Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Prečo na terasu zvoliť vonkajšie drevené podlahy a ako sa o ne starať

Vonkajšie drevené podlahy predstavujú nádherné spojenie vášho bývania s prírodou. Ak chcete, aby vám podlaha z dreva dlho vydržala, naučte sa o ňu starať.

Drevo je nádherný materiál, ktorý má jedinečnú schopnosť priniesť do domova útulnosť. Platí to dvojnásobne pri použití v exteriéroch, kde ešte viac vynikne jeho vzhľad. Ak si aj vy chcete užívať pohľad na terasu s vonkajšou drevenou podlahou, pozrite sa na hlavné vlastnosti dreva a zistite si, ako sa o podlahu starať.

Prečo zvoliť drevenú podlahu

Podlaha vašej terasy či pergoly je neustále vystavovaná vonkajším vplyvom od slnečných lúčov po dážď a sneh a rovnako tak je zaťažovaná chôdzou, presúvaním nábytku a ďalšími aktivitami majiteľov. Voľba drevenej podlahy je tak stále dobrým nápadom, drevo toho vydrží naozaj veľa.

 • Drevu nevadí ani voda či sneh, ak je mu umožnené zo všetkých strán riadne vyschnúť. Preto sa vonkajšie drevené podlahy pokladajú iba ako rošt. Musia byť medzery medzi jednotlivými doskami a pod podlahou musí byť voľný priestor. Len tak je možné zaručiť dostatočné vyschnutie.
 • Drevené podlahy sa ľahko udržujú čisté, stačí zamiesť či vytrieť.
 • Na rozdiel od dlažby drevená podlaha príliš nepáli ani nechladí do bosých chodidiel a pre chôdzu je veľmi príjemná.

Akú drevinu vybrať?

 • Pre kryté terasy, na ktorých podlahu sa dážď ani sneh príliš nedostane, môžete voliť aj medzi mäkšími a lacnejšími drevinami.
 • Ak chcete naozaj odolnú podlahu, ktorej neuškodí ani prietrž mračien, voľte medzi tvrdými drevami (napríklad dub alebo buk) či exotickými drevinami. Za tie si však priplatíte.

Ako sa o vonkajšiu drevenú podlahu starať

Zanedbanie pravidelnej starostlivosti vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu a strate pôvodného vzhľadu, aj to najkvalitnejšie drevo časom bledne. Je preto veľká škoda nechať drevenú podlahu bez riadnej údržby. Prakticky každé drevo potrebuje čas od času očistiť a naolejovať.

 1. Rozlejte na podlahu pohár vody. Ak sa vytvoria kvapky či malé kaluže, nemusíte sa údržbou ešte zaoberať, pokiaľ sa ale voda rozleje a vsiakne do dosiek, je potrebné povrch ošetriť čo najskôr.
 2. Na natieranie si vyberte vhodný deň, kedy by teplota nemala byť nižšia ako 10 ° C, ale ani by nemalo byť príliš horúco a na terasu by nemalo pariť priame letné slnko. Nemalo by byť ani príliš vlhko, vyberte si preto suché dni bez dažďa.
 3. Ak je vaša podlaha naozaj zanedbaná, je potrebné najprv použiť chemický čistič a prípadne i podlahu obrúsiť.
 4. K ošetreniu sa používá špeciálny obnovovací olejový náter (pochôdzna olejová farba). Na natieranie olejom vždy používajte iba mäkký (lazúrovací) štetec. Olejový náter je riedky, takže to pôjde ľahko a rýchlo.
 5. Po hodine schnutia oleja, musíte celú podlahu vytrieť suchou handrou, aby sa do neho vsiakli zvyšky oleja, ktoré by inak tvorili na povrchu lepkavé mapy, na ktoré by sa nalepil prach a pekne by to rozhodne nevyzeralo.
 6. Starajte sa o vonkajšiu drevenú podlahu pravidelne, teda 1x ročne. Zaberie vám to len zhruba hodinu času. Len tak sa vyhnete nutnosti pred olejovaním podlahu brúsiť či chemicky čistiť.

Vyberte si vonkajšiu drevenú podlahu na Biane: