Hlavné menu
U Vás doma

Vianoce v rôznych štýloch: Tradičné slovenské Vianoce

V Biane milujeme rôznorodosť. Každá domácnosť a rodina je úplne iná. A inak tomu nie je ani na Vianoce. V novej sérii článkov vám každú adventnú nedeľu predstavíme jeden štýl vianočnej výzdoby z reálnych slovenských domácností. Nalaďte sa s nami na sviatky!

Na 3. adventnú nedeľu vás pozývame domov k Janke @Myhome_mylife_jana. Prečítajte si, ako prežíva svoje Vianoce, plné tradičných zvykov:
Vianoce sú pre nás kresťanským sviatkom, kedy slávime narodenie Ježiša Krista. Stromček zdobíme spolu s detičkami predvečer Štedrého dňa. Preferujeme živý stromček. Zdobíme ho bielymi guľami, mašľami, medovníčkami, prírodnými, keramickými vintage ozdôbkami, ku ktorým tento rok pribudli aj vintage gule z Biana. No asi máme doma myši, lebo medovníčky zo stromčeka zvyknú byť po chvíli obzobané a postupne kdesi miznú :) ...
Darčeky u nás nosí Ježiško:-) Ale baliť musím ja:-) Pri balení ostávam verná papieru v prírodnej farbe, ktorý občas striedam s papierom v severskom štýle a previažem bavlnenou stuhou či špagátom.
Vianočnú a zimnú atmosféru u nás dotvárajú sviečky, betlehem, svietniky, kožušinky, vankúše v zimnom šate, vianoční škriatkovia či myšky a rôzne dekorácie v severskom vidieckom štýle, ktoré každý rok trochu obmieňam.
Na Štedrý deň u nás držíme "pôst". V tento deň nejeme žiadne mäso a do večere nemôžme ani nepečené koláčiky. Od rána vyváram štedrovečerné menu, detičky čo-to pomáhajú, hrajú sa, pozerajú rozprávky a vyrábajú darčeky pre Ježiška!
A môže začať štedrovečerná večera! Najprv sa pomodlíme, potom si rozkrojíme jabĺčko, podávame oblátky a trubičky s medom a cesnakom (aby sme boli zdraví) a pripijeme si:-) A pustíme do nášho klasického štedrovečerného menu: hríbová kapustnica, makové domáce opekance, rybie filé a zemiakový šalát. Na záver medovníčky a iné koláčiky. 
Potom sa už naše detičky vrhnú rozbaľovať darčeky. Večer, kto vydrží, tak ide aj na polnočnú omšu (ktorá u nás býva o desiatej:-)) Týmto Vianoce nekončia, práve naopak, začínajú na druhý deň Božím narodením a my si užívame vianočné sviatky plné rodinnej pohody bez stresu minimálne do "Troch kráľov"... Výzdoba u nás ešte ostáva o nejaký týždeň dlhšie. A pohoda, láska a pokoj až po celý rok:-)

Nechajte sa inšpirovať našou novou kolekciou TU.