Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať detské skrinky do izbičky?

Skrinky do detskej izby dotvára zásadné trio posteľ - skriňa - pracovný stôl. Aby sa deťom páčili a pritom vydržali bežnú prevádzku, je potrebné sa pri výbere držať niekoľkých zásad.

Pri zariaďovaní detskej izby nezanedbajte ani vhodný výber skriniek. Sú dôležité nielen vďaka toľko potrebnému úložnému priestoru, ale aj z estetického hľadiska. Správnym výberom totiž dotvárajú celkovú atmosféru miestnosti. Naviac vám môžu poslúžiť aj k ďalším aktivitám alebo uloženiu predmetov, ktoré využijú nielen malé deti, ale tiež školáčikovia a zatvrdilí pubertiaci.

Aké skrinky vybrať?

Zásadnou otázkou je, aké druhy skriniek vlastne potrebujete. Ich výber závisí samozrejme na veľkosti izbičky, ktorá je rozhodujúca. Ďalej už je na vás, čomu dáte prednosť a aký druh najčastejšie využijete. Je tiež potrebné dbať na nasledujúce faktory, ktoré sú pri ďalšom vyberaní nábytku kľúčové:

  • vek dieťaťa
  • dôležitosť úložných priestorov
  • počet detí v izbe, ich vekový rozdiel
  • jednoduchosť údržby nábytku
  • zdravotná nezávadnosť materiálov
  • bezpečnosť prevedenia
  • design

Šatňové skrine

Šatňové skrine môžu byť súčasťou detských stien, ktoré nakúpite v kompletnej zostave, alebo ju môžete zaobstarať zvlášť. Je potrebné, aby bola dostatočne objemná a stabilná, aby nedošlo k jej prevráteniu. Nepraktické sú v tomto ohľade tiež najrôznejšie nadstavce na skrine, predovšetkým potom neupevnené, ktoré by mohli nevhodnou manipuláciou spadnúť.

Svojimi parametrami by mali byť prispôsobené deťom. Police a vešiaky nesmú byť príliš vysoko, inak sťažujú prístup deťom do skrine. Praktické sú v skrini aj šuplíky, ktoré slúžia k uloženiu spodného prádla. Môžete vyberať rovné šatníkové skrine, rohové šatníkové skrine alebo vstavané. Výška šatníkovej skrine pre deti sa pohybuje už od 150 cm a vyššie.

Vyberte si detské šatňové skrine na Biane:

Komody

Úložné priestory komody sú vďaka zásuvkám praktické a prehľadné. Celošuplíkové komody poskytujú dostatok úložného priestoru napríklad pre spodnú bielizeň alebo oblečenie. Komody kombinované s dvierkami zase ponúkajú priestor pre uloženie hračiek i ďalších predmetov, ktoré nechcete mať na očiach. Je dôležité dbať na bezpečnostné pojazdy a tlmiče dovierania, ktoré zaistia bezpečné užívanie komody aj dlhšiu životnosť. Pre uloženie oblečenia, ako sú mikiny či tričká, je dobré mať komodu o minimálnej hĺbke 40 cm.

Vyberte si detskú komodu na Biane:

Knižnice

Rovnako ako komody, môžu byť aj knižnice kombinované. Oproti šatňovým skriniam alebo komodám majú menšiu hĺbku, preto sú menej náročné na priestor. Väčšinou sa však umiestňujú k písaciemu stolu alebo posteli. Tak budú mať malí školáčikovia všetko potrebné po ruke. Pre detské knižnice sa neodporúčajú presklené dvierka. Najrôznejšie šuplíky, či skrinky, by opäť mali byť doplnené tlmičmi dovierania a bezpečnostnými pojazdami.

Vyberte si knižnicu do detskej izby na Biane:

Nočné stolíky

Malé nočné stolíky nezaberajú príliš miesta, zároveň poskytujú úložný priestor priamo pri posteli pre odloženie najrôznejších vecí od mobilného telefónu až po okuliare alebo knihu. Lampička je potom dalšou nevyhnutnou súčasťou nočných stolíkov, dieťa k nej má prístup bezprostredne z postele a ihneď si môže rozsvietiť. Na čítanie najrôznejších komiksov alebo rozprávok tiež absolútne nevyhnutná. Stolíky môžu byť s úložným priestorom v podobe skrinky alebo jednou či dvomi zásuvkami.

Vyberte si nočný stolík do detskej izby na Biane:

Materiál a kvalita

Hoci je v dnešnej dobe veľký výber materiálov, drvivú väčšinu na trhu zaujíma drevený masív a lamino. Dajú sa skvelo kombinovať, sú dostupné v širokej škále farieb i potlačí a pre deti sú najideálnejšími materiálmi.

   Lamino / Drevotrieska s povrchovou  úpravou  Drevený masív
 Cena  Lacnejšie  Drahšie
 Údržba  Jednoduchá údržba, ťažšia oprava  Ťažšie údržba, ľahšie oprava
 Vzhľad  Veľký výber farebných prevedení  Originalita každého kusu
 Odolnosť  Väčšia odolnosť voči poškodeniu  Náchylnosť k poškriabaniu

 

Aby vám skriňa dlho vydržala, investujte do kvalitných pántov a úchytiek. Zásuvky by v ideálnom prípade mali mať kovové pojazdy. Sú odolnejšie než plastové a lepšie sa s nimi manipuluje. Dbajte tiež na bezpečnostné prvky detských skríň. Nemali by mať žiadne sklenené dvierka či police, ktoré by deti mohli rozbiť a poraniť sa o ne. Vhodné sú tiež zaoblené rohy prípadne chrániče rohov. Spomalené zatváranie dvierok a tlmiče dovretia iste oceníte, zabránia nešetrnej manipulácii aj prípadnému privretiu prstov do zásuviek.

Umiestnenie a užívanie skriniek do detskej izby

Aby bol nábytok stabilný, je potrebné ho umiestniť na rovnú a primerane tvrdú podložku (nie teda mäkký koberec s dlhým vlasom). Prípadné nerovnosti podlahy možno vyriešiť nastaviteľnou dĺžkou nožičiek alebo vypodložením. Zvlášť u vyšších kusov nábytku je vhodné zvažovať prichytenie ku stene alebo k ostatným dielom nábytku. Vždy kalkulujte s prístupnosťou. V ideálnom prípade by malo skrinku pohodlne obsluhovať aj dieťa.

Tvar a vzhľad

Rozmery zvážte vždy vzhľadom na množstvo vecí, ktoré do skriniek potrebujete uložiť, zároveň by mala izba poskytnúť aj voľnú plochu na hranie. Farebné prevedenie môžete vyberať buď výraznejšie, v podobe rôzne farebných políc a úchytiek, alebo neutrálne verzie. Treba však myslieť na to, že deti rastú pomerne rýchlo. Čo sa im páči dnes, nemusí byť ich obľúbeným motívom za rok (alebo pokojne aj zajtra). V tomto ohľade je vhodné sa zamyslieť nad výberom menej výrazných farieb a dizajnov, ktoré vydržia deťom aj do dospievania. Doplniť také kusy nábytku potom môžete najrôznejšími detskými samolepkami a výraznejšími dekoráciami v podobe kobercov, lôžkovín či závesov, ktoré izbe vdýchnu život a trochu tej detskej farebnosti.