Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vybrať dobrý stôl do dielne

Každý správny kutil zatúži po svojom vlastnom pracovnom kútiku. Vybrať ale správny dielenský stôl alebo ponk tak, aby práca šla hladko od ruky, nie je vždy najľahšie. Prečítajte si, na čo všetko zavčasu myslieť.

Veľa vecí doma opravíte, upravíte či vyrobíte takzvane na kolene, ale nič sa nevyrovná práci na poctivom dielenskom stole, ktorý ponúka aj praktické úložné priestory na náradie. Pri jeho výbere je však potrebné myslieť na tri veci - dostupný priestor, odolnosť a stabilitu stola, skrátene POS. Poďme sa podrobnejšie pozrieť, ako POS vyzerá v praxi.

Priestor

  • V prípade priestoru záleží na účelu práce, ku ktorému bude váš dielenský stôl hlavne slúžiť. Ak sa jedná o skutočné pracovné miesto, potom zakúpte radšej ponk a okolo neho zvlášť dokúpte skrinky na náradie. Príliš veľa zásuviek by vám prekážalo pod nohami.
  • Ak máte veľa náradia a menšie priestory, napríklad domácu dielňu alebo garáž, potom je pre vás výhodnejší klasický dielenský stôl so vstavanými zásuvkami. Opäť ale myslite na priestor nôh. Problém s uskladnením náradia možno vyriešiť aj systémom háčikov na stene v blízkosti vášho stola. Tu si na klince a háčiky pohodlne umiestnite to, čo potrebujete mať najčastejšie po ruke.
  • Obvyklé rozmery pracovnej dosky sú 70 x 200 cm, ale rozmer je samozrejme individuálny. Záleží tiež, či chcete na stole mať aj zverák a držiaky na náradie. Na trhu zoženiete stoly s holou pracovnou doskou, ale aj stoly doplnené o praktické príslušenstvo alebo stoly s zakladačmi v zásuvkách.

Odolnosť

Ať už budete mít stůl umístěný kdekoliv, vždy je potřeba myslet na odolnost materiálu. Stůl musí vydržet velkou zátěž (až 1000 kg) a náročné pracovní podmínky (prašnost, vlhkost).

Doska stola

Dosky sa vyrábajú z rôznych materiálov: odolné masívne drevo (najlepšie bukové), drevotrieska s PVC, ktorá je lacná a nenáročná na údržbu, alebo kovové.

  • V prípade kovových si však radšej priplaťte za ťažšiu dosku zo silného plechu, najlepšie z ocele. Tiež myslite na to, aby bola doska ľahko odmontovatelná od rámu stola, môžete ju potom ľahšie vymeniť za novú a nekupovať nový stôl.
  • Ak chcete chrániť svoju pracovnú dosku, pripevnite na ňu linoleum. Dbajte na to, aby sa vám linoleum pri napínaní nezvlnilo a pracovná plocha tak zostala rovná.

Rám stola

Konštrukcia stola býva zvyčajne z dreva alebo kovu, stretnete sa ale aj so stolmi z tvrdeného plastu. Na trhu nájdete aj kombináciu všetkých spomínaných materiálov v rámci jedného stola. V každom prípade vždy zkonstrolujte, že je stôl vodoodpudivý a dobre umývateľný.

Stabilita

Na rozviklaném stole mnoho práce neuděláte. Myslete proto na stabilitu už při nákupu dílenského stolu. Stabilitu stolu zajišťuje jeho podnoží, které musí být dostatečně velké a z kvalitního materiálu.

  • Najlepšou voľbou je robustný kovový rám alebo masívne drevo.
  • Všetky štyri nohy by mali byť spojené rámom dookola.
  • Nohy by mali vydržať záťaž až 1000 kg.
  • Ak volíte stacionárne dielenský stôl, potom si skontrolujte, či sú jednotlivé nohy opatrené skrutkovacími kovovými pätkami. Ich nastavenie vám pomôže vyrovnávať prípadné nerovnosti zeme v dielni.
  • U mobilných stolov si dôkladne prezrite kolieska a skontrolujte, že sa dajú prípadne zabrzdiť.

Ako na bezpečnú a bezbolestnú prácu?

1. Správná výška stola

Základom dobrej práce bez bolesti chrbta je správna výška stola. Kupujte jedine dielenský stôl, kde si môžete výšku stola sami nastaviť a prispôsobiť vašim potrebám. Všeobecne sa uvádza, že vhodná výška dosky od zeme je asi 80 cm. Samozrejme je hodnota odvodená od priemerne vysokého človeka a každý z nás má svoje individuálne potreby.

2. Mysleť na účel práce

Podľa najčastejšieho účelu práce na stole voľte jeho vybavenie. Príliš veľa šuplíkov a skriniek vám bude zavadzať pri nohách. Avšak neustále odbiehanie pre náradie je tiež vyrušujúce. Vhodnou voľbou je základný stôl s doskou a jedna skrinka, ktorá je najlepšia mobilná na kolieskach. Môžete si potom posunúť zásuvky, kam práve potrebujete. Ak máte stôl pri stene, premyslite variant s háčikovým systémom na stene.

3. Bezpečnosť nadovšetko

Bezpečnost zahrnuje jednak samotnou stabilitu stolu, který by měl být zajištěn proti vibracím a posunům. Řešením je důraz na kvalitu podnoží a případné šroubovací patky v nohách. Za druhé ale musíme myslet na bezpečnost ochrany našich věcí. To zejména v případě kolektivní dílenské práce. Zkontrolujte si, zda všechny přídavné šuplíky, zásuvky a skříňky jsou uzamykatelné na klíček.

4. Elektrorozvody

Súčasťou dosiek môžu byť aj elektrorozvody a rozvody vzduchu. Presvedčte sa, že aj tu sú dodržiavané všetky normy. Najvhodnejším variantom sú zásuvkové bloky (tzv. elektrické pop-up krabice), ktoré sa jednoducho už hotové vložia do stola. Tieto pop-up krabice môžete vkladať aj do betónu, na zem či iných kusov nábytku.

5. Kúzlo kombinácií

Nemusíte kupovať kompletne vybavený stôl. Ako už bolo povedané, najlepšie je všetko kombinovať podľa potrieb vašej práce. Začnite s ponkom a pridávajte ďalšie dielenské šuplíky, ktoré sú najlepšie na kolieskach. Dokúpiť možno zverák a ďalšie zásuvky, elektro pop-up krabice či lampy pre osvetlenie pracovnej plochy.

Vyberte si dielenský stôl na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom