Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať kvalitný PC stôl na prvý pokus?

PC stôl, pri ktorom sa pohodlne usadíte, je dôležitý pre prácu i ďalšie aktivity. Vhodný stôl vám používanie počítača uľahčí a spríjemní hodiny strávené pred monitorom.

Stôl, ktorý je určený primárne pre prácu na počítači, sa od bežného pracovného stola predsa len v mnohých veciach odlišuje. Okrem inak tvarovanej pracovnej dosky sú u špeciálnych PC stolov vyriešené zasunovacie alebo výklopné prvky, čo umožňuje maximálnu efektivitu využitia a rozmanité usporiadanie pracoviska podľa momentálnej potreby.

Najdôležitejšie kritériá pre výber PC stola do pracovne

  • Nastaviteľná výška pracovnej dosky, prípadne výška zvolená vhodne podľa proporcií užívateľa. Pre bežné PC stoly platí, že optimálna výška sa pohybuje v rozmedzí 70-80 cm.
  • Pre väčší komfort slúžia stoly s vysúvateľnnou poličkou pre umiestnenie klávesnice. Takéto usporiadanie výrazne znižuje únavu rúk pri dlhodobej práci na klávesnici. Klávesnica navyše nezaberá po zasunutí zbytočne miesto na pracovnej ploche.
  • Rozmer hornej dosky je dôležitý a umožní správne rozvrhnutie pracovnej plochy aj umiestnenie ďalších kancelárskych potrieb. Mnohé PC stolíky majú zvýšený podstavec pre umiestnenie monitora, ktorý oceníte predovšetkým pri práci s grafikou alebo pri hraní hier. Obrazovka vo výške očí sa totiž oveľa ľahšie sleduje.
  • Dôležitým faktorom je pochopiteľne aj cena. Na stole pre počítač je zbytočné šetriť. Často je u neho nutné tráviť viac času. Kvalitný stôl spoľahlivo slúži a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu.

Používate klasický stolný počítač, alebo dávate prednosť notebooku?

Ak dávate prednosť stolnému počítaču, bude rozvrhnutie vyzerať trochu ináč ako pri používaní notebooku. Budete potrebovať priestor pre umiestnenie skrine počítača. Správny PC stôl ho musí mať chytro riešený aj s ohľadom na dostatočné vetranie a pretiahnutie potrebných káblov.

Práca na notebooku nevyžaduje toľko priestoru, tieto mobilné zariadenia sú obľúbená predovšetkým pre domáce použitie a často ich používajú aj dorastajúce deti. Vhodný stôl by mal mať zaoblené hrany a dostatok šuplíkov aj zabudovaných úložných priestorov, čo ale pochopiteľne platí i pre vyššie spomínané PC stoly.

Vhodné umiestnenie prídavných zariadení

Ďalší výsuvný prvok alebo dostatok priestoru na pracovnej doske je dôležitý pre umiestnenie skenera a tlačiarne. Poslúžiť na tento účel ale môže aj doplnok vo forme dizajnovo rovnakej závesnej skrinky na stenu alebo ďalšieho kancelárskeho nábytku.

Umiestnenie v rohu

Problém nevzniká ani v prípade, že chcete počítačový stôl umiestniť do rohu. PC stoly je možné zohnať aj v tomto priestorovo úspornejšom usporiadaní. Pred obstaraním počítačového stolíka by ste mali jeho umiestnenie ale vždy dobre premyslieť. Po zapojení všetkých zariadení je komplikované so stolom hýbať.

Podľa čoho sa rozhodnúť?

Pred nákupom PC stola zvážte teda nasledujúce kritériá:

  • výšku pracovnej dosky
  • rozmery pracovnej dosky
  • cenu
  • rozdiely pri používaní
  • klasického PC a notebooku
  • výsuvné prvky umiestnenia

Vyberte si PC stôl na Biane: