Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať a zmerať WC sedadlo?

Skrášlite svoj záchod a vyberte si dokonalú záchodovú dosku, ktorá bude perfektne sedieť na záchodovej mise a zároveň vyzerať vkusne. Funkcia je na prvom mieste, ale nebojte sa inovácií!

Toaleta je absolútne samozrejmou súčasťou každej domácnosti, napriek tomu sa o nej príliš nehovorí. Proste tu je a tým to končí. Avšak aj taký záchod si zaslúži vašu pozornosť, najmä čo sa týka jeho tvaru, rozmerov či v našom prípade záchodovej dosky. Vybrať vhodnú dosku môže byť spočiatku oriešok. Predsa len potrebujete poznať zopár nevyhnutných údajov pre jej správnu voľbu. Úloha nemožná to však nie je. Až zistíte, aké možnosti dnes máte, môže byť výber tej pravej hračka.

Rozmery

Najdôležitejším kritériom pri výbere WC sedadla sú rozmery. Vo väčšine prípadov sú dnes dosky súčasťou záchodových mís a tiež robené priamo na mieru. Môže sa však stať, že sa vám doska z nejakého dôvodu poškodí a výrobca už rovnaké modely nevyrába, alebo sa nedopátrate značky. Preto vám poradíme, ako starostlivo merať tak, aby doska sedela na záchode ako uliata. Až potom vyberajte celkový vzhľad

1. Zmerajte si vzdialenoť otvorov (alebo rozpätie), pomocou kterých je doska upevnená k záchodovej mise pomocou závitov a skrutiek (B)

2. Rovnako si zmerajte vonkajšiu šírku (F) dosky, tiež tak aj vnútornú šírku (C) a vnútornú dĺžku (D)

3. Nezabudnite tiež vonkajšiu dĺžku (A), ide o vzdialenosť od skrutiek či závitov k okraju sedadla

4. Je dobré zmerať aj celkovú dĺžku dosky, od závitov až po najdlhší bod dosky (E)

5. Pre istotu zmerajte aj vzdialenosť otvorov v keramike a hornej hrany nádržky, či je dostatočná na to, aby doska pohodlne zostala v hornej polohe a nepadala dole

Vzhľad

Vždy berte do úvahy celkové zladenie miestnosti. Biele dosky sú nesmrteľnou klasikou - sú nadčasové a skrátka a dobre sa hodia absolútne kamkoľvek. Ak však chcete niečo originálnejšie, môžete vyberať z rôznych dekorov a farieb.

 • Drevené dosky sú ideálne pre milovníkov prírodných materiálov. Vybrať si môžete z veľkého množstva dekorov tak, aby vám doska ladila napríklad s farbou kachličiek.
 • Klasické biele dosky sú tradičným variantom, pri ktorej výbere určite chybu neurobíte.
 • Dosky s rôznymi motívmi môžu byť netradičným oživením toalety, najmä ak máte radi farby alebo hľadáte vhodné dosky pre deti.

Materiál

 • Plastové WC sedadlá patria k tým lacnejším variantom, ich kvalita však nemusí byť dostatočná, najmä ak sú veľmi ľahké a tenké, môže hroziť prasknutie.
 • Vhodným materiálom je napríklad duroplast, ktorý je stabilnejší a ťažší, pre tieto účely rovnako vybavený antibakteriálnou úpravou.
 • Dosky môžu byt vyrábané aj z polyresinu, sú vzhľadovo elegantné a navyše veľmi odolné.
 • Vyrábať sa môžu tiež z polypropylénu, je tvarovo odolný a nechladí
 • Drevovláknité dosky z MFD sú ďalším materiálom, z ktorého sa záchodové dosky vyrábajú, jedná sa o dosky spojené lepidlom a potiahnuté fóliou, ktoré pre tieto účely spĺňajú všetky hygienické požiadavky.

Sklápanie

 • Spomaľovacie WC sedadlo (tzv. softclose) sa vyznačuje bezpečnostným systémom, ktorý zabráni prudkému spadnutiu dosky na keramickú misu, doštička tak pomaly a hladko dosadne. Rozhodne si spomaľovaciu dosku kúpte v prípade, že máte doma malého chlapčeka, predídete tak nepríjemným zraneniam.
 • Klasické sklápanie dosky žiadne také výhody neumožňuje, skrátka musia byť všetci členovia domácnosti šetrnejšií a opatrnejší, aby nedošlo k úrazom, ani poškodeniu toaletnej misy.

Špeciálne WC sedadlá

 • Deťom, ktoré už zvládnu ísť na záchod, môžete uľaviť nákupom detského sedadla na toaletu, ktoré sa jednoducho umiestni na klasickú dosku. Detské sedadlo má menší otvor, takže sa nemusíte vy ani vaše dieťa báť, že spadne do záchoda ...
 • Pre handicapovaných sú dosky vybavené špeciálnymi spevnenými kovovými kĺbmi, riešením môžu byť aj dosky s prerušeným oblúkom, ktoré majú tvar podkovy. Takéto sedadlá sa používajú v mnohých krajinách úplne bežne, najmä kvôli väčšej hygiene.
 • Pre seniorov existuje riešenie v podobe nástavca na WC, ktorý zvyšuje dosadaciu plochu toaletnej misy, teda pomáha seniorom a osobám so zníženou pohyblivosťou pohodlnejšie vstať zo záchoda. Niektoré dosky sú vybavené taktiež špeciálnymi madlami, ktoré slúžia ako opora.

Niečo navyše

Využiť môžete aj početné vychytávky, ktoré vám neraz spríjemnia život, ale môžu aj predĺžiť životnosť vášej dosky.

 • Veľmi praktické sú brzdy, ktoré sú umiestnené na spodnej strane dosky a tlmia jej náraz na misu.
 • Bidetová dosky sú skutočne technologickým skvostom, s ktorým si môžete regulovať prúdy vody, teplotu dosky, rôzne masážne programy a podobne. Počítajte však s vyššou investíciou.
 • Gazdinky si môžu uľaviť nákupom samočistiacich záchodových dosiek, ktoré fungujú na princípe otáčania sa dosky cez čistiacu jednotku. Tá ho vydezinfikuje a poskytuje tak vysoký hygienický štandard všetkým jeho užívateľom. Navyše bez práce.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom