Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodnú vázu, ktorá skrášli domácnosť

Vázy nielen s čerstvými kvetinami už dávno nemusia slúžiť len ako dekorácia, ale aj ako dominantný prvok, udávajúci štýl celej domácnosti. V súčasnej dobe je na trhu nepreberné množstvo váz rozličných farieb, materiálov alebo tvarov, stačí si len vybrať tú pra

Doplnky odrážajú vašu osobnosť a jedinečný štýl, preto by ste ich výber rozhodne nemali podceniť. Hoci máte novo vybavený byt, bez dekorácií, ktoré odrážajú váš vkus, sa bude javiť chladne a neútulne. Či už si potrpíte na rustikálny štýl alebo ste priaznivcom moderného trendu minimalistického bývania, krásna a správne umiestnená váza dodá priestoru tón.

Aký zvoliť druh vázy

Čo sa týka umiestnenia vázy, tu sa medze predstavivosti naozaj nekladú. Starou dobrou klasikou je váza umiestnená pre potechu oka na jedálenskom stole. Či už zvolíte klasickú stolnú vázu, ktorá bude skrášľovať kuchyňu, robustnejšiu podlahovú, ktorá bude dominantou danej izby alebo dizajnovú vázu, ktorú umiestnite na stenu, oživíte tým priestor.

  • Stolná váza nemusí skrášľovať len jedálenský kút, ale aj stolík v predsieni alebo skrinku v kúpeľni. Ak zladíte farbu kvetov a vázy s farbou miestnosti, izbe dodáte jedinečný punc dokonalosti.
  • Podlahová váza nemusí skrášľovať len podlahu širokých miestností na hodinách jogy, ale aj obývačku v dome či byte. Voľte vázu väčších rozmerov, v ktorej sa bude vynímať skôr než čerstvo narezané kvety, zväzok vetvičiek alebo suché byliny.
  • Nástenné vázy sú novinkou, ktorú môžete umiestniť do výklenku v stene alebo zavesiť na stenu. Ak vázy vo výklenku spojíte s tlmeným osvetlením, dodáte izbe jedinečnú atmosféru, v ktorej sa budete cítiť príjemne. V závesných vázach môžete napríklad pestovať brečtan, ktorého zelené šľahúne sa budú šíriť smerom k podlahe a dodajú tak miestnosti dotyk prírody.

Vyberte vhodný materiál

Nielen umiestnenie, tvar, ale aj surovina, z ktorej je váza vyrobená, je dôležitá. Evergreenom materiálov je sklo, keramika, či porcelán. Medzi modernejšie materiály patrí chladný kov, surový betón, kameň, drevo alebo ratan. Ak máte miestnosť vybavenú do štýlu Provence, trendy betónová váza by sa tam vynímala skôr negatívne, oproti tomu drevená či ratanová váza alebo biela váza s umelou patinou dodá nádych vidieka.

  • Sklenené vázy sú vhodnou voľbou, ak ich chcete naplniť malými kamienkami alebo mušľami z vašej letnej dovolenky. Môžete sa pohrať aj s dekoratívnymi farebnými guličkami, ktoré vytvoria originálny vzhľad.
  • Keramické či porcelánové vázy zoženiete ako v modernom, tak v retro prevedení. Ak ich umiestnite do pracovne, budú pripomínať staré dobré časy a pritom sa vám neokúkajú.
  • Kovové a betonové vázy sú dizajnové a štýlové a vhodné do moderných interiérov a väčších miestností.
  • Drevené a ratanové vázy sú bezpochyby luxusnými kúskami, aj keď sa to tak spočiatku nemusí javiť. Vhodne dopĺňajú interiér, v ktorom sa už nachádzajú prvky z rovnakého materiálu, napríklad ratanový nábytok.

Páči sa guľaté alebo hranaté?

Milovníci klasiky si môžu vybrať z veľkého množstva guľatých váz, ktoré však rozhodne nemusia byť nudné, práve naopak. Aj guľaté vázy môžu byť dizajnovým kúskom, ak si vyberiete správne. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú pocit, že klasickým tvarom už odzvonilo, môžete si vybrať z moderných hranatých či atypicky tvarovaných váz, ktoré si priamo hovoria o pozornosť.

  • Guľaté vázy sú už po mnoho rokov hitom v dekorácii nejedného interiéru. Ak si nepotrpíte na najnovšie trendy, alebo si nie ste úplne istí, či by váš domov zniesol nápadný ozdobný prvok, guľaté vázy sú v tomto prípade stávkou na istotu.
  • Menšie hranaté vázy môžete využiť na sviečky, väčšiu vázy zase na umiestnenie menšieho kríčka.
  • Atypické vázy s mriežkovaním, dierami či iným sklonom uhla si zamilujete. V prípade atypických váz sa rozhodne nedá hovoriť o univerzálnosti, ale skôr o extravagancii.

Vyberte si vázu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom