Rady, tipy, nápady

Podľa čoho vyberať dlažbu do interiéru

Za štýlovú a pritom odolnú dlažbu vám vaša kúpeľňa bude ležať pri nohách! A nielen kúpeľňa, dlažba sa dnes nepoužíva iba do technicky namáhavejších miestností, ale všade tam, kde sa vám bude páčiť.

Dlažbu vyberáme len niekoľkokrát za život, je to teda dlhodobá investícia, na ktorej sa neoplatí šetriť. Dlažba musí byť kvalitná, ľahko umývateľná a tiež sa od nej očakáva nadčasovosť. Rozmyslite si preto, v akom štýle chcete bývanie mať a poďte si vybrať.

Interiérová dlažba

Hľadáte originálnu a pritom na pohľad krásnu dlažbu, ktorá podčiarkne celkový ráz vášho interiéru? Chcete zaujímavé riešenie za rozumnú cenu? Potom sa zamerajte na dlažbu v imitácii prírodného kameňa v moderných sivých a svetlých odtieňoch.

Na výber máte hneď niekoľko možných povrchov, od tých najhrubších až po úplne jemné, hladké. Mimo iného môžete zvoliť napríklad povrch brúsený, jemne kefovaný či úplne lesklý. Pamätajte len, že čím lesklejší povrch, tým náročnejšia údržba vás čaká.

Štandardné rozmery interiérovej dlažby sú 30 × 30 cm, 60 × 60 cm, či kombinácia oboch dĺžok. Hrúbka takej dlažby sa potom pohybuje bežne od 1 do 2 cm.

Dlažba do kuchyne

Kuchyňa ako taká je veľmi exponované miesto, čo chvíľu človeku niečo spadne na zem alebo sa rozleje olej či trebárs červené víno. Je teda potrebné dbať na to, aby povrch podlahy bol nielen z odolného, ale aj praktického materiálu. Ideálnym riešením je dlažba, ktorá má veľmi jednoduchú údržbu a naviac je vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu.

Dlažba do kúpeľne

Najmä pri realizácii kúpeľne môžete dať priechod svojim tvorivým ideám a vďaka rozličným typom dlažieb a obkladov vytvoriť reálnu kúpeľňu snov. Vyberať môžete od miniatúrnych mozaikových dlaždíc až po tie veľkoformátové, ktoré sa hodia najmä do moderne poňatých interiérov. Ako na dlažbe, tak i na obkladoch, ktoré sa predávajú v sériách a možno ich medzi sebou veľmi vhodne kombinovať, môžete voliť najrôznejšie prírodné či abstraktné motívy, geometrické obrazce, farebné odtieňové nuancie a pod.

BIANO TIP: Napadlo vás niekedy, že by ste rovnakú dlažbu, ktorú ste použili na podlahu, pretiahli aj na jednu zo stien? Výsledok je neuveriteľne efektný a tiež praktický, najmä vďaka ľahkej údržbe a umývateľnosti.

Aká dlažba je práve pre vás tá vhodná?

Ak vám ide zo širokého výberu dlažieb na našom trhu hlava dookola, riaďte sa nasledujúcimi jednoduchými radami.

  • Velkoformátové dlažby sa hodia najmä do minimalistických a moderných interiérov.
  • Menšie rozmery dlažby voľte, ak zariaďujete bývanie v štýle provence, retro, alebo ide o klasický štýl interiéru. Pre tento štýl sú navyše typické dekory s patinou alebo v rustikálnom prevedení.

Odolnosť

U glazovaných dlaždíc sa odolnosť proti oteru udáva na stupnici PEI a to v rozmedzí od 1 do 5, kedy 1 stupeň má najnižšiu odolnosť. Pre kuchyne či kúpeľne je dostačujúci stupeň 3. Odolnejšiu dlažbu voľte do zvlášť zaťažovaných miestností, ako sú napríklad garáž alebo kotolňa.

Farby

Platí pravidlo, že čím modernejší a minimalistickejší interiér, tým aj farebne tlmenejšia dlažba. Typické sú odtiene sivej, hnedej a béžovej. Farebné experimenty si môžete dovoliť skôr v klasicky poňatých interiéroch.

Vzory

Opäť platí, že ornamentálne a vzorované dlažby sa hodia skôr do klasických, až retro ladených interiérov. Do tých moderne poňatých sa volia skôr imitácie kameňa alebo betónu. Všetko v tlmených, nie príliš jasavých farbách. Zaujímavým kompromisom potom môžu byť decentné prírodné motívy, ktoré sa hodia prakticky do každého typu bývania.

Povrchy

Dlažbu môžete zvoliť v lesklom alebo matnom prevedení, pričom pamätajte na pravidlo, že lesk vyžaduje oveľa viac starostlivosti a pozornosti. Každá nečistota na ňom bude hneď poznať. Povrch dlažby môže byť tiež buď hladký, zdrsnený alebo úplne reliéfny.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom