Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako vybrať vodovodné batérie? 6 krokov ako na to + tip na tesnenie a montáž

Vybrať tú správnu batériu do kúpeľne alebo do kuchyne nie je len tak. Preto sme sa im pozreli na zúbok a prinášame vám rady a tipy ako vybrať vodovodné batérie.

Vodovodná batéria síce patrí len medzi doplnkovú výbavu, no v kuchyni či kúpeľni zastáva svoju neodmysliteľnú pozíciu. Pri jej výbere by ste však rozhodne mali spozornieť, keďže ide o zariadenie, ktoré budete používať každý deň. Nižšie sa dozviete tipy a kroky, na ktoré sa sústrediť pri jej výbere.

Zariaďovanie kúpeľne či kuchyne býva býva častokrát omnoho náročnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Nielenže je potrebné dokonale zladiť farby nábytku s obkladom a dlažbou či celkovým dizajnom interiéru, ale je potrebné myslieť aj na to, aby všetko zariadenie, ktoré si kúpite správne fungovalo.

Platí to aj pri takýchto doplnkoch, akými sú vodovodné batérie.

Práve pri nich musíte rozmýšľať nad tým, kde ju chcete umiestniť, ako ju ovládať či kam ju pripevniť.

No a presne s týmito otázkami vám pomôže náš článok.

1. Ako vybrať batériu podľa podľa účelu

Podobne, ako pri ďalších zariadeniach, aj pri vodovodných batériách sa môžeme stretnúť s hneď niekoľkými typmi batérií, ktoré sa od seba odlišujú svojim účelom.

Drezové (kuchynské) batérie

Prvým a zrejme aj tým najpoužívanejším typom batérie, je takzvaná kuchynská batéria.

Pri jej výbere by ste mali myslieť na to, že v dreze budete umývať aj hrnce či ďalšie nádoby, a preto by mala byť drezová batéria postavená o čosi vyššie oproti tej kúpeľňovej.

Umývadlové batérie

Umývadlové batérie sú tie, s ktorými sa zas stretne vo vašej kúpeľni.

Ich výmena sa najčastejšie rieši pri väčšej rekonštrukcii kúpeľni, ale pamätajte na to, že umývadlová batéria prioritne slúži na umytie rúk, a preto sa nebojte siahnuť aj po menšej batérii.

Vaňové batérie

Ďalším typom vodovodných batérií, s ktorými sa v kúpeľni môžete stretnúť sú vaňové batérie, ktoré sa umiestňujú priamo nad vaňu.

Sprchové batérie

Ak preferujete vo svojej kúpeľni skôr sprchový kút, tak ani tu sa nevyhnete vodovodnej batérii.

Jediným rozdielom medzi sprchovou a vaňovou batériou je snáď sprchový set, ktorý si môžete k tejto batérii primontovať.

Bidetové batérie 

Posledným typom vodovodných batérií podľa účelu sú takzvané bidetové batérie, s ktorými sa na Slovensku až tak často nestretnete.

Ak však disponujete bidetom vo vašej kúpeľni, práve táto batéria bude jeho neodmysliteľným doplnkom.

Vo väčšine prípadov sa predáva aj so sprškou pre dokonalú hygienu.

2. Čo je kartuša?

Ak ste si vyjasnili, aký typ batérie podľa účelu potrebujete, je taktiež dôležité poznať jej vnútro. To, tvorí okrem ďalších súčiastok aj takzvaná kartuša. Ide o súčiastku v podobe valčeka, ktorá má za úlohu prepúšťať vodu z batérie do umývadla.

V jednoduchosti tak ide o tú najdôležitejšiu súčiastku celej batérie, a preto sa pri výbere uistite či je kartuša vyrobená z plastu alebo keramiky. My, vám odporúčame staviť na vodovodné batérie s keramickou kartušou, na ktorú častokrát dostanete aj niekoľko ročnú záruku. Výhody keramickej kartušy oproti napríklad plastovej spočívajú prevažne v jej životnosti, keďže tento typ vydrží omnoho dlhšie, ako napríklad plastová kartuša. 

Ďalším znakom, prečo by ste si mali vyberať batérie s keramickou kartušou je usadzovanie vodného kameňa. Tieto kartuše sú totiž proti tomuto nepríjemnému nepriateľovi o čosi odolnejšie. 

V prípade, že dôležitým faktorom pri výbere batérie je jej samotná cena, kúpte si batériu s plastovou kartušou. 

3. Vodovodné batérie podľa spôsobu ovládania

Ďalším krokom, na ktorý sa sústrediť pri výbere vodovodnej batérie, je jej spôsob ovládania, kde každému bude vyhovovať niečo iné a každé ovládanie sa taktiež bude hodiť do iných miestností.

Kohútiková batéria

Základným typom ovládania batérie je takzvaná kohútiková batéria, ktorú poznáme azda všetci. Tento typ ovládania sa hodí predovšetkým do klasických umývadlových batérií či do kuchynských batérií.

Kupujú ich najmä ľudia, ktorí majú svoju kúpeľňu či kuchyňu vyladenú do retro štýlu. Vyzerajú síce krásne, je však potrebné myslieť na to, že regulácia teploty vám zaberie viac času, a teda aj spotreba vody môže ľahko stúpnuť.

Páková jednootvorová batéria a páková dvojotvorová batéria

Ďalším pomerne bežným typom batérií sú pákové batérie, ktoré sa ďalej rozdeľujú na tie jednootvorové batérie, alebo dvojotvorové. Taktiež sa s nimi môžete stretnúť najčastejšie buď v kúpeľni, alebo ako súčasť kuchynského drezu.

Pákové batérie postupne nahrádzajú tradičné kohútikové. Ich výhodou je rýchlejšie a pohodlnejšie nastavenie požadovanej teploty, čím sa zároveň obmedzuje množstvo zbytočnej vody.

Rovnako tak, ako je ľahké vodu zastaviť, je ľahké sa aj opariť pri nechcenom otočení páky. Keď však páku ponecháte na rovnakom mieste, budete mať pri opätovnom pustení vody opäť rovnakú teplotu. Na ňu si však budete musieť chvíľu počkať, u tohto typu totiž dlhšie trvá, než sa roztečie teplá voda. Tým bohužiaľ dochádza k nechceným stratám pri regulácii požadovanej teploty.

Termostatická batéria

Termostatické batérie predstavujú skvelú voľbu do sprchovacích kútov. Majú totiž vopred nastavenú požadovanú teplotu, štandardne 37-38 stupňov. Batéria dokáže sama zmiešať teplú a studenú vodu a požadovanú teplotu tak dosiahnuť behom pár sekúnd. Tým odpadá zdĺhavá regulácia aj zbytočný prietok vody.

Domácnosti s deťmi určite ocenia tiež bezpečnostnú poistku, ktorá deti chráni pred oparením. V prípade výpadku studenej vody sa batéria navyše automaticky uzavrie. Pred inštaláciou je však nutné počítať s tým, že je potrebné zabezpečiť stabilný prísun teplej vody - ideálne z teplárne či dostatočne veľkého bojlera. Menšie kotla či karmy nie sú v tomto ohľade nie sú dostačujúce.

4. Montáž vodovodných batérii: Kam batériu pripevniť?

Pripravte si svoje organizéry náradia, keďže po výbere vodovodnej batérie nasleduje jej montáž. Tu je taktiež možnosť hneď niekoľkých spôsobov uchytenia, ktoré sa však rozdeľujú na 4 základné.

Stenové, nástenné batérie

Jedným z najbežnejších spôsobov umiestnenia je montáž batérií na stenu, kde sú napojené na prívod vody. Batérie sa montujú priamo na vodovodné rúrky a je teda nutné rešpektovať ich rozstup - teda vzdialenosť medzi prívodnými rúrkami teplej a studenej vody. Zmerať ju môžete obyčajným metrom alebo dostatočne dlhým pravítkom, zvyčajne sa však pohybuje pohybuje medzi 100 a 150 milimetrami.

Obľúbenosť nástenných batérií vychádza predovšetkým z ich praktických výhod. Tá hlavná spočíva v tom, že sa všetky jej časti nachádzajú vonku, čo podstatne uľahčuje ich výmenu - batériu iba zložíte a namiesto nej inštalujete iný kus s rovnakým rozostupom. Mimo to sú tiež veľmi jednoduché na údržbu, pretože sa pohodlne dostanete ku všetkým jej častiam.

Stojankové batérie  

Stojankové batérie sa inštalujú na okraj vaní, umývadiel a kuchynských drezov, kde sa umiestňujú buď na kuchynskú linku alebo na drez. Tu druhá voľba býva väčšinou praktickejšia, pretože nemusíte neustále utierať vodu okolo batérie. Vo všetkých prípadoch však pôsobí veľmi elegantne, pretože nenarušujú celistvosť kúpeľňového obkladu.

Podomietkové batérie  

Podomietkové vaňové batérie predstavujú veľmi elegantné riešenie. Časť batérie je schovaná pod omietkou, vidieť je len výtok vody a kohútik alebo páku. Montujú sa v kombinácii s podomietkovým telesom, v ktorom sa mieša teplá a studená voda, a ktoré zároveň rozdeľuje prúd. Kvôli tomu môžu byť zložitejšia na inštaláciu a na výmenu, na druhú stranu však pôsobí luxusne a minimalisticky.

Podlahové batérie

Podlahové batérie sú určené predovšetkým pre vane umiestnené v priestore. Popri svojej funkčnosti pôsobí tento typ batérie ako estetický doplnok, ktorý zaujme každého návštevníka kúpeľne. Ak o tejto variante uvažujete, musíte sa na jej inštaláciu pripraviť a mať rozvody vody vedenej priamo v podlahe.

5. Materiál a povrchové úpravy vodovodných batérií

Tak ako pri kartuši, tak aj pri samotnej vodovodnej batérií o jej kvalite rozhoduje materiál, z ktorej je vyrobená.

Na Slovensku sú tými najpopulárnejšími chrómové batérie, ktoré vám vydržia dlhodobo a hodia sa takmer všade.

Ak preferujete skôr škandinávsky štýl v skĺbení s minimalizmom, ulahodiť by vám mohli aj mosadzné batérie, ktoré dodajú vášmu bývaniu ten potrebný retro štýl. Aj pri tomto materiáli sa môžete spoľahnúť na dlhú životnosť.

Posledným materiálom, z ktorého sa batérie najčastejšie vyrábajú je pochopiteľne plast. Tieto batérie však nie sú tak odolné, a preto vám odporúčame ich montovať len do rekreačných objektov.

6. Unikátne technológie vodovodných batérií

Technológia napreduje aj v segmente vodovodných batérií, kde teraz môžete nájsť rôzne doplnky, ktoré vám pomôžu ušetriť stovky litrov ročne.

Ako ušetriť kúpou a používaním batérie - perlátor

Jednou z technológií, ktorá vám dokáže ušetriť veľké množstvo vody je takzvaný perlátor. Toto zariadenie by sme mohli popísať aj ako šetrič vody, ktorý sa umiestňuje na batérie a vďaka nemu si dokážete nastaviť prietok vody tak, ako potrebujete.

Perlátor nájde svoje využitie predovšetkým v kuchyni, kde sa pri umývaní riadu spotrebuje veľké množstvo vody.

Vodovodná batéria so sprškou

O batériách so sprškou sme písali už o čosi vyššie, ako ste zrejme pochopili najčastejšie bývajú prítomné buď ako súčasť sprchového kútu či bidetu. Spršku však využijete aj v prípade drezovej batérie, a to najmä ak umývate väčší riad, ako napríklad hrniec.

Výhody: praktickosť najmä v domácnostiach, ľahké ovládanie 

Nevýhody: Vyššia strata vody, vyššia cena oproti kohútkovej

Vodovodná batéria s teleskopickým výtokom

S vodovodnými batériami s teleskopickým výtokom sa môžete stretnúť najmä v kuchyni, kde dokážu elegantne nahradiť práve batérie so sprškou.

Výhody: ľahké ovládanie, nízka strata vody, praktickosť 

Nevýhody: Vyššia cena 

Dotyková batéria

Posledným známym typom vodovodnej batérie je takzvaná dotyková batéria, ktorá sa častokrát predáva aj so senzorom pohybu.

V domácnostiach nebýva príliš prítomná, no v reštauráciách či obchodných domoch ide skoro o povinnú výbavu.

Výhody: ľahké nastavenie teploty vody, úspora, bezpečnosť 

Nevýhody: Vyššia cena, nutnosť dostatočného prísunu teplej vody 

7. DIY: Tipy na utesnenie, výmenu a montáž vodovodných batérií

Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko tipov, s ktorými vám pôjde utesnenie či montáž vodovodných batérií o čosi jednoduchšie.

Ako utesniť vodovodnú batériu

Ak vám začala vodovodná batéria kvapkať, problém bude zrejme v jej tesnení či zanesenom vnútre. Ďalej pomocou skrutkovača odstráňte ventilovú vložku za novú a staré tesnenie vymeňte za nové. Pripevnite novú ventilovú vložku, všetko naspäť zaskrutkujte a skúste pustiť vodu. Prípadne môžete skúsiť vymeniť celú kartušu. Po jej výmene nezabudnite opätovne podoťahovať všetky skrutky.

Pozrite si návod na výmena kartuše.

Ako vymeniť vodovodnú batériu

Pri výmene vodovodnej batérie nezabudnite zastaviť prívod vody. Ak disponujete cenovo dostupnou batériou, jej výmenu dokážete zvládnuť aj sám. Pri luxusnejších značkách či netypických batériách vám odporúčame obrátiť sa na odborníkov.

Pozrite si video návod na výmenu batérie.

Ako rozobrať vodovodnú batériu

Rozoberanie vodovodnej batérie sa líši od jej typu. Určite to však nie je nič, čo by ste nedokázali zvládnuť aj vy doma. Nezabudnite však nikdy opatrne zložiť záslepku otvoru, ktorá indikuje teplú vodu. Na to je najvhodnejšie použiť menší nožík.

Všetky úkony pri rozoberaní batérie je dôležité robiť opatrne a tak, aby ste danú batériu nepoškodili. Je dôležité myslieť na uvoľnenie všetkých potrebných skrutiek tak, aby ste sa dostali ku dielom, ktoré je potrebné vymeniť.

Ako namontovať vodovodnú batériu

V prípade montáže vodovodnej batérie taktiež záleží od jej typu. Pri montáži však vždy začnite rohovými ventilmi, ideálne pred samotným umiestnením umývadla. Po utesnení ventilov prejdite k montáži samotnej batérie, kde je potrebné naskrutkovať pripojovacie hadice a ďalšie komponenty.

Ak sa však na takúto montáž necítite, opäť sa nebojte obrátiť na odbornú pomoc.