Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vybrať dokonalú prikrývku?

Niet krajšieho pocitu, než sa po náročnom dni poriadne zavŕtať do perín. Možnosti výberu prikrývok sú rozmanité a uspokoja potreby aj tých najnáročnejších. Tak kde začať?

Hoci je posteľ jednou z najdôležitejších a zároveň najpríjemnejších vecí v dome či byte, samotná vás zďaleka neuspokojí. Jej nevyhnutnou súčasťou sú vankúše aj prikrývky, ktoré zaručujú teplo a komfort v priebehu spánku a relaxácie. A pretože preferencie každého človeka sa líšia, najmä čo sa týka kvality spánku, rozdielny bude aj výber prikrývok. Hľadáte ideálnu prikrývku pre alergikov? Alebo večných zmrzlivcov? A zaujíma vás, ako pokrývky prať a starať sa o ne?

Akú veľkosť a pre koho?

Najskôr je dobré si ujasniť, pre koho je pokrývka určená. Zvoliť môžete univerzálne rozmery, ale na výber máte tiež dvojité prikrývky, detské veľkosti prikrývok či prikrývky pre predĺžené jednolôžka.

 • 140x200 cm – univerzálna velikos
 • 140x220 cm – pre predĺžené lôžka
 •  200x210 cm alebo 200x220 cm – dvojlôžka
 • 90x130 cm – detská velkosť

Myslite na to, že ak si zaobstaráte iné rozmery, než tie klasické, musíte brať ohľad aj na nákup rovnako rozmerných obliečok. Takže je možné, že tie doterajšie, ktoré máte doma, vám budú k ničomu.

Materiál

Dôležitá je jeho funkcia, životnosť, údržba a pranie. Dnes sa väčšinou vyznačujú tiež špeciálnymi bonusmi, ktoré zaisťujú prikrývke ďalšie jedinečné vlastnosti, ako je starostlivosť o pokožku či zabránenie prebytku elektriny v prikrývke.

 • Mikrovlákno s aloe vera prispieva k starostlivosti o pokožku a zmierňuje bolesti kĺbov a svalov, ale vyznačuje sa aj výraznými antibakteriálnymi účinkami.
 • Bavlnené prikrývky sú prírodným materiálom, najmä v letných mesiacoch Vám zaručia komfort v podobe príjemného pocitu ochladenia. Jedným z najväčších výhod je výborná cena k pomeru k vlastnostiam. Stopercentná bavlna výborne saje pot, je priedušná, pevná a na dotyk veľmi príjemná.
 • Mikrovlákno so striebrom je výrazne protialergénne a svojou štruktúrou zamedzuje usadzovaniu baktérií a roztočov. Navyše materiál prispieva k ukľudneniu pokožky.
 • Antistatické vlákno zachytáva prebytok elektriny, ktorá nás môže nepríjemne rušiť, a ďalej ho uvoľňuje do vzduchu, čím prispieva ku kvalite spánku.

Nie je výplň ako výplň

Na výber máte výplne buď prírodné alebo syntetické. Záleží čisto na vašej preferencii. Dávno už neplatí, že prírodné materiály sú rajom roztočov. Dnes bývajú aj prírodné materiály, napríklad perie, ošetrované špeciálnymi technológiami. Syntetické vlákna sú však jednoduchšie na údržbu, jednoducho ich vyperiete podľa návodu na štítku. Naopak periny, ktoré obsahujú perie, vyžadujú dômyselnejšie čistenie, napríklad v práčke a následne v sušičke (perie musí dokonale uschnúť), alebo v profesionálnych čistiarňach peria, v ktorých sa o všetku prácu postarajú za vás.

 • Výplň z mikrovlákna je nadýchaná, tvoria ju drobné častice, ktoré priliehajú k vášmu telu.
 • Polyesterové duté vlákno (PES) je tvorené maličkými guličkami, niekedy bývajú nazývané "umelým perím," výhodou je, že sa dá bežne prať.
 • Ovčia vlna, prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou samoreguláciou, zaisťuje ideálny tepelný komfort v priebehu celého roka.
 • Polyester tvoria syntetické vlákna, ideálny je pre malé deti, pretože polyester sa vyznačuje tým, že dokáže udržať príjemnú teplotu na spanie. Navyše jednotlivé zóny prikrývky sú určené k ochladzovaniu, dobre odvádzajú tiež vlhkosť, materiál zabraňuje usadzovaniu roztočov a pliesní.
 • Perie bývalo obľúbené za našich babičiek aj skôr. Ak vám nehrozí alergia, nie je problém si ako výplň zvoliť práve perie. Najčastejšie sa do výplne používa kačacie alebo husacie peie. Kačacie perie má v sebe viac tuku a môže sa vyznačovať špecifickým zápachom. Husacie perie je bez zápachu, však je zase drahšie. Perie sa delí na prachové a ostatné, ktoré môže obsahovať časti slamiek. To prachové je kvalitnejšie, výborne hreje a izoluje, preto voľte periny s väčším prachovým podielom. Spoznáte to tak, že sa označujú zlomkom, ktorý udáva množstvo prachového a ostatného peria. Kým zlomok 20/80 obsahuje menej páperia, zlomky 90/10 a viac sú oveľa kvalitnejšie. Kvalitu prikrývky spoznáte tiež podľa hodnoty nosnosti. Čím vyššia, tým kvalitnejšia.
 • Lyocell je čisto prírodné vlákno z drevnej hmoty. Vyniká v udržiavaní optimálnej vlhkosti v lôžkovinách, čo je ideálne pre ľudí, ktorí sa často v noci potia.

Špecifické požiadavky

Výber najmä pre ľudí s kožnými problémami či alergikov môže byť v oblasti prikrývok značne obmedzený. Ale nie je dôvod k stresu. Dnes je na výber celý sortiment prikrývok, ktoré sú vhodné pre všetky špecifické potreby. Periny väčšinou trpia jedným jediným alergénom, ktorý ich dlhodobo sužuje, a tým sú roztoče. Teda ohrození sú len alergici, trpiaci alergiou na roztoče. Iste máte na výber nepreberné množstvo tzv. hypoalergénnych materiálov či rôznych tkanín, v ktorých sa roztočom nedarí. Najúčinnejšia je však vlastná opatera. Keďže roztoče spoľahlivo zničia teploty okolo 90 ° C a viac, vyberajte si také prikrývky, ktoré je možné prať aj v takto vysokých teplotách. Bývajú označované aj ako vyváracie prikrývky a pre alergikov predstavujú vysoký hygienický štandard.

Ak alergiou netrpíte, ale trápi vás naopak rozdielna teplota v priebehu roka, myslite pri výbere na hrejivosť prikrývky. Môžete si zvoliť buď celoročnú hrejivosť alebo rozdielnu hrejivosť pre letné a zimné mesiace. Príjemnejšie potom budú nielen teplé letné noci, ale aj tie chladnejšie zimné.

Správna starostlivosť, pol zdravia

Aj prikrývky si žiadajú starostlivosť. Čo sa týka tej každodennej, je vhodné prikrývky vždy po prebudení vyvetrať, čím sa zbavia prebytočnej teploty i vlhkosti. Nie je preto dobré ihneď po prebudení ustielať (opodstatnená výhovorka je konečne na svete!). Rovnako tak dajte prehoz na posteľ, ak nejaký máte, až po dôkladnom prevetraní a pretrepaní prikrývok. Až po prevetraní usteľte.

Pranie

Kým obliečky by ste správne mali prať raz až dvakrát do mesiaca, prikrývky by sa mali prať minimálne raz do roka. Buď využite čistiarne, kde pomocou chemického čistenia vyperú prikrývky na odporúčanú teplotu a nechajú ich aj dobre vysušiť, alebo sa do toho pustite sami doma. Dávajte si však pozor na:

 • Štítky perín – respektujte doporučenú teplotu na pranie
 • Rozdielnosť materiálov – pozor na prikrývky z dutého vlákna, pri praní sa nasiaknu vodou a zväčšia svoj objem, preto také prikrývky perte, ak je práčka naplnená len z tretiny svojho objemu
 • Vhodné periny pre alergikov – poznáte ich tak, že sa dajú prať vo vysokých teplotách
 • Množstvo prášku – menej je niekedy viacej
 • Dobré preschnutie – vlhké prikrývky nikdy nepovliekajte, ak máte na výber, voľte spoľahlivú sušičku

Vyberte si prikrývku na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku