Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Stavba chaty: Všetko, čo potrebujete vedieť

Chaty sú čoraz viac obľúbenými súčasťami mnohých záhrad, pozemkov, rekreačných či záhradkárskych oblastí. Prinášajú so sebou množstvo výhod, ktoré potešia nielen vášnivých záhradkárov, ale aj milovníkov oddychu a relaxu v príjemnom prírodnom prostredí.

Chata je praktickým ale aj estetickým doplnkom prostredia, v ktorom sa nachádza. Je miestom, kde si môžete vychutnávať chvíle sami pre seba, ale aj stretávať sa s rodinou či priateľmi. Môže ponúknuť jedinečný priestor, ktorý využijete v každom ročnom období. Či už si budete chcieť vychutnávať večery strávené v príjemnej atmosfére s blízkymi, vybrať na výlet, dovolenku či lyžovačku, užívať si teplo krbu či dokonca pohár dobrého vína s priateľmi počas zimných večerov. Alebo len tak v jeseni pozorovať, ako sa menia farby prírody so šálkou teplého čaju v ruke. Chata je ideálnym miestom, na ktorom si môžete doslova vyčarovať rozprávkovú atmosféru.

Práve mnohostranné využitie chát z nich robí jedny z najviac dopytovaných vonkajších stavieb. Ak vás láka predstava vlastnej chaty a zvažujete jej výstavbu, poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo všetko by sa vám pri jej realizácii zišlo vedieť.

Stavba chaty nie je extrémne náročný proces, no má svoje špecifiká. Zároveň si vyžaduje poriadne plánovanie. Preto je dôležité si predovšetkým premyslieť niekoľko základných atribútov, akými sú napríklad výber pozemku, výber materiálov na stavbu chaty, zabezpečenie pracovnej sily či príprava podkladovej plochy. Pred tým, než sa pustíte do výstavby chaty, budete si musieť zodpovedať niekoľko dôležitých otázok. V tomto článku nájdete odpovede na väčšinu z nich. Medzi nimi napríklad aj odpoveď na otázku týkajúca sa stavebného povolenia.

Stavba chaty

Stavba chaty a postupy, ktoré tento proces sprevádzajú sú síce podobné ako postupy pri budovaní klasického rodinného domu, no je treba mať na zreteli niekoľko špecifických pravidiel. Ak premýšľate nad myšlienkou, že by ste radi vlastnili chatu, máte na výber z troch možností. Môžete si kúpiť už hotovú chatu, pustiť sa do stavby svojpomocne alebo využiť tretiu možnosť a tou sú montované chaty na kľúč. Každá z týchto možností je špecifická a vyžaduje si rozdielne postupy.

Veľkosť, tvar, poloha či materiály chaty si môžete vybrať podľa svojich preferencií a potrieb. Najčastejšie sa využívajú menšie chaty, pretože stavba chaty do 25 m² si spravidla nevyžaduje stavebné povolenie. Viac o stavebnom povolení sa dočítate nižšie v článku.

Prvým krokom, rovnakým pri všetkých troch možnostiach, je, ako sme sa už zmienili, plánovanie. Jednou z jeho častí môže byť aj projekt chaty, ktorý vám dokáže uľahčiť realizáciu stavby chaty v praxi. Projekt chaty si môžete nechať vypracovať odborníkom a mať tak istotu, že všetko bude presne tak, ako má. Projekt chaty je skvelým spôsobom, ako preniesť vaše predstavy na papier a na základe toho ich zhmotniť v exteriéri. 

Existuje niekoľko variantov a druhov chát, ktoré pri výbere a plánovaní môžete zvážiť. Dnes je ponuka chát pomerne široká, preto ak sa rozhodnete pre montované chaty či chaty na kľúč, určite si budete mať z čoho vyberať. Nielen veľkosť, ale aj prevedenie, tvar a materiály sú aspektmi, na ktoré sa môžete zamerať a vyberať podľa vašich preferencií. Stavba záhradnej chatky svojpomocne či stavba drevenice svojpomocne má však o čosi väčšiu výhodu oproti montovaným chatám, a tou je možnosť postaviť si chatu podľa vlastných špecifík, keďže v tomto prípade nie ste limitovaný výberom chát v ponuke od predajcov.

Či už je to stavba záhradnej chaty, stavba chaty v lese alebo vás lákajú víkendové chaty či chalupa na samote, prvým ktorom realizácie bude práve rozhodnutie, či sa chcete pustiť do stavby svojpomocne, alebo využijete možnosť montovaných chát či chát na kľúč.

Stavba chaty bez základov

Chata nemusí byť nevyhnutne stavbou so základmi. V mnohých prípadoch, pri menších a stredných chatách postačí, ak sa osadí na vopred pripravenú podkladovú plochu. Tá je veľmi dôležitou súčasťou realizácie stavby, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Správna podkladová plocha zabezpečí vašej chate stabilitu, pevnosť a rovnosť jej jednotlivých stien.

Okrem toho, podkladová plocha ochráni chatu pred navlhnutím a z neho vyplývajúcich možných poškodení. V neposlednom rade je dôkladná príprava podkladovej plochy dôležitá aj z hľadiska udržateľnosti a dlhej trvácnosti a životnosti chaty, či už sa jedná o záhradnú chatku, murovanú chatu, zrub či iný druh chaty.

Aká je ideálna podkladová plocha a aké typy môžete zvoliť?

Bez ohľadu na to, aká veľká vaša podkladová plocha bude, alebo aký tvar bude mať, každá podkladová plocha by mala disponovať týmito základnými vlastnosťami:

 • pevnosť a stabilita,
 • vodorovnosť, mala by byť vyvýšená nad okolitým povrchom (aspoň 10 cm),
 • na každej strane by mala byť aspoň o 5 cm väčšia než pôdorys záhradného domčeka, chaty či altánku.

Podkladová plocha môže byť zrealizovaná niekoľkými spôsobmi:

 • zarovnaná plocha vysypaná štrkovým/makadamovým lôžkom, na ktoré sa umiestni zámková dlažba alebo betónové kocky,
 • betónová platňa,
 • betónové pätky zarovno zámkovej dlažby alebo pod zámkovou dlažbou,
 • betónový veniec,
 • betónové kocky.

Podkladová plocha sa môže vybudovať v rozličných tvaroch, či už je to kruh, šesťuholník, alebo štvorec. Ani v tomto prípade sa kreativite medze nekladú, záleží len na zručnosti majstra a dispozíciách prostredia, v ktorom sa bude vaša záhradná stavba nachádzať. Dbajte však na spomínané atribúty, ktoré by podkladová plocha mala spĺňať.

 • Najjednoduchším a najmenej finančne náročným riešením podkladovej plochy je zhutnenie štrkového či makadamového lôžka a následné umiestnenie zámkovej dlažby či rozmiestnenie betónových kociek do roviny.
 • Betónová platňa je najvhodnejším riešením pre záhradné stavby, ktorých rozloha presahuje 40 m². Betónová platňa by mala byť taktiež vystužená betonárskou oceľou alebo kari sieťovinou, aby platňa nepopraskala. Dôležitá je aj hrúbka betónovej platne, najmä pre pevné a stabilné ukotvenie záhradnej stavby. Odporúčaná hrúbka betónovej platne je aspoň 20 cm.
 • Betónové pätky môžu byť zrealizované dvoma spôsobmi. Buď sa umiestňujú zarovno zámkovej dlažby, alebo pod zámkovú dlažbu. Pri prvom spôsobe je dôležité, aby boli po celom obvode výškovo zarovnané so zámkovou dlažbou, tak, aby vznikol jednotný a vodorovný povrch. Pri druhom spôsobe je potrebné betónové pätky pred montážou riadne vyznačiť, aby bolo viditeľné, kde sa nachádzajú.

Možno chcete o zámkovej dlažbe vedieť viac, a to najmä ak neviete, čo sa pod ňu dáva, ako ju špárovať, koľko stojí a ako na pokládku zámkovej dlažby.

Zdroj: mojaltanok.sk
Zdroj: mojaltanok.sk

Montáž a stavba chaty

Po realizácií podkladovej plochy prichádza na rad samotná stavba alebo montáž chaty. Tento proces a jeho rozsah závisí od toho, či sa rozhodnete pre montovanú chatu alebo stavbu chaty svojpomocne.

Montované drevené chaty sú jednoduchšou a menej náročnou alternatívou. Ich realizáciu obvykle zabezpečuje profesionálny tím, ktorý v mnohých prípadoch dokáže chatu zmontovať aj v priebehu jedného dňa. Samozrejme, čas montáže sa odvíja od veľkosti a špecifík danej chaty. Po zložení je chata samonosná a v rámci stability nie sú vo väčšine prípadov potrebné žiadne kotviace prvky.


 1. Prvým krokom pri montáži chaty je rozloženie podkladových hranolov. Tie sa umiestňujú pod steny a priečky a neskôr sa na nich kladie podlaha. Dôležité v tomto prípade je, aby hranoly neboli umiestnené ďaleko od seba, aby sa podlaha neprehýbala.
 2. Na rozložené hranoly sa následne umiestnia a priskrutkujú štartovacie lišty a pokračuje sa ukladaním stenových dosiek s využitím pero-drážkového spájania.
 3. Čo sa týka okien a dverí, diery na ich vsadenie sú už vopred pripravené. Rám s oknom sa nasunie vtedy, keď sú dosky zhruba v polovici výšky okna. Pri dverách sa pokračuje rovnako, no niekedy sa vsádzajú až nakoniec.
 4. Po dokončení stien po úroveň dverí sa pokračuje so strešnými štítmi. Najprv sa zakladajú krokvy a potom sa na nich nabíja drevená strecha.
 5. Následne sa realizuje pokladanie fínskeho asfaltového šindľa.
 6. Ďalším krokom je montáž okrasných a lemovaných dosiek a následne sa nabíja podlaha, ktorá sa taktiež spája formou pero-drážky.
 7. Potom, ak dvere ešte neboli založené, realizuje sa založenie dverového rámu a dverí a posledným krokom je nastavenie dverí a okien.


Ošetrenie povrchu drevenej chatky

Vo väčšine prípadov sa drevené chaty dodávajú v surovom, nenatretom stave. Preto je po montáži potrebné zabezpečiť nátery jej povrchov. Tie zabezpečia ochranu dreva chaty pre vplyvmi počasia ale aj škodcami, ktoré by drevo mohli napadnúť, akým je napríklad drevokazný hmyz, plesne či huby.

 1. Prvým krokom pri ochrane dreva je realizácia impregnačného náteru. Na tento proces sa používajú insekticídne a fungicídne prípravky, ktoré sa aplikujú na suché drevo. Impregnácia slúži ako preventívna ochrana dreva chaty a preto je dôležité, aby bol náter nanesený v dostatočnom množstve.
 2. Aby ste zaistili, že sa z dreva nebude vymývať, môžete ho zafixovať vrchným náterom, resp. lazúrou. Lazúra slúži na vytvrdnutie povrchu dreva, zvyšuje jeho odolnosť, zabraňuje ďalšiemu zašpineniu dreva a v neposlednom rade zvýrazňuje jeho krásu.
 3. Na ošetrenie dreva sa využívajú aj oleje a v špecializovaných obchodoch nájdete aj produkty, ktoré v sebe kombinujú viacero vrstiev, ako napríklad lazúru spolu s ochranou dreva pred škodcami, hubami a plesňami.

Zdroj: mojaltanok.sk
Zdroj: mojaltanok.sk

Ako postaviť chatu bez povolení?

Záhradná chata spolu s ďalšími záhradnými stavbami ako záhradný domček či altánok sú klasifikované v kategórii drobné stavby. Ide o typ stavby, ktorá slúži ako sekundárna, doplnková stavba k hlavnej stavbe.

Podľa Stavebného zákona drobnou stavbou je:

 • prízemná stavba, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výška 5 m (napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, sauny, úschovne bicyklov a pod.),
 • podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a hĺbka 3 m (pivnice, žumpy).

Viac drobné stavby špecifikuje Stavebný zákon – Zákon č. 50/1976 Zb. (§ 139)

Často kladenou otázkou práve pri činnosti, akou je stavba chaty, altánku či záhradného domčeka je, či je na ich výstavbu potrebné stavebné povolenie.

Spomínaný Stavebný zákon poskytuje na túto otázku odpoveď. Konkrétne ju upravuje oddiel 4, § 55. Podľa odseku 2 § 55 Stavebného zákona na drobné stavby postačuje ohlásenie stavebnému úradu. V praxi to teda znamená, že stavebné povolenie na drobné stavby (nepresahujúce rozlohu zastavanej plochy 25 m² a výšku 5 m) nepotrebujete.

Ohlásenie stavebnému úradu ste povinný realizovať vopred, ešte pred začatím samotnej stavebnej práce. Ohlásenie musí byť realizované písomnou formou a adresované stavebnému úradu obecného úradu obce, v ktorej území stavbu plánujete. K ohláseniu drobnej stavby je stavebník podľa Stavebného zákona povinný pripojiť jednoduchý situačný výkres. Stavebný úrad však môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

Pozemok na stavbu chaty

Pozemok, na ktorom budete realizovať výstavbu či montáž chaty, je jedným z najdôležitejších aspektov celej stavby. Koniec koncov, ak nemáte k dispozícii pozemok, nemôžete stavať.

Ako sme sa už zmienili vyššie, chata je mnohoúčelovou stavbou, ktorej využitie môžete prispôsobiť podľa vašich požiadaviek a aktuálnych potrieb. Preto aj miesta, na ktorých sa chaty stavajú, sa rôznia. Môže ísť o záhradu priamo pri dome, pozemok v rekreačnej oblasti, pozemok v záhradkárskej oblasti alebo môžu byť chaty situované v prírodných oblastiach, pri jazerách, na horách či iných turistických miestach.

Ďalším kritériom, podľa ktorého by sa pozemky pre chaty dali kategorizovať, je vzdialenosť od väčších miest. Chaty môžu byť súčasťou obývaných oblastí s jednoduchým prístupom, na druhej strane sa však nájdu aj tí, ktorí preferujú ak je chata na samote.

Každý z variantov má niečo do seba, vo všeobecnosti závisí od potrieb, preferencií a možností majiteľa danej chaty.

Nezáležiac na veľkosti, polohe, tvare či charaktere pozemku, existuje niekoľko základných všeobecných atribútov alebo aspektov, na ktoré by ste sa pri určovaní miesta pre vašu chatu mali zamerať:


 • Pozemok by mal byť čo najrovnejší, aby ste si príliš neskomplikovali stavbu chaty.
 • K pozemku by mal byť relatívne bezproblémový prístup.
 • Chata by mala byť umiestnená najideálnejšie v záveternej časti pozemku.
 • Pokúste sa vybrať také miesto, na ktorom sa počas dňa striedajú slnečné lúče s tieňom.
 • Vyberte miesto, ktoré vám počas dňa zabezpečí dostatok svetla vo vnútri chaty.
 • Miesto výstavby chaty by malo poskytovať dostatočný výhľad na okolitý pozemok, prípadne záhradu.
 • Zároveň by vám malo miesto, na ktorom budete chcieť chatu postaviť, poskytovať dostatok súkromia.

Ako si vybrať ideálny pozemok pre stavbu vašej chaty?

Výber pozemku je rozhodne dôležitý krok, ak si chcete benefity svojej chaty užívať naplno. Pri procese výberu a následnej kúpe pozemku – ak teda žiaden nevlastníte – vám môže pomôcť spísať si odpovede na niekoľko základných otázok:

 • Na aký účel budem chcieť svoju chatu využívať?
 • Aká veľká bude chata?
 • Chcem chatu na samote alebo mi neprekáža, ak bude v rušnejšej oblasti?
 • Chcem chatu využívať celoročne alebo len sezónne?
 • Chcem využívať nielen samotnú chatu ale aj jej okolie (napríklad na pestovanie plodín)?
 • Akým rozpočtom na pozemok a chatu disponujem? Aká je maximálna možná investícia?
 • V akej lokalite chcem, aby sa chata nachádzala?

Otázky si, samozrejme, môžete prispôsobiť a doplniť. Odpovede by vám mohli pomôcť k jasnejšej predstave o pozemku. To vám uľahčí proces hľadania a vyberania, pretože svoj okruh možností už budete mať „filtrovaný“ a prispôsobený vašim preferenciám.

Ak už máte pozemok vyhliadnutý, mali by ste sa zaujímať o všetko, čo s ním súvisí. Pred začatím stavby chaty môžete vykonať geologický prieskum, aby ste zistili, či vašu chatu v budúcnosti nemôže ohroziť napríklad zosuv pôdy či silný tlak podzemnej vody. Predovšetkým si ešte pred samotnou kúpu pozemku zistite, do katastrálneho územia ktorej obce váš pozemok patrí a ubezpečte sa, že daná obec nemá nejaké špecifické obmedzenia, ktoré by mohli výstavbu vašej chaty ovplyvniť.

Stavba chaty svojpomocne

Jednou z najčastejšie kladených otázok pri stavbe chaty je pravdepodobne „Aký rozpočet na stavbu chaty potrebujem?“. Odpoveď však nie je vždy jednoznačná a univerzálna.

Stavba chaty je proces, ktorý sa líši od chaty k chate na základe mnohých atribútov a tak sa líši aj rozpočet na stavbu chaty - či už je to pozemok, jeho poloha, materiál chaty, veľkosť chaty či jej prevedenie, rozsah stavebných prác a materiály či iné komponenty a náradie, ktoré bude pri stavbe nevyhnutné.

Ak ste sa nerozhodli pre montované chaty, ktorých stavbu vám vo väčšine prípadov zabezpečí profesionálny tím od predajcu, môžete si pri stavbe chaty zvoliť z dvoch alternatív. Buď si na stavbu chaty privoláte odbornú pomoc alebo sa do stavania pustíte svojpomocne.

Stavba chaty svojpomocne sa týka predovšetkým tých, ktorí sú zručnejší a majú vzťah k takýmto aktivitám. Ak už dopredu viete, že na svojpomocnú stavbu chaty nemáte dostatočné skúsenosti a zručnosti, prípadne trpezlivosť, zvážte zverenie stavby chaty do rúk odborníkom. Ak sa predsa len rozhodnete pre svojpomocnú stavbu chaty, je potrebné vopred myslieť na niekoľko „detailov“. Je dôležité mať dopredu dobre spracovanú projektovú dokumentáciu, prípadne súpis prác s výkazom jednotlivých výmer.

Súpis prác sa vo väčšine prípadov realizuje pri väčších stavbách a prináša so sebou niekoľko výhod – budete mať k dispozícii harmonogram prác a poznať celkovú hodnotu stavby. Vďaka tomu si môžete ujasniť aj rozpočet na stavbu chaty a budete tiež presne vedieť, koľko budete potrebovať investovať v ktorej fáze výstavby. Zároveň budete vedieť, aký materiál, v akom množstve a kedy bude potrebné objednať.

Postaviť chatu svojpomocne dnes nie je úplne nemožné, technológia je ľahko dostupná. Potrebné je, aby ste boli vybavený zručnosťou, technickým myslením a v mnohokrát aj trpezlivosťou v prípade, že sa niečo nedarí úplne hladko podľa plánov.

So stavbou chaty vám samozrejme môžu pomôcť známi, kamaráti či susedia, najmä ak staviate na dedine, kde je vzájomná susedská pomoc častá. Pri drevostavbách je však dobré mať na pamäti, že si vyžadujú zložitejšie technologické postupy, ktoré však mnoho ľudí neovláda. Preto ak si nie ste istí, voľbou bude obrátenie sa na odborných dodávateľov.

Pri svojpomocnej výstavbe chaty môžete výrazne ušetriť práve na cene práce. Celkové úspory sa však odvíjajú od typu a veľkosti chaty, nedá sa presne určiť, koľko viete ušetriť. Odhadom však môže stavebná firma cenu výstavby chaty navýšiť aj o štvrtinu či polovicu. Avšak nezabúdajte, že aj váš čas je investícia. A nezabúdajte ani na fakt, že pri svojpomocnej stavbe chaty môže dôjsť k preceneniu síl a v konečnom dôsledku budete musieť predsa len stavebnú firmu povolať.

Stavba chaty podľa materiálu

Nižšie nájdete návody ako postaviť chatu zo 4 najviac používaných materiálov.

1. Stavba zrubovej chaty

Zrubové stavby majú svoju históriu v životoch ľudí už po niekoľko storočí. Spočiatku bola ich primárna úloha slúžiť ako obydlie na každodenný život. V dnešnej dobe je zrubová stavba respektíve zrubová chata skôr miestom na rekreáciu a relax.

Drevo ako stavebný materiál je obľúbený už po niekoľko stáročí. Umožňoval a stále umožňuje ľuďom spojenie s prírodou a dodáva pocity harmónie a pohody. Okrem toho je aj mimoriadne estetickým materiálom, ktorý vytvára príjemnú a útulnú atmosféru.

Už len pri predstave zrubovej chaty niekde v prostredí prírody na horách sa v nás vzbudzujú pocity pokoja a harmónie. A predstavte si, aké by to bolo, zrubovú chatu naozaj vlastniť!

Na stavbu zrubu či zrubovej chaty sa vo všeobecnosti spotrebuje viac dreva ako napríklad pri montovaných chatách. Zvýšená spotreba dreva sa však odzrkadľuje na omnoho vyššej tepelno-akumulačnej schopnosti zrubu. Drevo má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Avšak platí, že nie každý druh dreva sa vyznačuje rovnakou hodnotou tepelného odporu. Odvíja sa to od hustoty dreva – čím vyššia hustota, tým menšia tepelnoizolačná schopnosť.

Pri zrubovej chate je dôležitým aspektom tesnosť drevenej konštrukcie. A to práve z dôvodu, že obsahuje množstvo spojov a škár. V tomto prípade nastupujú utesňovacie materiály a správne riešenie detailov, ktoré zabezpečia zrubovú chatu pred únikom tepelnej energie. Drevo má však skvelú výhodu, a tou je schopnosť pohlcovať a uvoľňovať vlhkosť. Tak je interiér prirodzene regulovaný a nie je potrebné ho upravovať.

Na stavbu zrubových chát sa v prevažnej väčšine využíva vopred upravené drevo vo forme guľatiny. Výnimkou však nie je ani stavba zrubových chát z opracovaných hranolov. Pri guľatine by priemer nemal presahovať 300, maximálne 400 milimetrov.


Zdroj: mojaltanok.sk
Zdroj: mojaltanok.sk

2. Stavba murovanej chaty

Stavba murovanej chaty je o čosi iný proces. Murovaná chatka si bude pravdepodobne vyžadovať aj realizáciu základov. A v tomto prípade už na jej výstavbu nebude stačiť len ohlásenie stavebnému úradu. Ak plánujete stavbu murovanej chaty, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať stavebné povolenie. Špecifiká ale aj výnimky zo stavebného povolenia nájdete opäť v už spomínanom Stavebnom zákone – Zákon č. 50/1976 Zb.

A čo stavba murovanej chaty a jej cena?

Pri výstavbe murovanej chaty bude potrebné mať na zreteli niekoľko faktorov.

 1. Prvým z nich je pozemok, na ktorom chcete chatu stavať. Ak máte k dispozícii vlastný pozemok, v tomto prípade sa vás náklady týkajúce sa pozemku týkať nebudú.
 2. Pokiaľ pozemok nevlastníte, jednu časť nákladov na výstavbu murovanej chaty bude tvoriť práve kúpa pozemku. Po pozemku prichádzajú na rad potrebné stavebné materiály.
 3. Ďalej je to strešná krytina ale aj cena práce. Zjednodušene a stručne pôjde pri výstave chaty o tieto procesy: zemné práce, realizácia základov, vytiahnutie muriva, komín, drevený krov, osadenie okien a dverí, realizácia strechy a strešnej krytiny.

Ak by ste sa pri stavbe murovanej chaty chceli vyhnúť zbytočným komplikáciám, ideálnou voľbou by bolo zabezpečiť si projektáciu. Projekt chaty vám tak, ako sme už spomínali vyššie, zabezpečí prevedenie vašej predstavy do reálu a budete mať istotu, že chata spĺňa všetky náležitosti, tak ako má.

Cena stavby murovanej chaty sa bude samozrejme odvíjať od jej veľkosti, množstva použitých materiálov a aj nákladov na stavebné práce. Preto neexistuje univerzálne číslo, ktoré by vyjadrilo cenu stavby murovanej chaty. Ako príklad môžeme uviesť murovanú chatu o rozlohe 40 m² , pri ktorej sa odhadovaná cena hrubej stavby pohybuje približne v rozmedzí 15 - 16 tisíc EUR.

3. Stavba drevenej chaty

Drevená chata je pravdepodobne najčastejšou verziou spomedzi všetkých ostatných. Stavba drevenej chaty nie je tak náročná, ako napríklad stavba murovanej chaty. Avšak ani pri stavbe drevenej chaty by ste celý proces nemali brať na ľahkú váhu.

Dôležitým aspektom, ktorý si stavba drevenej chaty vyžaduje, je výber kvalitných materiálov, a teda kvalitného dreva. Aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo, že do kvality sa oplatí investovať. A v podobe investície akou je drevená chata to platí dvojnásobne.

Kvalitné drevené materiály vám zabezpečia vysokú odolnosť dreva chatky voči poveternostným vplyvom, voči škodcom, akým je drevokazný hmyz, huby či plesne ale zároveň poskytne aj dlhú trvácnosť a životnosť chatky.

Počiatočná investícia do stavby drevenej chaty sa môže spočiatku zdať vysoká, no postupom času sa vám investícia vráti v podobe dlhotrvajúcej kvality a tým aj životnosti a odolnosti chaty. Okrem toho, budete odbremenení od nutnosti opravovať či zachraňovať poškodené drevo, čo sa v prípade lacných a nekvalitných materiálov stáva pomerne často.

Chata je projekt, ktorý nestaviate každý deň, mnohokrát je to len raz za život, a to je ďalší z dôvodov, prečo by ste sa mali zamerať na skutočne kvalitné a spoľahlivé materiály - nezáležiac na tom, či si budete chcieť chatu postaviť svojpomocne a tak si jednotlivý materiál zabezpečíte sami alebo sa rozhodnete pre kúpu drevenej chaty či chaty na kľúč.

Na stavbu drevených chát sa najčastejšie využíva smrekové alebo borovicové drevo. Dôležité pri stavbe drevených chát je, aby bola hustota dreva vysoká, čím sa zabezpečí aj odolnosť chaty aj voči náročným poveternostným podmienkam.

„Vedeli ste, že smrekové drevo sa oproti pálenej tehle vyznačuje štyrikrát väčším tepelným odporom?“

Zdroj: mojaltanok.sk
Zdroj: mojaltanok.sk

4. Stavba chaty z OSB dosiek

Ďalšou alternatívou, ktorú môžete zvážiť, je stavba chaty z OSB dosiek. Orientované drevotrieskové dosky sú všestranným materiálom so širokými možnosťami využitia a jednou z nich môže byť práve stavba chaty z OSB dosiek. Tento materiál si nachádza využitie tak ako u domácich majstrov, tak aj u profesionálov v stavebníctve. A výnimkou nie sú ani vonkajšie stavby, akou je chata. 

Na výrobu OSB dosiek sa využíva prevažne smrekové alebo borovicové drevo. Pri OSB doskách je dôležité vedieť, že ich existuje niekoľko druhov:

 • OSB2 je doska, ktorá sa využíva najmä v suchom prostredí bez výraznej vlhkosti
 • OSB3 je zas vhodná do vlhkého prostredia, v ktorom vlhkosť prekračuje 85%. V tomto prípade môže byť použitá napríklad na kuchyňu, letnú kuchyňu, pivnicu, šopu, či prístrešky
 • OSB 4 je vhodná do vlhkého prostredia a zároveň je odolná voči záťaži. Tento typ dosky sa často využíva v exteriéri

Ak je drevo OSB dosiek správne ošetrené, pokojne sa môže využívať aj na stavbu menších chát.

Čo by ste ale mali o OSB doskách vedieť, je, že aj keď sa po styku s vodou veľmi nezväčšujú, pri dlhodobom pôsobení ich voda môže predsa len znehodnotiť. Na OSB dosky pôsobí aj UV žiarenie, ktoré z nich po čase môže vytiahnuť ich lesklú farbu s medovým nádychom a premeniť ju na sivú či sivohnedú.

Stavba chaty je proces, ktorý rozhodne stojí za to. Vytvoríte si tak svoju vlastnú oázu oddychu, kam sa môžete za relaxom vracať kedykoľvek počas roka. Nezáleží na tom, či je vašim snom menšia záhradná chatka, chata na horách alebo drevená či zrubová chata, v každom z prípadov prináša množstvo výhod. Splňte si svoj sen o chate a vytvorte si tak dokonalé miesto presne podľa vašich predstáv.