Ako vybrať...

Ako vybrať poličky do detskej izby?

Poličky a regály sú dizajnovým doplnkom aj praktickým pomocníkom. Vhodné sú do akejkoľvek miestnosti v každej domácnosti a v prípade detskej izby, kde je udržiavanie poriadku ešte o niečo zložitejšie, táto pravda platí dvojnásobne.

Premýšľate, či sa do vašej detskej izby hodia jednoduché alebo poschodové poličky? Zvažujete materiál alebo premýšľate nad bezpečnosťou poličiek? S tým všetkým vám poradíme.

Druhy poličiek do detskej izby

1. Jednoduché poličky

Tieto poličky sú tvorené jedinou plochou. Jedná sa prakticky o najjednoduchší typ, ktorý dnes môžete na trhu zohnať. Nechajú priestor dýchať, pôsobia nenápadne a ľahko sa ladia ku zvyšku interiéru. Jednoduché odkladacie plochy sú najmenej finančne náročné. Naopak hlavnou nevýhodou je malá opora odložených predmetov.

2. Poschodové poličky

Poschodové poličky ponúkajú viacej úložného priestoru a tiež istú ochranu pred prachom, ale vyžadujú, vzhľadom k vyššej hmotnosti, zložitejšie uchytenie. Väčšie policové systémy je tiež potrebné zladiť s regálmi, skriňami a komodami, aby detská izba nepôsobila úplne zastaveno. Súčasťou poličky môže byť aj zásuvka či dvierka. Takéto riešenie je pekné a praktické.

3. Rohové poličky

Ak zvolíte do detskej izby rohové poličky, môžete od nich očakávať hneď niekoľko výhod - efektívne využívajú steny, nemávajú ostré rohy a tvoria tak zaujímavý a veľmi praktický doplnok detskej izby. Poličky je samozrejme možné oživiť aj veselým vreckárom alebo vakom.

Materiál poličiek do detskej izby

1. Drevo

Drevo je veľmi obľúbeným, kvalitným a celkovo vhodným materiálom detského nábytku. Pôsobí teplo, je trvanlivé a pomerne cenovo dostupné.

2. Kov a sklo

Z dôvodu bezpečnosti nie sú kovové a sklenené poličky príliš vhodné. Tieto materiály pôsobia v detskej izbe pomerne studeno, a preto sú oveľa obľúbenejšie až v študentských izbách či iných miestnostiach.

3. Laminát a drevotrieska

Veľmi častou a dobrou voľbou materiálu je v dnešnej dobe laminát či drevotrieska s povrchovou úpravou. Medzi hlavné výhody patrí cena, veľký výber dekorov a ľahká údržba - stačí utrieť vlhkou handrou.

Zásady bezpečnosti pri volbe poličiek do detskej izby

 

  • Mantra nábytku detských izieb - zaoblené rohy, žiadne ostré hrany, dôkladné upevnenie - platí aj v tomto prípade.
  • Dbajte na správnu výšku a umiestnenie poličky. Snaha predísť zraneniu je na prvom mieste. Polička musí byť dostatočne nízko, aby sa k nej deti dostali, a primerane vysoko, aby sa o ňu neudreli.
  • Pozornosť venujte aj nosnosti - rozostup podpier či skrutiek zvoľte tak, aby sa polička po zaťažení neprehýbala.
  • Umiestnenie predmetov na poličku je rovnako dôležité ako samotné upevnenie. Neumiestňujte žiadne ostré a ťažké veci, ktoré by mohli spadnúť. V prípade, že takéto veci predsa len potrebujete v izbičke uložiť, obstarajte im zábranu, vyberte zatvárací policový systém, alebo iným spôsobom zabráňte prípadnému pádu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom