Rady, tipy, nápady

Ako a podľa čoho vyberať prestieradlá, prikrývky a vankúše?

Nákupom postele to zďaleka nekončí. Ak má byť vaša spacia oáza kompletná, budete nutne potrebovať tiež prestieradlo, prikrývku, vankúš a krásne obliečky.

Lôžkoviny sú tým, čo z krásnej, ale tvrdej postele urobia pohodlné spanie. Pri ich nákupe je dôležité poznať svoje spánkové potreby a zvyky, pretože ide o veľmi individuálne preferencie, ktoré však nakoniec určia správny výber. Ale nebojte sa, s naším prehľadom si s tým hravo poradíte.

Plachty

Vyberať môžete z klasických plachtových alebo napínacích prestieradiel:

 • Plachtové prestieradlá – majú rovný, obdĺžnikový tvar a ich okraje sa po celom obvode zahýbajú pod matrace. Vyrábajú sa iba z bavlny, event. z bavlny s rôznymi úpravami.
 • Napínacie prestieradlá – po ich spodnom obvode je všitá guma, ktorá sa podvlieka pod matrac, takže prestieradlá krásne držia.

Materiály napínacích prestieradiel

 • Jersey úplet – ide o prestieradlá z materiálu v prevedení bavlna / elastan alebo viskóza / elastan. Pri ich nákupe si overte gramáž úpletu, u kvalitného prestieradla by nemala byť nižšia ako približne 200 g / m2.
 • Froté  úplet – jedná sa o zmesový úplet, z cca 80% bavlny a 20% polyesteru. Vďaka jeho drobným slučkám na povrchu ide o veľmi mäkké a teplé prestieradlá.
 • Zamatový úplet – je obdobou froté úpletu, jeho pletáž je ale ešte hustejšia, takže tieto prestieradlá pôsobia veľmi luxusným dojmom a veľmi príjemne hrejú.
 • Bavlnená a flanelová  tkanina – v tomto prípade nejde o elastický úplet, ale o tkanú bavlnu. Tieto prestieradlá teda rozhodne nakupujte v správnej veľkosti, nie sú zďaleka tak poddajné. Bavlna aj flanel ale patia k rokmi prevereným a obľúbeným materiálom.
 • Mikrovlákno – tu ide o prestieradlá vyhotovené z umelých vlákien s najrôznejšou úpravou ako mikrosatén, mikroplyš a ďalšie. Aj keď sú to neprírodné materiály, ich úžitkové vlastnosti sú vynikajúce a prestieradlá z nich vyrobené sú vhodné dokonca aj pre alergikov.

Veľkosť prestieradiel

 • bežné rozmery pre jednolôžka:  90 x 200 cm, 140 x 200 cm
 • bežné rozmery pre dvojlôžka: 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 220 cm

Pozor! Plachtové prestieradlá musia mať dostatočný presah po celom, preto vyberajte vždy také, ktoré sú na všetkých stranách aspoň o 20 centimetrov dlhšie ako je matrac. U napínacích prestieradiel potom vyberajte presne podľa veľkosti konkrétneho matraca.

Výber prikrývky

Podľa ročného obdobia

Pri výbere prikrývky nie vždy platí, že hrubšia prikrývka viac hreje. Hrejivosť je daná hustotou použitých vlákien, ktorá je udávaná v gramoch na jeden meter štvorcový.

Ideálna prikrývka by mala nielen dobre hriať, ale mala by byť tiež ľahká a dobre priedušná.

 • pre zimné obdobie sa hodia prikrývky s náplňou o hustote okolo 400 g / m2
 • prechodným obdobiam zodpovedá hustota náplní cca 350 g / m2
 • v teplom ročnom období vám najlepšie poslúžia prikrývky s hustotou náplne pod 300 g/m2
 • pre vyslovene horúce dni voľte tenkú hodvábnu alebo bavlnenú prikrývku

Podľa materiálu

Vlnené prikrývky – svoju hrejivosť prirodzene prispôsobujú teplote ľudského tela, všeobecne v lete chladia, v zime hrejú. Sú teda vhodné po celý rok. Veľmi málo sa špinia, ale čistia sa len chemicky.

Páperové prikrývky – vyrábajú sa z husieho a kačacieho peria, ktoré veľmi dlho drží teplo. Rovnako dobre tiež sajú pot. Je možné ich prať v špeciálnom prostriedku, dôležité je ale rýchle a dôkladné sušenie. To je možné vo veľkoobjemové sušičke, alebo aj na vzduchu, ale s častým prevracaním a natriasaním.

Hodvábne prikrývky – výplň týchto prikrývok je z divokého hodvábu, ktoré vyniká mimoriadnou nasiakavosťou a rovnako ako vlna aj tepelnou prispôsobivosťou. Sú vhodné ako celoročné. Ocenia ich najmä ľudia, ktorí sa v spánku viac potia.

Prikrývky z umelých vlákien – jsú vyplnené dutým vláknom, ktoré sa vyrába v najrôznejších úpravách. Sú krásne ľahké, priedušné, hrejivé. Okrem toho sú aj veľmi lacné a ľahko sa perú. Ich životnosť je však kratšia, než u prikrývok z prírodných materiálov uvedených vyššie. Sú vhodné pre všetkých alergikov.

Vyberte si prikrývku na Biane:

Výber vankúša

Správne vybraný vankúš zaistí v spánku dokonalú oporu nielen našej hlave, ale predovšetkým krčnej chrbtici. Pred nákupom by ste preto mali vedieť, ako najčastejšie spíte.

Tvar vankúša

Obdĺžnikový vankúš – najčastejšie páperový, plnený dutým vláknom alebo malými kúskami pamäťovej peny. Pre spanie na chrbte sa hodia tie s vyššou a pevnejšou výplňou. Spánku na bruchu lepšie vyhovejú vankúše s redšou, nízkou a mäkšou výplňou.

Anatomicky tvarovaný vankúš – vyrába sa z tvarovanej pamäťovej peny a najčastejšie má tvar dvojitej vlnovky, ktorá bráni prepadu krčnej chrbtice. Hodí sa pre tých, ktorí najradšej spia na boku, alebo na chrbte.

Výplň vankúša

Páperová výplň – z husieho a kačacieho peria patrí ku klasike, pretože perie je rokmi osvedčený prírodný materiál. Vankúše z peria sú príjemne mäkké a poddajné. Ich nevýhodou je zložitejšie pranie - iba v špeciálnom pracom prostriedku. Sušia sa vo veľkoobjemovej sušičke, prípadne aj na vzduchu, avšak s častým obracaním a natriasaním obsahu.

Mikrovláknové výplne – najčastejšie sa používajú vlákna Wellsleep, alebo Advanced. Takto plnené vankúše sú hrejivé, mäkké a ľahké, ale majú veľmi nízku savosť.

Novo používaným vláknom je Tencel. Z neho vyrobené vankúše sú mäkké, ale zároveň pevné. Majú termoregulačné vlastnosti a dobre sajú vlhkosť. Všetky mikrovláknové výplne sú vhodné pre alergikov.

Vyberte si vankúš na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku