Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Maľovanie stien: Ako správne maľovať interiérovými farbami?

Pripravili sme pre vás zaujímavé rady a tipy, ako správne maľovať interiérovými farbami. S ich pomocou pôjde práca od ruky. Vytvorte si prostredie, v ktorom bude radosť bývať!

Maľovaniu stien sa z času na čas nedá vyhnúť. Starý náter už má svoje najlepšie roky za sebou a nesie jasné znaky, že sa u vás doma naplno žilo. Samotné maľovanie interiéru vyžaduje predovšetkým dobré plánovanie, systém, správne farby a vhodné maliarske pomôcky. Nie je to úplne najľahšia činnosť, no zároveň z nej netreba mať ani veľké obavy. Okrem toho, že nanovo vymaľované steny evokujú pocit čistoty, máte skvelú príležitosť pohrať s farbami a vdýchnuť interiéru spolu s novým nábytkom atraktívnu atmosféru.

Výber interiérovej farby na stenu

Na úvod odporúčame začať výberom farby. Najčastejšie sa stretnete s 3 základnými kategóriami farieb – oteruvzdornými, umývateľnými a špeciálnymi farbami. 

 • Prevažnú časť ponuky v spojení s bohatými vzorkovníkmi (resp. možnosťou namiešania vlastného odtieňu na želanie) predstavujú oteruvzdorné interiérové farby. Sú odolné voči suchému oteru, čo znamená, že ak sa o ne opriete, vaše oblečenie zostane čisté a farba na stene nepoškodená. 
 • Z vyššej kategórie sú umývateľné farby, ktoré sú vhodné do prostredia s vyšším rizikom zašpinenia alebo zamastenia stien. Najčastejšie sa používajú na steny chodieb, vstupov, jedální a priestorov, kadiaľ prechádza veľa ľudí.
 • Špeciálne farby disponujú špeciálnymi vlastnosťami, ktoré nemusia byť pre všetky druhy farieb rovnaké. Môžu mať zvýšenú ochrannú, protiplesňovú alebo paropriepustnú funkciu. Iné zase vytvárajú atraktívnu štruktúru, alebo dokážu lepšie priľnúť a zjednotiť aj na prvý pohľad komplikovaný povrch. 

Príprava pred maľovaním

Ak chcete svoju prácu zefektívniť, ušetriť čo najviac času, energie a samotnej interiérovej farby, začnite dôkladnou prípravou. Či už ide o obývačku, detskú izbu alebo vstupnú chodbu, nasledujúci postup je univerzálny a funguje v ktorejkoľvek časti vašej domácnosti.

 1. Menšie kusy nábytku vyneste z izby. Ak nechcete sťahovať komplet skrine, odsuňte ich od steny aspoň na takú vzdialenosť, aby ste sa bez problémov dostali ku každej stene (dokonca aj na rebríku). 
 2. Podlahy prekryte starými kartónmi, hrubším igelitom alebo kobercami. Okrajové lišty, rám okna, zárubne a elektrické vypínače spolu so zásuvkami oblepte maliarskou páskou.
 3. Skontrolujte stav stien. Oprášte ich od prachu a pavučín. Kritické sú najmä mastné fľaky, praskliny a vyduté miesta. Na odmastenie stien pred maľovaním použitie teplú vodu so saponátom, vydutú omietku opatrne stiahnite škrabkou.
 4. Väčšie praskliny a odhalené miesta opravte štukom alebo vhodným tmelom (za predpokladu, že sa pôvodný podklad nelúpe celý). Ak ste strhávali staré nátery z celej steny, nezabudnite na aplikáciu penetráku.

Ako odstrániť farbu zo steny?

Staré nátery nielenže vyzerajú neesteticky, môžu vykazovať aj množstvo iných nedostatkov. V takom prípade vás čaká zoškriabanie starej maľovky. Ako zistiť, že to stena skutočne potrebuje? 

Vykonajte jednoduchý test pomocou valčeka namočeného do vody. Prejdite mokrým valčekom po stene (po ploche aspoň 1 m2). Ak sa po chvíli na starom nátere objavia vyduté bubliny, rovnako by stena reagovala pri nanášaní novej farby a vaša práca by bola zbytočná. Staré vrstvy náterov musia ísť preč!

S najväčšou pravdepodobnosťou vás neminie náročná fyzická práca so špachtľou alebo brúskou. Ešte predtým však môžete steny natrieť / nastriekať mydlovou vodou (k dostaniu je tzv. mazľavé mydlo). Tento proces zjednoduší a zároveň bude v miestnosti menej prašno.

Dolu sťahujte vrstvy, ktoré nekladú odpor a prirodzene sa uvoľňujú. Netreba stenu za každú cenu oškriabať až na murivo.

Odhalené steny budú vyžadovať penetráciu. Úlohou penetračného náteru pred maľovaním je prepojiť a spevniť zostávajúce vrstvy, obmedziť prašnosť a zjednotiť nasiakavosť, aby stena farbu nadmerne nevpíjala. Penetrácia je k dostaniu ako univerzálna (na väčšinu podkladov), hĺbková (vsiakne a prepojí hlbšie štruktúry) a fungicídna (obmedzuje tvorbu plesní v podklade).

Určite vás bude zaujímať otázka, ako dlho schne penetrák. Najmä, ak ste mali v pláne vymaľovať za víkend a zrazu to vyzerá na dlhší “projekt”. Záleží od počasia, teploty v izbe a samotného zloženia penetračného náteru. Penetračné nátery pri schnutí menia svoj vzhľad. Orientačne počítajte s dobou schnutia 2 - 6 hodín. Tento dôležitý údaj nájdete uvedený priamo na konkrétnom balení penetrácie.

Aká je správna hustota farby?

Základná zásada – interiérové farby treba riediť primerane. 

Ak ide o vodou riediteľné farby, môže sa rýchlo stať, že farbu na steny nariedite až príliš. Spoznáte to podľa toho, že farba vo vedre veľmi bublinkuje a bublinkuje aj pri nanášaní štetcom alebo valčekom na stenu. Na stenu sa potom dostáva zbytočne “mokrá” farba so slabou krycou schopnosťou, ktorá je všade okolo, iba na stene nedrží tak, ako ste očakávali. Nízku kvalitu náteru potom nezachráni ani niekoľko aplikovaných vrstiev. 

Radšej postupujte s pridávaním vody opatrne a po menších množstvách. Ideálna konzistencia si zachová dobré krycie schopnosti, nesteká vo veľkej miere z valčeka a dá sa pohodlne nabrať na štetec.

Ako správne maľovať steny bytu

Úspešné maľovanie interiéru začína dôkladnou prípravou a zhodnotením stavu stien. Okrem toho zvážte, aké nároky sú kladené na steny danej miestnosti. Niektoré izby vyžadujú obnovenie náteru po 5 – 6 rokoch, v iných sa k opätovnej maľovke dostanete skôr, už po 3 rokoch

Miestnosti, ktoré sú vystavené vyššiemu pôsobeniu vlhkosti a pary, kde je väčšie riziko, že budú steny zachytané, či dokonca, kde sú umiestnené krbové kachle, si pýtajú väčšiu pozornosť.

Ako vymaľovať detskú izbu?

Pri maľovaní detskej izby môžete siahnuť po interiérových farbách antialergických, zdravotne nezávadných a antistatických (prirodzene zabraňujú usadzovaniu prachu). 

Ak má vaše dieťa slabosť na niektorú zo stien a pravidelne jej s pastelkami v ruke dodá svoje kreatívne cítenie, namaľujte ju interiérovou farbou, na ktorú sa dá kresliť (a ktorá sa následne dá umyť). Poprípade toto miesto prekryte multifunkčnou tabuľou. 

Pamätajte, na to, že výber farby do detskej izby má veľký vplyv na náladu, kreativitu, sústredenosť a spokojnosť dieťaťa. Farby detským izbám pristanú, no pozor na ich sýtosť a intenzitu. Zvoľte tlmené, jemnejšie odtiene, ktoré detskú izbu rozžiaria a zároveň neuberú z jej svetlosti.

Ako vymaľovať obývačku?

Obývačka je miestom, kde to žije. Práve tu sa konajú rodinné a kamarátske stretnutia, preto patrí k najreprezentatívnejším častiam domácnosti. Správnou farbou jej dáte úplne nový šmrnc. S novými závesmi, kobercom či doplnkami tón v tóne s farbou stien sa vaša obývačka zmení na neopozeraný trendy priestor.

Obývačka zároveň znesie dávku experimentovania. To znamená, že nemusia byť všetky steny vymaľované jednou farbou. Trendom je použiť na stenu, na ktorej sa vyníma televízor, špeciálnu interiérovú farbu. Takú, ktorá vytvára štruktúru, škrupinu, betónový alebo zamatový povrch. Možností, ako vdýchnuť obývaciemu priestor nový rozmer, je v súčasnosti neúrekom.

Ako vymaľovať kuchyňu?

Kuchyňa je špecifický priestor s vyššími nárokmi na hygienickosť, čistotu, ale aj vzhľad. Ide o miesto, v ktorom je vyššia vlhkosť vzduchu – predovšetkým pri varení. V studených rohoch kuchyne potom dochádza k vyzrážaniu pary a stúpa riziko rozšírenia plesní (pomôže nanesenie interiérových farieb s protiplesňovým účinkom).

Okrem toho sú steny kuchyne viac vystavené mastnote. Jedným z riešení je výkonný odsávač pár, alebo interiérová farba, ktorá je umývateľná a mastnote odoláva podstatne dlhšiu dobu. Nemusíte ju pritom aplikovať na všetky steny. Stačí, ak na základe mastnoty na starom nátere vytipujete najviac ohrozené miesta

Pred maľovaním kuchyne nezabudnite steny odmastiť. Je to nevyhnutný základ pre dobrú priľnavosť novej farby.

Naša rada: Pri maľovaní izieb je najlepšie pracovať s denným svetlom. Vďaka nemu získate reálny obraz o odtieni, bez skreslenia svetlom zo svietidiel. Práve preto sa v slovenských domácnostiach zvyčajne izby maľujú na jar a cez leto, kedy je dostatok svetla v interiéri a teploty sú ideálne na rovnomerné schnutie. 

Ako správne maľovať 

Maľovať steny štetcom, valčekom alebo špongiou? Každá pomôcka má svoje výhody aj nevýhody.

 • Maľovanie stien štetcom dokáže byť veľmi presné na menších plochách. Tzv. zárožák je nenahraditeľný pri maľovaní ťažko dostupných miest, napríklad za radiátorom. Ak by ste chceli maľovať štetcami veľké plochy, počítajte s tým, že ide o fyzicky náročnejšiu prácu, na ktorú treba cvik, rýchlosť a správny švih pri roztieraní farby.
 • Maľovanie stien valčekom sa posledné roky radí medzi najobľúbenejšie. So šikovným valčekom sa do maľovania stien môžu pustiť aj úplní začiatočníci. Pri výbere maliarskeho valčeka sa zaujímajte o šírku valčeka (rozpätie cca od 10 – 45 cm), dĺžku vlákien (krátke vlákno na jemnozrnné povrchy, dlhé vlákno na hrubozrnné povrchy) a ergonómiu rúčky. Maľovanie valčekom šetrí čas, farbu a vaše sily. Menej vhodné je na detailné a ťažko dostupné miesta. Nevyhnutným spoločníkom valčeka je stieracia maliarska mriežka, pomocou ktorej sa zbavíte prebytočnej farby.
 • Maľovanie stien špongiou patrí k menej tradičnej maliarskej technike, ktorá na stene vytvára zaujímavú patinu a štruktúru. Najskôr sa stena v súvislej, rovnomernej vrstve natrie podkladovou farbou, následne sa pomocou špongie aplikujú dve vrstvy v inom odtieni. Ak chcete uspieť na prvýkrát, odporúčame pozrieť si videonávody, ako maľovať steny špongiou.

Naša rada: Ak nemáte s maľovaním stien veľké skúsenosti, odporúčame tzv. rámovanie. Najskôr štetcom namaľujte detaily okolo okna, vypínačov a radiátora. Potom dôkladne vymaľujte rohy v miestnosti a vytvorte deliaci pás medzi stenou a stropom (ak budú steny inej farby ako strop). Získate tak väčšiu istotu pri práci s valčekom a udržíte sa vo vymedzenom “ráme”. Minimum šmúh pri maľovaní valčekom zabezpečí nanášanie farby do tvaru písmena W. Umožňuje pozvoľné posúvanie v pásoch horizontálne a vertikálne.

Ako správne maľovať strop

Maľovanie stropu je menej obľúbenou fázou s neistým výsledkom. Ak chcete predísť všetkým nedostatkom, pozrite si nasledujúce rady:

 • Strop zbavte pavučín, prachu, plesne v rohoch.
 • Stropné svietidlo zložte dolu. Ak je rozmerné, bude pri maľovaní prekážať a zašpiní sa.
 • Uistite sa, že strop znesie ďalšiu vrstvu náteru. Vykonajte test s vodou (viď vyššie), ktorý vás upozorní na prípadne odlupovanie starého náteru.
 • Okno v miestnosti nenechávajte otvorené dokorán. Farba bude schnúť príliš rýchlo a stratíte prehľad o svojej práci. Stačí, ak okno pootvoríte na ventiláciu.
 • Postupujte od okna smerom do vnútra miestnosti. Denné svetlo vám rýchlo ukáže nedostatky.
 • Je lepšie pracovať s valčekom na teleskopickej rukoväti, ako z rebríka. Pri práci z podlahy získate lepší prehľad.
 • Maľovanie stropu by ste mali vykonať ešte pred maľovaním stien.

Maľovanie sadrokartónu

Sadrokartón sa stal v moderných a rekonštruovaných interiéroch pojmom. Ide o vyhľadávaný materiál, s ktorým sa síce jednoducho pracuje, no súvisia s ním isté špecifiká, najmä pri nanášaní farieb. Hoci je tento povrch jemný, rovný a hladký, často sa stáva, že farba chytá nerovnomerne. Ako si poradiť?

 • Skontrolujte všetky detaily. Spoje na sadrokartóne by mali byť dokonale zatmelené, prebrúsené a vyhladené.
 • Ak sa na sadrokartóne vyskytujú príliš zodraté alebo nachlpené miesta, opravte ich tenkou vrstvičkou tmelu.
 • Pamätajte, že farba na papieri (sadrokartóne) chytá odlišne ako na tmelených pásoch a spojoch. Nevyhnutná je preto aplikácia vhodného penetračného náteru, ktorý zjednotí rozdielne štruktúry.
 • Nechajte penetračnému náteru dostatok času na preschnutie. Žiadne náhlenie sa nevypláca. 
 • Na sadrokartón nie sú vhodné farby na báze vápna a silikátov. Dobrý výsledok získate pri použití akrylátových, polyuretánových alebo epoxidových farieb. Na každom balení farby nájdete odporúčania výrobcu, na akých povrch sa farba používa + spôsoby riedenia a aplikácie. 
 • Keďže ide o jemný povrch, odporúča sa používať valček s krátkym vláknom.

Význam jednotlivých farieb v interiéri

Poďme teraz k časti, ktorá je pri maľovaní stien rovnako dôležitá. Výber správnej farby. Trendy sa menia každý rok a prinášajú zaujímavé, neopozerané kombinácie. Určite však kvôli tomu nebude nikto z nás maľovať steny každý rok. Dôležité je vybrať také odtiene a intenzitu, ktoré ladia s nábytkom a dodajú priestoru správnu atmosféru. Keďže majú vystihovať vaše cítenie a potreby, smelo sa pustite vytvorenia priestoru, v ktorom sa budete cítiť dobre. 

Na záver sme si pripravili niekoľko univerzálnych tipov, ktoré vám pomôžu zacieliť pozornosť správnym smerom.

Teplé alebo studené farby?

 • Teplé farby (odtiene žltej, oranžovej a červenej) podporujú aktivitu a vyžaruje z nich energia. Vhodné sú do miestností, kde je počas dňa čulý ruch (obývačka, chodba, jedáleň). Pocitom tepla naplnia aj chladné miestnosti orientované na sever. 
 • Chladné farby (odtiene zelenej, modrej a fialovej) pôsobia upokojujúco, relaxačne a podporujú sústredenosť. Hodia sa do spálne, pracovne a tiež do izieb, ktoré cez leto trpia prehrievaním.

Svetlé alebo tmavé farby?

 • Svetlé farby opticky zväčšujú priestor a vďaka nim vynikne krásna pohovka, kreslo aj vysnívaná kuchynská linka. Svetlý priestor vyzerá vzdušne a otvorene.
 • Naopak, tmavé a intenzívne farby priestor opticky zmenšujú a zužujú. Aj výrazný nábytok v ich spoločnosti zanikne.

Ako kombinovať farby v interiéri?

Pri pohľade do izby vychádzajte z farebnosti prvkov, ktorými sa nedá pohnúť (dvere, okná, podlaha). Taktiež je vhodné doladiť farbu stien k nábytku. Ak je nábytok staršieho dátumu, pomôže jeho renovácia (premaľovanie, otapetovanie) alebo kúpa nového nábytku

 • Ak je vaším cieľom vylepšiť maľovkou a novými dekoráciami celkový vzhľad miestnosti, načerpajte inšpiráciu z magazínov, fotografií alebo vzorkovníc. 
 • Vychádzajte z účelu miestnosti. Čo to znamená? V spálni, kde odpočívate, je lepšie ísť do neutrálnych tlmených farieb, ktoré nepôsobia rušivo. Naopak, v obývačke si môžete práve prostredníctvom výraznej farby na jednej stene vytvoriť jedinečnú kompozíciu.
 • Príliš výrazné farby v spojení s výraznými vzormi (na podlahe, obklade, čalúnení), majú tendenciu opozerať sa po niekoľkých mesiacoch. Navyše, ak sa ich vzájomné ladenie nepodarí do dokonalosti, budú spôsobovať nervozitu.
 • Držať sa môžete sa fungujúcich kombinácií farieb, napríklad biela + šedá + staroružová, olivová + krémová + hnedá, mätovozelená + béžová + biela, tyrkysová + biela + béžová, sivá + béžová + tyrkysová, sivá + žltá + čierna, tmavomodrá + sivá + ružová, béžová + biela + čierna.