Rady, tipy, nápady

Hmyz v byte: ako sa zbaviť hmyz v domácnosti

Hmyv v dome nás vie poriadne potrápiť. Niektoré druhy hmyzu v domácnosti sú užitočné. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejší hmyz v bytoch a ako s ním bojovať.

Naše príbytky často (a niekedy aj nedobrovoľne) zdieľame s nepozvanými hosťami. Niektorí z nich nám vedia poriadne znepríjemniť život a často zúfalí hľadáme účinné spôsoby, ako sa s nimi nadobro rozlúčiť. Nie všetok hmyz v byte by sme ale mali tak vehementne vyháňať, niektoré druhy nám môžu byť nápomocné. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejších návštevníkov našich domácností z ríše hmyzu a čo s nimi robiť.

1. Pavúky v byte a v dome

Ak sa bojíte pavúkov, pravdepodobne ich prítomnosť u vás doma oslavovať nebudete, no aj s ich vyháňaním si to radšej ešte rozmyslite. Pavúky v byte vám totiž pomáhajú zbaviť sa hmyzu a do svojich sietí chytajú muchy, komáre a ďalších škodcov, ktorí vám rozhodne doma napáchajú viac škody. 

Výskyt pavúkov v domácnosti môžete eliminovať mätou. Pestujte ju, alebo prevoňajte miestnosti mätovým olejom v aromalampe, ale nepreháňajte to, aby ste si nespôsobili bolesti hlavy.

2. Ktoré mravce v dome sa u vás nachádzajú?

Mravcov v dome, ktorý môžu spôsobovať šarapatu, existuje niekoľko druhov. Na každý z nich zaberá niečo iné, preto ešte predtým, ako s nimi zahájite boj, ich treba spoznať a identifikovať.

Prvým typom mravcov sú tie, ktoré sa do vášho domu dostali za potravou, hlavne za cukrami a bielkovinami. Zbavíte sa ich jednoducho:

 • Pohľadajte v obchode takzvaný domček pre mravce, v ktorom je jed. Mravce-robotnice veľmi láka, zožerú ho a keďže účinkuje pomaly, stihnú sa ešte dostať ku kráľovnej a doniesť jej z neho ochutnať.
 • Vyskúšajte ich nakŕmiť droždím s medom, následkom kysnutia mravce zomrú.

Ak preferujete riešenie, pri ktorom mravcom neublížite, dá sa to, no budete potrebovať omnoho viac času.

 • Poriadne horúcou vodou vyumývajte byt
 • Použite výraznú vôňu (napríklad majoránkou, ktorú mravce neznášajú)
 • Prekryte kriedou pachovú stopu, aby ste zničili feromónové cestičky, po ktorých sa mravce presúvajú k potrave.

Ďalším druhom sú zväčša cudzokrajné mravce, takzvané faraóny s tisíckami kráľovien žijúce v šachtových vykúrených priestoroch. Tých sa nadobro zbavíte jedine vďaka službám dezinsekčnej firmy.

Poslednou skupinou mravcov v dome, sú drevokazné mravce. Sú v podstate podobný škodlivý hmyz v domácnosti ako termity, zvnútra vyžerú všetko drevo, takže takíto návštevníci vás môžu prísť veľmi draho, zničiť vám nábytok, drevené trámy a takisto pomôže jedine zásah profesionálov.

Mravce však môžu byť aj veľmi užitočný hmyz v záhrade, pretože prevzdušňujú pôdu. Bohužiaľ, nič nie je zadarmo a keďže obľubujú nažívanie s voškami, rozšírenými záhradnými škodcami, možno ich budete chcieť zo svojho pozemku vypoklonkovať.

Ešte predtým, ako budete experimentovať s chemikáliami, skúsiť to môžete nasypaním majoránu na miestach, kde sa vyskytujú, pripadne im posypať cestičky zmesou prášku do pečiva a soli. Aj kvasnice, ktoré mravce požerú, nakysnú a vykapú, vedia pomôcť. 

3. Ako sa zbaviť molí v potravinách aj šatníku

Potravinové mole v dome nepotešia žiadnu gazdinú. Doniesť si ich môžete pokojne aj s nákupom z obchodu. Obyčajne zistíte, že máte v špajzi neželaných nájomníkov, až keď vám začnú poletovať pred očami.

Chutí im najmä múka, obilniny, cestoviny, orechy a keď zbadáte malé hnedé motýliky, larvy alebo hodvábne nitky v potravinách, okamžite zasiahnite.

Všetky potraviny, kde ste ich našli, musíte bez milosti zlikvidovať. Vyhoďte každé napadnuté balenie potravín a poriadne prezrite aj okolie, či sa neprehrýzli cez obaly aj na ďalšie miesta. 

 • Dôkladne povysávajte a teplou vodou s mydlom poumývajte všetky police, skrinky, zásuvky, škáry, rohy a trhliny, povrchy ostatných obalov.
 • Pokiaľ možno, v kuchyni pri potravinách sa vyhýbajte chemikáliám a stavte na silu prírodných prostriedkov. Ocot, kyselina citrónová, voda alebo šťava z citróna, ktorú opláchnete vodou, bude dostatočne účinná.
 • Pri ničení molí vám môžu pomôcť aj lepové lapače, ktoré treba pravidelne kontrolovať a odstraňovať nachytaných samčekov.

V prípade, že sa vám mole objavujú v kuchyni pravidelne, mesiac čo mesiac bojujete s ich likvidáciou prírodnou cestou no vždy sa niekde zjavia nanovo, pravdepodobne sa chemikáliám nevyhnete. Ak sa k vám opakovane vracajú napríklad od susedov, na miestach, kde sa vyskytujú, umiestnite lapače a pomôcť môžu aj sieťky na oknách.

Prečítajte si aj: Ako vybrať šatník a kde ho umiestniť, tipy na ekologický šatník.

Šatové mole v byte tiež nepatria k vítaným hosťom v našich domácnostiach. Od potravinových sa líšia veľkosťou a spoznáte ich aj podľa striebristých krídel.

V šatníku vedia napáchať poriadne škody – chutia im i závesy a pokojne sa postarajú aj o vaše nové dámske plátenky. Pre mole sú atraktívne najmä znečistené textílie, tmavé miesta, priestor pod nábytkom, parkety, koberce.

 • Skrine pravidelne vysávajte a vrecká z vysávača v prípade invázií molí čistite von.
 • Vajíčka a larvy zničí pranie v horúcej vode a žehlenie.
 • Oblečenie z hodvábu, vlny a kožušín však prať v horúcej vode nesmiete, takže použite tento účinný trik: raz za štvrť roka kabáty, vlnené svetre a pod. odložte na hodinu do mrazničky a skladujte ich v hermeticky uzavretých vreciach.
 • Mole neobľubujú levanduľu, rozmarín, mätu, eukalyptus, tymian, nevonia im ani klinček, ženšen, cédrové drevo alebo korenie, takže môžete naplniť látkové vrecká bylinkami a umiestniť ich do skríň. Prevoniate si šatník a odpudíte neželaný hmyz.
 • Pochytať šatové mole môžete aj do nádoby s melasou a octom v pomere 1:2.

4. Nevítané vínne mušky v dome

Vínne mušky sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožovať na akomkoľvek vlhkom mieste s organickým materiálom. Neumytý riad, zrelé ovocie, dlhšie nevynesené odpadky – to všetko sú miesta, poskytujúce ideálne životné podmienky týmto malým nezbedníkom. Patria medzi drobný hmyz v byte, ktorý nám síce nejako extra neublíži, no sledovať ich rozrastajúcu sa populáciu nebaví asi nikoho a vajíčka, ktoré dokážu naklásť, môžu byť naozaj všade, kde majú na to ideálne podmienky. 

Zabrániť množeniu vínnych mušiek môžete tak, že:

 • Ovocie a zeleninu z obchodu hneď umyte a skladujte v uzavretých nádobách alebo v chladničke.
 • Likvidujte všetok potravinový odpad v dome tak často, ako je to možné.
 • Kuchyňu udržiavajte čistú a suchú a pravidelne čistite odtoky, aby ste vínnym muškám čo najviac zabránili množiť sa.

Prečítajte si aj: Ako na triedenie odpadu v domácnosti?

Nie vždy však prevencia funguje na sto percent a ak treba zakročiť silnejšími zbraňami, poradíte si jednoducho.

 • Pasca pripravená z pohára, octu a igelitu, do ktorého spravíte malé dierky, aby sa vínne mušky mohli dostať dnu, no von to už nebude také jednoduché, funguje spoľahlivo.
 • Ak chcete mať istotu, môžete k octu ešte pridať saponát, ktorý im zlepí krídla.

5. Ako sa zbaviť múch v byte

Otvorené okná a dvere muchám veľmi ľahko umožnia sa k vám presťahovať. Ako tento otravný lietajúci hmyz v byte eliminovať?

V prvom rade muchám netreba umožniť prístup k tomu, čo ich láka a nepodceniť prevenciu (sieťky, prikrývajte potraviny, často vynášajte odpadky):

 • Odpudiť ich môžete aj prírodnými odpudzovačmikvetináčmi s bazalkou, mätou, levanduľou, paradajkami na oknách.
 • Funguje aj trik s transparentným uzatvárateľným vreckom naplneným do polovice vodou s pár lesklými mincami. Z vrecúška vytlačte vzduch a zaveste ho na okno. Muchám sa odlesk dúhových farieb a viacnásobné zobrazenie vrecka vody v očiach nebude páčiť.

Ak už sú v byte, budete potrebovať iné zbrane:

 • Nádoba s jablčným octom a prípravkom na umývanie riadu s papierovým lievikom muchy pritiahne, no von sa už nedostanú.
 • Mucholapky v podobe lepivých papierových prúžkov môžu tiež pomôcť pochytať niektoré muchy, no vyskúšať môžete aj elektrické lapače, odpudzovače a ďalšie prostriedky na vyhnanie múch.

6. Vyžeňte z domu ploštice

Ploštice v byte sú poriadny problém. Zamorenie týmto parazitom živiacim sa krvou nie je len otázkou nedostatočných hygienických štandardov. Môžete si ich doniesť z dovolenky, kúpou nábytku z druhej ruky, z hromadnej dopravy…

Ploštice sú menšie ako mravce s kladú veľké množstvo vajíčok. Ak sa každé ráno budíte so svrbivými štípancami na tvári, krku, nohách a rukách, nachádzate čierne fľaky na matracoch, je jasné, že máte v dome ploštice. 

Pri ich likvidácii neexperimentujte, ploštice sú veľmi odolné voči bežne predávaným prostriedkom v drogérii a rovno sa obráťte na profesionálov, ktorí majú s ničením hmyzu bohaté skúsenosti.

Aj vy však môžete priložiť ruku k dielu:

 • Textilné veci vyperte podľa manuálu na najvyššej možnej teplote, ktorá je dovolená.
 • Posteľnú bielizeň tak môžete vyprať na 60 ºC alebo použite po praní sušičku nad 40 ºC.
 • Veci, ktoré takúto teplotu neznesú, namočte aspoň na 24 hodín do studenej vody, čím vyhubíte ploštice, no vajíčka nie. 

7. Nájdite blchy v dome

Ak sa vám dostanú do bytu blchy, dôležité je objaviť ich čo najskôr, aby sa nestihli zahniezdiť po celej domácnosti. Zdrojom môžu byť napríklad chlpatí domáci miláčikovia:

 • Prezrite psa a ak sa na ňom parazity nachádzajú, umyte ho špeciálnym šampónom proti blchám, ktorý ich spoľahlivo usmrtí.
 • Vyčešte srsť a odstráňte uhynuté blchy, prípadne aj vajíčka.

Na zvierati však je len časť populácie bĺch, zvyšok nájdete v dome, poriadne poprezerajte miesta, kde sa pes zdržiava: pelech, sedačka, koberce a kožušiny. 

 • Textílie dôkladne vyperte.
 • Celý byt povysávajte a zamerajte sa na každú medzierku, koberce, špáry, aby ste sa zbavili aj vajíčok, inak sa situácia bude opakovať. Oplatí sa vytiahnuť aj parný vysávač.
 • Ak nájdete blchy v koberci, posypte ho sódou bikarbónou a kefou ju votrite do vlasov koberca, túto kúru zopakujte o 2-3 týždne znova. Dosť často sa stáva, že koberec bude treba vyhodiť, poslednou šancou na záchranu býva ešte dezinsekčná služba.

8. Hmyz v byte: stonožka domáca

Stonožka sa najčastejšie vyskytuje v pivniciach, na prízemí rodinných domov, v kúpeľni - tam najčastejšie chodia na lov molí, švábov, ucholakov, malých pavúkov. Možno vyzerajú hrozivo, no sú neškodné.

Ak s nimi aj napriek tomu nechcete zdieľať jednu domácnosť, dajte si pozor na zvýšenú vlhkosť v dome, najmä v kúpeľni, a zbavte sa starších kartónových škatúľ, do ktorých zvyknú klásť vajíčka.

9. Šváby v byte a ich skrýše

Šváby prenášajú mnohé patogénne baktérie, preto ak sa k vám dostali, treba sa ich rýchlo zbaviť. Vyskytujú sa najmä v kúpeľni, umývadle, WC, vo vani, v dreze, pri zvyškoch jedla, v kútoch a tmavých miestach, pod skrinkami, za nočnými stolíkmi a nábytkom, chladničkou, v domácich spotrebičoch.

Ak si nechcete volať na pomoc profesionálov, môžete sa skúsiť švábov zbaviť pomocou návnad s jedom. Ďalšou možnosťou sú pesticídy a spreje, ktorých použitie by ste ale mali zvážiť, ak v domácnosti žijú malé deti. 

10. Strieborná rybka v byte

Tvarom a rýchlym kmitajúcim pohybom pripomína rybku, je svetloplachá, nazýva sa aj švehla a najčastejšie sa zdržiava v kúpeľni, WC, ale aj v spálni, v špajzi, za zárubňami, medzi dlaždicami či všade, kde je vlhko, teplo a tma. Nijako nám neškodia, požierajú roztoče, no ak sa premnožia, chutí im aj papier, knihy, potraviny.

Nemusíte hneď siahať po chemických prípravkoch, ak s nimi chcete zatočiť:

 • Švehlám nevonia vanilka, tak jej struky nakrájajte na menšie kúsky a umiestnite do miestnosti, kde ste zaznamenali strieborné rybky.
 • Vadí im aj levanduľa, vôňa citrusov a ocot.
 • Rybiek sa zbavíte aj šikovnou pascou: na miesta výskytu, aj v kúpeľni, nachystajte návnadu - nastrúhaný zemiak na novinových papieroch, švehly sa do vlhkej kôpky zahrabú a vy ich elegantne vynesiete z domu.

11. Vši v dome aj na ulici

Vši sa v dome neznamenajú špinu. Práve naopak, môžu sa u vás v byte objaviť, aj keď dodržiavate čistotu na sto percent. Priniesť ich môžu deti zo školy či škôlky, ale bez problémov sa k vám môžu zatúlať aj z hromadnej dopravy.

 • Boj s nimi zahájte pravidelným umývaním a vyčesávaním mokrých vlasov hustým hrebeňom.
 • Použite špeciálne vlasové prípravky určené proti všiam.
 • Okrem toho vyperte posteľnú bielizeň a oblečenie na vysokých teplotách, vysušte a vyžehlite ho.
 • Veci, ktoré nie je možné prať na vysokých teplotách, uložte aspoň na 24 hodín do mrazničky.

12. Ako sa zbaviť komárov v byte

Komáre patria medzi bodavý hmyz v domácnosti, ktorý nám vie znepríjemniť spánok, ale aj posedenie na terase či záhrade. Sú však súčasťou ekosystému a ich likvidáciou zahubíte aj užitočný hmyz.

V dome ich však nikto nechce. Použiť môžete:

 • sieťky na okná, ktoré im zabránia vniknúť dnu,
 • prievan v byte,
 • medovku,
 • citrónovú trávu,
 • eukalyptus,
 • levanduľu,
 • mätu a ďalšími bylinkami.

Dobrý nápad je aj zaobstarať si elektrický odpudzovač komárov do zásuvky.

Kde všade sa hmyz v byte môže nachádzať

Hmyz v byte nás môže prekvapiť v každej miestnosti našej domácnosti a najčastejšie si vyberá rôzne škáry, medzierky, tmavé kúty a zvykne sa usídliť pod a za skrinkami, v spotrebičoch, dokonca aj matracoch.

Medzi najbežnejší hmyz v kuchyni a v kúpeľni, ktorý nám spôsobuje škody a vrásky na čele, patria potravinové mole, mravce, vínne mušky, červotoč chlebový a muchy. Žijú v obaloch potravín, v potravinách, ovocí, odpadkoch.

Nepríjemne nás môže zaskočiť aj hmyz v posteli. Ploštice a blchy sú najčastejšími nájomníkmi žijú v spálni, o ktorých nik nestojí.

Komáre sú najčastejší hmyz na balkóne, ktorý nám znepríjemňuje letné posedenia na lehátku, grilovačky či len relax s dobrou knihou.

Ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti

Pri boji s neželaným hmyzom máte okrem babských rád a spomínaných osvedčených domácich metód možnosť siahnuť aj po komerčných riešeniach. Najčastejšie si do bytov a domov zaobstarávame tieto pomôcky:

Elektrická pasca na hmyz

Elektrické pasce na hmyz sú ideálne, ak hľadáte riešenie bezpečné pre domácnosť bez obsahu nebezpečných jedov. Odoženie bodavý hmyz, muchy, myši aj pavúky.

Lepiace pásky na hmyz

Lepiace pásky na hmyz prilákajú pomocou feromónov hmyz, ten sa na ne nalepí a vy máte po probléme. V prípade väčšieho zamorenia hmyzom sú skôr doplnkom k iným metódam.

Sprej na lezúci hmyz

Rozprašovačom zasiahnete hmyz, najmä strieborné rybky, šváby, mravce, pavúky z bezpečnej vzdialenosti a účinné látky obsiahnuté v spreji na lezúci hmyz okamžite hmyz vyhubia. Môžete takto nasprejovať aj škáry, cestičky.

Najlepším riešením je vždy prevencia, preto si môžete do domácnosti zaobstarať rôzne dekoračné odpudzovače hmyzu, aby ste predchádzali invázii hmyzu.