Hlavné menu
Ako vybrať...

Prečo a ako vybrať detskú posteľ so zábranou

Prechod z detskej postieľky do postele môže byť mnohokrát zložitý. Znížte riziko pádu a kúpte deťom posteľ so zábranou. Vyberte si správne rozmery a materiál. Pokojný spánok potom budete mať nielen vy.

Zábrana na detských posteliach predstavuje jedinečné riešenie, ktoré deťom i rodičom uľahčí prechod z detskej postieľky na klasické lôžko. Nemusíte sa tak báť prípadného pádu dieťaťa z postele. Existuje veľa možností, ako elegantne vybrať zábranu tak, aby bola čo najviac praktická a v prípade potreby sa dala jednoducho odmontovať.

Čo by ste o detských posteliach so zábranou mali vedieť

 • Zábrana je vhodná od prvého samostatného lôžka dieťaťa, teda od 2 až 3 rokov, až do približne 9 rokov dieťaťa.
 • Zábrana by správne mala byť na každej detskej posteli, ktorá je vyššia ako 30 cm nad podlahou.
 • Rovnako ako ostatné časti postele by aj zábrana mala byť hladká, bez ostrých hrán.
 • Ideálna je zábrana po celom obvode postele, prípadne po celej dĺžke vonkajšej strany, ak je posteľ prisadená k stene.
 • Matrac by mala zábrana presahovať aspoň o 16 cm, inak chýba význam.
 • Medzera medzi zábranou a matracom by nemala byť väčšia ako 7cm. Hrozilo by tak nebezpečenstvo úrazu.
 • Často postele ponúkajú možnosť demontáže zábrany a teda je možné užívať lôžko aj v neskoršom veku, keď už zábrana nie je potreba.
 • Zábranu môžete kúpiť aj zvlášť k vašej obľúbenej posteli. Takúto zábranu je možné ku konštrukcii priskrutkovať alebo upevniť spôsobom, ktorý odporúča výrobca. Existujú aj mobilné zábrany, ktoré možno jednoducho zastrčiť pod matrac, tie však nie sú vhodné pre väčšie deti.

Akú vybrať veľkosť postele

Vyberať môžete podľa veku vášho dieťaťa, vždy ale myslite na to, že rast nezastavíte a ak zaobstaráte posteľ menších rozmerov, potom sa nebude jednať o dlhodobú investíciu. Riešením môžu byť tzv. rastúca posteľ, ktorú nastavíte podľa aktuálnej výšky a ďalej ju môžete predlžovať, bohužiaľ to znamená stále kupovať nové matrace o vyhovujúcich rozmeroch.

 • Štandardná veľkosť matraca pri posteli, ktorá vášmu dieťaťu vydrží až do dospievania, je 90x200 cm.
 • Voliť môžete aj menšie postele s matracmi, ktorých dĺžka sa pohybuje od 120-180 cm.
 • Minimálna šírka je 70 cm, 80 a 90 cm sú klasické rozmery. Zaobstarať môžete aj jeden a pol lôžko o šírke 140 cm.

Aký vybrať materiál postele

Pre detské postele je najvhodnejším variantom drevo, ktoré je pevné a zdravotne nezávadné. Ďalšou možnosťou je aj drevotrieska s povrchovou úpravou, dostupná v mnohých farebných prevedeniach, takisto údržba nie je nijak náročná. Vyvarujte sa však čalúnených materiálov, ktoré môžu byť na čistenie trochu nepraktické, takisto kovové postele nemusia byť úplne ideálne čo sa týka mohutnosti, navyše môžu pôsobiť studeno.

Voľte praktické vlastnosti naviac

Postele pre deti so zábranou môžu mať ďalšie mnohé vlastnosti. Či už sa jedná o jedinú z nich, alebo sú všetky skĺbené dohromady v jedinej posteli, vyberajte s rozvahou. Kvalita prevažuje kvantitu a u detských postelí to platí dvojnásobne.

 • Úložný priestor je praktickým riešením pre uloženie perín a diek, ale aj najrôznejších hračiek. Môžete zaobstarať takú posteľ, ktorá už bude mať úložný priestor zabudovaný pomocou výsuvného šuplíka alebo vyklápacie časti postele. Možnosťou však tiež je zaobstarať si výsuvný šuplík zvlášť. Podstatné je mať dostatok miesta pre jeho vysunutie tak, aby neprekážal a mohli ste doň pohodlne umiestniť všetko, čo potrebujete.
 • Poschodová posteľ je ideálna pre zdieľanú izbu so súrodencom, hodí sa však aj pre príležitostné návštevy. U takých postelí je zábrana úplnou nutnosťou, najmä v hornom poschodí postele.
 • Prístelka v podobe vysúvacej zásuvky poslúži dobre návštevám aj súrodencom. Je vhodná aj do bytov a izieb o menších rozmeroch, v ktorých počítate každý centimeter. Potom len stačí rozložiť a počas niekoľkých sekúnd máte hotovo.
 • Multifunkčná posteľ býva spojená s ďalšími funkčnými kúskami nábytku ako je písací stôl, skriňa, knižnica alebo pohovka. Aj tu je zábrana veľmi dôležitým bezpečnostným prvkom, ktorý zamedzí prípadnému pádu dieťaťa z výšky. Výhodou je, že takéto multifunkčné sety postelí bývajú v najrôznejších dizajnoch, farbách a prevedeniach. Razom sa tak z obyčajnej postele stane hravý bunker alebo napríklad pirátska loď.

Vyberte si detskú posteľ so zábranou na Biane: