Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Ako oživiť interiér pomocou vankúšikov, diek a plédov

Vankúšiky, deky a prikrývky vytvárajú to, čo nazývame teplom domova, ako v skutočnom, tak i prenesenom slova zmysle. Zahrejú vás nielen na tele, ale aj na duši.

Každý niekedy zatúži zababušiť sa do teplej prikrývky alebo odpočívať zaborený do mäkkých vankúšov. Je to naša prirodzená potreba zážitku pokoja, pohody a pocitu bezpečia, ktorý by sme si rozhodne nemali odopierať. Vyberte si preto útulné a hrejivé deky či prikrývky do ktorých zaboria seba i napríklad kreslo alebo gauč. Navrch interiér môžete doplniť aj vkusnými vankúšiky, ktoré sú také čerešnička na torte. Ako je vybrať a ako o jednotlivé materiály správne starať, aby si zachovali tvar, farbu a hebkosť? To všetko sa dozviete v článku.

1. Deka alebo pléd?

Aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Kým deka slúži najčastejšie k prikrytie pri knihe alebo televízii, plédy majú zaujímavejšie históriu. Deky boli totiž pôvodne súčasťou odevov Škótov a často mali kmeňové farby. Neskôr sa dostali aj do dámskych šatníkov a slúžili ako také malé osobné deky, do ktorých sa ich majiteľky zababušili pri nepriazni počasia. Práve pre toto príjemné zababušenie ich dnes nájdeme aj ako samostatný doplnok mnohých domov a bytov.

Použiť ich ale môžeme nielen ako prehoz cez kreslo alebo gauč, zababušiť ale aj na naše zamrznuté telá.

Okrem diek a plédov ale u nás nájdete aj Larisy, ktoré sú špecifickým typom deky. Dobre izolujú proti úniku tepla na rozdiel od iných diek, sú totiž vyrobené zo syntetických vlákien.

2. Podľa čoho deku alebo pléd vybrať?

Keď beháte po byte, vnímate izbovú teplotu inak, ako keď si sadnete ku knižke alebo televízii. To je práve chvíľa pre zahriatie dekou, ktorá ešte znásobí pohodlie.

Veľkosť deky

Pri výbere myslite vždy na správnu šírku a dĺžku:

 • najbežnejšia veľkosť diek je 140 × 180 cm
 • pokiaľ ju budete využívať aj ako prikrývku pre občasné spanie, voľte u deky pre jedného minimálny rozmer 140 × 200 cm
 • v prípade partnerskej deky potom 220 × 240 cm
 • pre deti postačí deka s rozmerom 150 × 100 cm

Pri plédoch prihliadnite pri výbere veľkosti k jeho využitiu. Má zakryť celú posteľ, kreslo alebo gauč? Najskôr merajte, potom vyberajte.

Vhodný materiál deky alebo plédu

 • Bavlnené deky a plédy sú pre svoju praktickosť veľmi obľúbené. Sú veľmi pevné, tvarovo stále a vydržia vám roky. Môžete ich prať v práčke obvykle na 30 ° C, ale výnimočne vydržia vyššiu praciu teplotu, záleží na štítku výrobcu. Sušiť ich môžete aj v sušičke, pričom im nevadí ani žehlenie. Cena obyčajnej a dizajnovej bavlnenej deky môže byť dosť rozdielna, ale v zásade platí, že tieto deky patria do lacnejšej alebo strednej cenovej kategórie. Bavlna je priedušná, ak je možné ju prať pri vyššej teplote, je vhodná aj pre alegrikov.

Plusy bavlnenej deky: nižšia cena, jednoduchá údržba, tvarová aj farebná stálosť, vhodná pre alergikov

Mínusy bavlnenej deky: menšie termoizolácie

 • Vlnené deky a plédy odradia vyššou nákupnou cenou. A predsa len, ani zimy už nie sú tým, čím bývali. Vlna skvelo pohlcuje vlhkosť a odvádza ju z tela.  Dokonca aj ich domáca údržba je náročná. Preto pri nákupe vždy skontrolujte, či ju môžete prať v práčke, alebo je potrebné čistenie v čistiarni. Na druhú stranu je vlna veľmi odolná proti nečistotám a čistiť ju stačí naozaj len raz za čas. Obsiahnutý lanolín špinu totiž prirodzene odpudzuje.
 • Vlnené deky a plédy vyžadujú veľmi šetrné pranie v špeciálnom lanolínovom pracom prostriedku a nesmú sa žmýkať. Postačí ľahké vytlačenie a dosušenie v rozloženej polohe napríklad na froté osuške. Nesmú sa vešať a sušiť v priamej blízkosti tepelného zdroja. Kto ale neľutuje námahy alebo peňazí za čistiareň, ktorá vám vyššie uvedenú námahu ušetrí, dočká sa mimoriadnej hrejivosti, ktorú tieto deky ponúkajú.
 • Menej náročnú variantu na údržbu môžete nájsť z kombinácie ovčej vlny a merina. Tú odporúčame čistiť suchou cestou. Ani v tomto prípade nie je vhodné žehlenie.

Plusy vlnenej deky: výborná hrejivosť, vhodné pre alergikov, odpudzuje špinu

Mínusy vlnenej deky: vysoká cena, náročnejšie čistenie

 • Deky a plédy z fleecu majú skvelé termoizolačné vlastnosti, takže vám v nich zima nebude. Fleece sa vyrába z niekoľkých syntetických materiálov, preto pred praním pozrite na ceduľku od výrobcu, aby ste mali jasno, akú teplotu použiť. Pranie práčke na 40 ° C je ale istota. Sušiť potom môžete na nižšiu teplotu i v sušičke. Fleece ale v žiadnom prípade nežehlite. Jediná nevýhoda by snáď mohla byť v tom, že sa na fleece veľmi ľahko lepí chlpy, takže ak máte domácich miláčikov, tento materiál nebude to pravé.

Plusy fleecovej deky: skvelé termoizolačné vlastnosti, jednoduchá údržba

Mínusy fleecovej deky: magnet na zvieraciu srsť

 • Deky a plédy z mikrovlákna, teda z polyesterových vlákien, sa vyrába v najrôznejších povrchových a dizajnových úpravách. Lacnejšie a ľahšia mikrovláknové deky sa vyrába v hustote okolo 300 g / m2. Od 500 g / m2 už nakúpite veľmi luxusné deky. Dôležitým požiadavkou u týchto diek je dostatočne kvalitný materiál, ktorý nebude vytvárať žmolky, púšťať chlpy a vlákna. Mikrovlákno skvele izoluje, nekrčí sa, a navyše nechutí roztočom. Je preto vhodné aj pre alergikov. Údržba nie je náročná, stačí vyprať v práčke na 40 ° C a usušiť v sušičke na nižšiu teplotu. Žehlenie sa neodporúča, ale vzhľadom k prirodzenej nekrčivosti materiálu ani nie je potrebné.

Plusy deky z mikrovlákna: dobré izolačné vlastnosti, vhodné po alergikov, ľahká údržba

Mínusy deky z mikrovlákna: u lacnejších diek hrozí žmolky

 • Deky a plédy z umelej kožušiny sú skvelou alternatívaou k prírodným materiálom. Takéto deky a prikrývky môžete využiť aj k dekoračným účelom a rozhodne nestojí toľko, koľko by ste dali za prírodné kožušiny. Čistenie je lepšie vždy suchou cestou, pranie v práčke pri tomto type nie je vhodné.

Plusy deky z umelej kožušiny: atraktívny vzhľad, nižšia cena než naozajstná kožušina

Mínusy deky z umelej kožušiny: náročnejšie na údržbu


Výber deky podľa designu

Aj výber deky či plédu sa odvíja sa od štýlu zariadenia vášho bytu. Deky môžu pôsobiť nenápadne alebo môžu mať výraznú farbu či dokonca vzor, vďaka ktorému z nich vytvoríte zásadný bytový akcent.

Do rustikálneho alebo škandinávskeho štýlu sa hodia klasické škandinávske plédy, ktoré majú tkaný, pletený alebo háčkovaný vzhľad a sú z prírodných vlákien ako je bavlna, vlna a hodváb. Tieto plédy sú veľmi príjemné, ale ich údržba nie je vždy jednoduchá. Nákupná cena býva vyššia.

Veľké ručne pletené plédy ale majú svoje nezameniteľné čaro. Ak nechcete investovať do prírodných materiálov, zvoľte moderné deky a prikrývky, ktoré sa vyrába aj z umelých vlákien. Ich dizajn buď imituje niekdajší prírodné prikrývky alebo naopak celkom úmyselne priznáva moderné umelé materiály, štýly a hýri farbami aj vzormi.

Náš tip: Veľmi módne sú deky imitujúce zvieraciu srsť. V lacnejšom prevedení je ich chlp kratší, luxusnejšie deky imitujú dlhú srsť exotických zvierat. Medzi obľúbené patria aj deky s barančekom.

3. Ako si ušiť vlastnú deku

Nenašli ste žiadnu deku podľa predstáv?

Ušite si vlastnú! Šiť môžete nielen pre seba, ale aj pre deti. 

Ako si ušiť štýlovú deku, ktorá bude z každej strany iná? 

Vyberte si dva vzory látky, ktoré sa vám páčia a z každej odstrihnite rovnako veľký kus. Položte ich lícom na seba tak, aby ste videli len rubovej strany. Všetko si dobre našpendlíte, zarovnajte a môžete šiť. Celú deku prešite dookola, ale nezabudnite nechať približne 20 cm nezašitých. Týmto otvorom si deku obrátite na lícnu stranu. Otvor zašpendlujte, deku starostlivo zarovnajte a rovným stehom prešite deku ešte jednom dookola. A môžete sa ísť zababušiť!

4. Ako vybrať vankúšiky a povlaky

Vankúšiky nemusí slúžiť len ako dekorácia. Pri správnom výbere sa jedná o veľmi funkčný doplnok. Z akých materiálov môžete vyberať, aké sú ich výhody a ako ich ideálne čistiť?

Výber vankúša podľa výplne

Druh vankúšikovej výplne ovplyvní pevnosť alebo naopak poddajnosť vankúšikov. Má tiež nemalý vplyv na kvalitu a životnosť. Pri čistení sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

 • Polyesterové duté vlákna predstavujú najlacnejšiu variantu, ktorá však časom stráca pôvodný tvar a má tendenciu sa deformovať. Pre denné opieranie taký vankúšik nie je vhodný. Nájsť sa ale dajú aj drahšie varianty, ktoré sú tvarovo stálejšie. Všetko záleží na štýle spracovanie. Polyester nemajú radi roztoče, a preto je vhodný aj pre alergikov. Pri praní sa riaďte vždy podľa pokynov na štítku. Väčšina vankúšov by ale mala zvládnuť bez problému pranie v práčke na 60 ° C. Pre sušenie v sušičke zvoľte nižšiu teplotu, ktorá nezničí vlákna.

+ nízka cena, vhodné pre alergikovľahká údržba

- po čase sa deformuje

 • Polystyrénová guličková výplň (EPS) sa okamžite prispôsobí tvaru a potrebám tela. Jedná sa o ľahký vzdušný materiál, ktorý je vhodná aj pre alergikov. U guličiek záleží na gramáži, menej kvalitné guličky môžu rýchlo zľahnúť. Prať taký polyestérový vankúš môžete na 30 ° C, ale pozor, aby bol naozaj zapnutý a guličky sa nevysypal do práčky. Istejšie je ručné pranie.

+ poddajnosť, vhodné pre alergikov

- pučenie guličiek

 • Pružná pamäťová pena poskytuje pohodlnú podperu pod hlavu, pretože aj pri vyvinutí tlaku drží pôvodný tvar. Pamäťová pena je priedušná a odolná proti roztočom, teda si ju môžu zaobstarať aj alergici. Penové vankúše z pamäťovej peny perte len v ruke a nechajte ho vyschnúť prirodzene. Práčka alebo sušička by takýto vankúš nenávratne poškodila.

+ poddajnosť, opora, vhodné pre alergikov

- nemožno prať v práčke

 • Pohánkové alebo špaldové šupky sú výplňou, ktorú možno nahrievať a používať podobne ako termofor. Ocenia ju hlavne jedinci, ktorí preferujú ekologické a prírodné materiály. Navyše pohánka skvele absorbuje vlhkosť, neprijíma pachy okolia a roztočom sa v nej nepáči. Preto taký vankúšik ocenia aj citliví jedinci vrátane alergikov. Prať je v tomto prípade možné len poťah. Šupky ale môžete nechať vysušiť na slniečku. Jediná nevýhoda by pre niekoho mohla byť hlučnosť vankúše, šupky o seba totiž šuštia.

+ prírodný materiál, vhodné pre alergikov, možno nahrievať

- nemožno prať v práčke, šušťanie

Ako zladiť poťah vankúša s interiérom?

Návliečky sú dokonalým nástrojom pre okamžitú a lacnú premenu bytu alebo oživenie už okukanej interiéru.

Motívy návliečok voľte podľa štýlu vášho domova.

 • Starožitné zariadenie tak podčiarknete pomocou háčkovaných, vyšívaných alebo čipkovaných obliečok.
 • Orientálny vzhľad zase dosiahnete s poťahom z leklých, zamatových materiálov, imitáciou kožušín a podobne.
 • Ak potrebujete byt oživiť, vyberte si výrazné farebné a vzorované kúsky, ktoré dodajú pohovke šmrnc.

Pokiaľ chcete mať na pohovke vankúšiky skôr z dôvodu vlastného pohodlia, ale nechcete, aby boli príliš nápadné, zvoľte jednofarebné návliečky vo farbe ladiace s vašou pohovkou alebo nenápadné vzory.

Tematické motívy potom využijete na vyjadrenie aktuálnej atmosféry alebo obdobia pomocou vianočných, veľkonočných, jarných, kvetinovo letných alebo jesenných potlačí.

5. Ako ušiť obliečky na vankúš?

Patríte k tvorivým a kreatívnym dušiam? A hľadíte návod ako ušiť obliečku na vankúš? 

Jeden DIY tip na šitie obliečok na vankúše sme si pre vás pripravili.

Svoje obliečky na vankúše si môžete jednoducho ušiť podľa vlastného vkusu a výberu látky - medzi obľúbené patria saténové a bavlnené obliečky na vankúše.. Tipov na šitie nájdete mnoho. Vybrali sme pre vás jednoduchý postup, ktorý zvládne aj začiatočník. Postačí vám materiál a základy šitia.

Ako ušiť obliečky na vankúš so zipsom, bez zipsu, so zapínaním, s gombíkmi:

 • pravítko
 • nožnice
 • špendlíky
 • ideálne šijací stroj
 • žehličku
 • suchý zips/zips/gombíky/cvoky/šnúrky

Šijeme kreatívne obliečky
V prvom kroku si premyslite veľkosť vankúša. Medzi najčastejšie rozmery patria: 35x35, 40x40, 50x50, 50x70, 60x40, 60x60, 70x90, 80x80 cm. Pravítkom na látke vymerajte požadovanú šírku a dĺžku vankúša a vystrihnite vybranú veľkosť dvakrát.


Obe strany obliečky na vankúš k sebe priložte rubovými stranami a prišpendlíte. Na rade je šitie obliečky šijacím strojom. Ihlou a niťou to zvládnete tiež, ale budete si musieť vyhradiť viac času a trpezlivosti.


Nezabudnite, že je potrebné zošiť len 3 strany!


Obliečku obráťte na rubovú stranu a okraji nezošitej strany ohnite dovnútra o 1 cm a prižehlite. Zahnutú látku je potrebné prišiť po celom jej obvode.


Následne obliečku otočte na lícovú stranu a jej rohy zošite asi 5 cm od okraja smerom do stredu na oboch stranách čo najbližšie k vonkajšiemu okraju látky. Vyhnete sa tak vykúkaniu rohov vankúšika.


Na zbytok otvoru môžete prišiť gombíky, cvoky, šnúrky alebo zips, záleží len na vás.

Ako ušiť obliečku na vankúš video:

6. Ako ušiť dekoračnú obliečku na vankúš

Poťah na vankúšiky si môžete počas voľnej chvíľky vyrobiť aj sami. Stačí si vybrať vhodnú látku a ide sa na to.

Potrebovať budete obdĺžnik látky, ktorý je dvakrát väčší ako samotný vankúš. Teda pre vankúš 40 × 40 cm budete mať látku 40 × 80 cm (ak nechcete mať vankúš vnútri príliš natesno, pridajte niekoľko centimetrov na každej strane.

Zips voľte minimálne o 4 cm kratší, než je strana vankúšika. Látku prišite cikcak stehom, prehnite ju na polovicu tak, aby bola rubom von.

Zošite kratšie strany priamym stehom a šev dôkladne zažali. Tam príde zips. Ten prišpendlite na rozžehlený šev z rubovej strany, jazdec je otočený smerom do látky. Stred zipsu sa musí hodiť do švom. Prišite ho za pomoci zipsovej pätky z lícovej strany a na oboch koncoch zašijte.

Po prišití príde na rad páranie pôvodnú stehu. Tak získate dokonale skrytý zips. Látku prehnite tak, aby ste zips dostali na miesto, kde ho chcete mať a zošite z rubu aj zvyšok vankúše. Potom už len stačí otočiť na líce, vyžehliť a povléknout.

TIP: Ak ste skracovali závesy a zostala vám látka, môžete ju použiť aj na výrobu poťahov na vankúš.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom