať rekonštrukciu

Samozrejme, musíte brať do úvahy aj ročné obdobie či priemerné teploty. Ak chcete napríklad meniť okná, pravdepodobne to nezrealizujete v zime. To isté platí o výmene radiátorov či kotla. Vždy sa môže niečo pokaziť, niečo „nesadne” tak, ako by malo a problém je na svete. Ak bude váš domov počas rekonštrukcie neobývateľný, včas si naplánujte nocľah u rodiny či známych. Pravdepodobne vás radi uvidia a strávite spolu krásny čas.

Koľko vás môže rekonštrukcia vyjsť?

Koľko vás bude rekonštrukcia stáť, závisí od toho, ako náročné zmeny chcete urobiť, ale aj od vašej finančnej situácie. Môžete rekonštruovať postupne, ale aj nárazovo, keď dostanete odmeny alebo zarobíte viac. Nie všetko, čo je staré, musíte vyhodiť. Vyskúšajte repasovať nábytok či vaše staré podlahy. 

Rozpočet môže byť pri menších alebo menej náročných úpravách 4- či 5-tisíc eur, pri väčších pokojne aj 15- až 20-tisíc eur. Ak takúto sumu nemáte k dispozícii a uvažujete nad financovaním, zvážte účelovú hypotéku na rekonštrukciu.

“Hypotéka sa oplatí aj vďaka nízkym úrokovým sadzbám, ktoré sa aktuálne hýbu v priemere okolo 0,90 %. Môžete takto získať najlacnejší úver s možnosťou dlhšej splatnosti, čiže aj vaše mesačné splátky budú oveľa nižšie ako pri iných možnostiach financovania,” vysvetľuje Eva Šablová, odborníčka na financie a riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.

Ako si naplánovať rozpočet 

Peniaze hrajú v rekonštrukcii významnú rolu. Ak počas prác zistíte, že vám chýbajú, skomplikujete si život a celý proces sa natiahne. Ako prvý krok si preto pripravte rozpočet. Ten by mal pozostávať z častí materiál a práce. Ceny materiálu hravo zistíte z internetu, cenu za prácu by ste tiež mali vedieť dopredu. Po spísaní a sčítaní týchto položiek pripočítajte ďalších 10 - 20 % ako rezervu na prípadné neočakávané komplikácie. 

Aké sú možnosti financovania rekonštrukcie

Vopred si premyslite, odkiaľ vezmete peniaze. Máte na bežnom účte hotovosť? Určite sa to môže hodiť, ale hlavný tok vašich peňazí na rekonštrukciu by mal byť z nasporených prostriedkov alebo zo spotrebného úveru. Ideálne by bolo, ak by ste mali našetrené toľko, že vám aj po zaplatení všetkých prác ostane dostatočná finančná rezerva. Tá by mala byť aspoň vo výške 3 až 6-násobku vašich bežných mesačných výdavkov. 

Zdroj: shutterstock.sk

Ak toľko na účte nemáte, zistite si iné možnosti financovania. Najčastejšie je to spotrebný úver, hypotéka na rekonštrukciu, prípadne úver od stavebnej sporiteľne.

“Ak chcete ušetriť čas, môžete sa rovno obrátiť na finančného špecialistu, ktorý vám aj vzhľadom na váš príjem zdarma prepočíta a porovná vaše finančné možnosti,” radí Eva Šablová z FinGO.sk. 

Rekonštrukciu je potrebné ohlásiť

Možno ste o tom zatiaľ len počuli, ale faktom je, že niektoré typy rekonštrukcií musíte ohlásiť stavebnému úradu a na niektoré by ste mali mať stavebné povolenie. Ohlásenie sa podáva písomne a vyjde vás 10 eur (fyzická osoba) alebo 30 eur (právnická osoba).

Okrem vašich základných osobných údajov budete potrebovať aj stručný popis a rozpis prác ako aj list vlastníctva nehnuteľnosti, ktorú budete rekonštruovať. Začať môžete až vtedy, keď od príslušného stavebného úradu dostanete súhlas. Ten vám platí 2 roky. 

Tzv. “udržiavacie práce” však môžete urobiť bez akéhokoľvek ohlásenia. Sú to tieto:

  • opravy a výmeny nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä omietok, vnútorných priečok, obkladov stien, dlažby a podláh, okien, komínov, schodiskových zábradlí a dverí
  • údržba a opravy energetického a technického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie – najmä výmena klimatizačného zariadenia, vykurovacích kotlov a telies, výťahu a vnútorných rozvodov
  • výmena  vstavaných skríň, vaní, kuchynských liniek
  • natieranie a maľovanie

Ak bývate v byte, nezabudnite vaše plány o rekonštrukcii oznámiť susedom. Zákonom to nie je povinné, ale vaši susedia to iste ocenia. Stačí, ak napíšete oznam s informáciou odkedy dokedy a čo budete rekonštruovať.

BONUS: Je lepšie kupovať a predávať zrekonštruované nehnuteľnosti?

Rekonštrukcia bytu sa finančne oplatí aj v prípade, ak ho chcete v blízkej dobe predať. Pri každom predaji nehnuteľnosti je dôležité urobiť čo najlepší prvý dojem, aby sa potenciálni kupujúci v byte cítili príjemne. Niekedy pomôžu aj drobné, finančne nenáročné úpravy ako je maľovka, výmena batérií alebo tesnenia na oknách. To všetko sú detaily, ktoré si na obhliadkach záujemcovia všímajú. 

TIP, ako zarobiť viac: Ale ak zainvestujete do rekonštrukcie, za “lacné” peniaze z hypotéky zvýšite hodnotu bytu a prilákate ešte viac kupujúcich. Vďaka tomu ho predáte za vyššiu cenu. 

Zdroj: shutterstock.sk

Rekonštrukciou zvýšite cenu bytu

“Zrekonštruované byty sa predávajú oveľa rýchlejšie. Je to aj preto, lebo kupujúci si častokrát nevedia pri obhliadke zvizualizovať, ako by vedeli starý byt v pôvodnom stave prerobiť a navyše sa boja pustiť do rekonštrukcie sami. Nemajú čas, ale ani skúsenosti, nevedia, čo všetko to obnáša a koľko ich vo finále rekonštrukcia bude stáť,” vysvetľuje Viktor Obtulovič, odborník na reality z FinGO.sk.

Hypotéka je aj podľa neho efektívnym riešením, lebo na požičaných momentálne lacných peniazoch za nízky úrok môžete pri kvalitnej rekonštrukcii aj výrazne zarobiť. 

A to aj vzhľadom na súčasnú situáciu na realitnom trhu, ktorá praje viac predávajúcim ako kupujúcim a tento scenár sa tak skoro nezmení.

“Vďaka nízkej ponuke a neutíchajúcemu silnému dopytu po bytoch ich ceny rastú raketovým tempom. Keby ste byt predávali aj o niekoľko rokov, pri dnešných rekordne lacných úveroch sa vám požičané peniaze na rekonštrukciu určite niekoľkonásobne vrátia,” dodáva odborník. 

TIP: Ak by ste napríklad v byte vymenili kuchynskú linku a zrekonštruovali kúpeľňu, môže vás to stáť dokopy 10- či 20-tisíc eur v závislosti od náročnosti a rozsahu prerábky. Ale cenu vášho bytu vďaka neustálemu rastu cien nehnuteľností v kombinácii s kvalitnou rekonštrukciou to pokojne môže zvýšiť aj o 50-tisíc eur alebo aj viac.