Ako vybrať...

5 krokov, ako vybrať skrine do detskej izby

Výber nábytku do detskej izby podlieha niekoľkým pravidlám. Keď ich budete rešpektovať, vytvoríte pre svojich potomkov bezpečnú, útulnú a praktickú izbičku, ktorá porastie spolu s nimi. Kúpou postele a stola ale práca nekončí, skrine sú nemenej dôležité.

Fultext

Detská izba patrí možno medzi najuniverzálnejšie miestnosti vo vašom domove. Musí totiž prakticky a efektívne spájať pracovný priestor s miestom odpočinku, hracou zónou aj úložným priestorom. Zjednotiť tieto funkcie a navyše vytvoriť pre vaše dieťa bezpečné miesto, v ktorom sa bude cítiť dobre, môže vyzerať trochu ako umenie. Ale zbytočne sa neľakajte. Až budete do detskej izby vyberať skrine, riaďte sa nasledujúcimi piatimi krokmi:

1. Dbajte na bezpečnosť

Malí raráškovia bývajú neposední a každý deň pre nich znamená nové dobrodružstvo. Aby ich výpravy za poznaním končili vždy dobre, dbajte pri výbere skríň do detskej izby na kvalitu ich spracovania. V prípade nábytku z lamina je to potom obzvlášť dôležité, lebo práve tu sú zle spojené rohy veľmi ostré a môže z nich unikať formaldehyd, ktorým sa nábytok zlepuje (pri vdychovaní ide o látku zdraviu škodlivú). U veľmi malých detí sa tiež určite vyhnite skriniam a poličkám s presklenými dvierkami, nebezpečné sú ale aj nezačištěné hrany a zle dotiahnuté skrutky. Skrine musia byť vždy dobre stabilné. Rizikám môžete predísť voľbou rohovej skrine, čím navyše efektívne využijete prázdny priestor v rohu miestnosti. Na ostré hrany sa však dajú zakúpiť aj penové alebo gumové krytky, ktoré prípadný náraz efektívne utlmia.

2. Kvalita je na prvom mieste

Buďme úprimní - deti sa pri svojich hrách k nábytku v izbe nesprávajú vždy úplne nežne a ohľaduplne. Voľte preto kvalitné spracovanie, ktoré vydrží nejeden náraz lopty alebo celkovú izbovú apokalypsu. U menej kvalitného nábytku by sa totiž mohlo pomerne ľahko stať, že sa utrhnú dvierka alebo rozbijú zásuvky. Rozhodne dôležitá je v tomto prípade tiež voľba materiálu. Drevo je stabilné, trvanlivé, ale na druhej strane sa z neho horšie odstraňujú ryhy a škrabance. Oveľa lacnejším variantom sa potom stáva nábytok z lamina, ktorý zoženiete v mnohých rozličných farebných prevedeniach. Jeho povrchová údržba je navyše oveľa menej náročná a nábytok odoláva lepšie aj mechanickým poškodeniam.

3. Univerzálnosť má prim

Ak neplánujete izbu za dva tri roky zase obmeniť, mali by ste výberu vzhľadu skríň venovať zvýšenú pozornosť. Práve u veľkých plôch nábytku je vhodné voliť menej výrazné a univerzálne farby. Tie môžete veľmi ľahko kombinovať s farebnými doplnkami, ktoré sa budú obmieňať spolu s tým, ako vaše dieťa porastie, zatiaľ čo finančne náročnejšie kusy nábytku zostanú rovnaké. Neutrálne stvárnenie je navyše v posledných rokoch veľmi moderné, takže s ním rozhodne nešliapnete vedľa. Veľkou výhodou je tiež voľba tzv. narastajúceho nábytku. Napríklad prebaľovací pult s komodou môžete veľmi skoro prestavať na obyčajnú skrinku, stačí len odskrutkovať prebaľovací pult. Investície do podobných vychytávok sú síce vyššie, na druhej strane ale v detskej izbe podobný nábytok môže slúžiť roky.

4. Rešpektujte vkus detí

Pri výbere vhodných skríň do detskej izby skúste rešpektovať individualitu vášho dieťaťa. Hoci rozhodne nie je od veci investovať väčší finančný obnos do univerzálneho a narastajúceho nábytku, ktorý v detskej izbe dlho vydrží, vždy by ste mali rešpektovať, čo sa najviac páči vašim potomkom. Skúste preto rekonštrukciu plánovať spolu s deťmi. Koniec koncov práve ony budú v izbe tráviť najviac času. Ak nechcete vyložene kupovať skrine v konkrétnej farbe, môžete izbu oživiť rôznymi nálepkami na nábytok.

5. Nechajte miestnosť dýchať

Úložného priestoru nie je v detských izbách nikdy dosť. Vždy budete riešiť problémy, kam uložiť všetky hračky, knihy, oblečenie, sezónne oblečenie a materiály do školy. Napriek tomu miestnosť nezavaľte nábytkom, aby nepôsobila stiesnene a ťažkopádne. Vždy je lepšie voliť radšej funkčné riešenie jednotlivých skríň s viacerými policami, zásuvkami a regálmi, ako skladať jednu skriňu vedľa druhej.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom