Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Podľa akých kritérií vybrať vchodové dvere

Vchodové dvere musia spĺňať mnoho požiadaviek, od obrany pred zlodejom po protipožiarne tesnenie. Ďalším určujúcim faktorom je to, či ide o dvere bytové, alebo domové.

Kúpa vchodových dverí podlieha starostlivému výberu. Vchodové dvere totiž musia spĺňať veľa podmienok, počnúc bezpečnostnou úrovňou, cez tepelnú izoláciu až po dizajn. Vedeli ste napríklad, že poisťovne vyžadujú určitú bezpečnostnú úroveň?

Materiál

Materiál určuje cenu dverí, úroveň bezpečnosti, ale aj dizajn. Sú 4 základné kategórie, do ktorých patria:

 

  • drevo – je tradičným materiálom, po ktorom zrejme siahnete, ak máte radi klasiku. Dizajn môže byť buď v duchu jednoduchosti, alebo ozdobný. Drevené dvere sú skôr dražšie voľbou, ale výborne bránia pred tepelnými stratami. Či vydržia niekoľko rokov, alebo niekoľko desiatok rokov, to záleží na údržbe, ktorá je oproti iným materiálom náročnejšia.
  • hliník – ak nepovažujete drevo za nutnosť, potom je hliník najlepšou voľbou. Údržba je minimálna, výdrž najdlhšia zo všetkých materiálov, tepelnoizolačná funkcia je na vynikajúcej úrovni. Cena je skôr vyššia, väčšinou porovnateľná s cenou dreva. Po designovej stránke ponúka hliník nekonečné možnosti, zároveň je najspoľahlivejší z hľadiska pevnosti.
  • plast – u tohoto materiálu je najväčšou výhodou cena, plastové dvere sú totiž najlacnejšie. Ale môžete sa stretnúť aj s vyššou cenou, než akú očakávate. V takomto prípade ide o vysoko kvalitný plast. Oproti iným materiálom má ale plast nižšiu životnost a horšie tepelnoizolačné vlastnosti. Dizajnové možnosti sú taktiež obmedzené.
  • sklo – väčšinou ide o kombináciu s drevom alebo iným materiálom. Sklo je dvoj alebo trojvrstvové, izolačné a nerozbitné, takže sa nemusíte báť, že sa pri najmenšom zatrasení rozbije.

Odolnosť a bezpečnosť

Samozrejme záleží na materiáli, hliníkové dvere sú z hľadiska odolnosti najlepším variantom. Ďalej sa rozlišuje 6 bezpečnostných tried podľa rôznych parametrov, vrátane aj špecializovaného materiálu. V tomto ohľade rozlišujte, či vyberáte vstupné dvere do bytu, alebo do domu.

  • do bytu – stačí 3. bezpečnostná trieda dverí, ktorá je najčastejšia a cenovo dostupná. Dvere s touto úrovňou bezpečnosti by mali zabrániť vo vlámaniu menej skúsenému zlodejovi.
  • do domu - je vhodná bezpečnostná trieda 3 alebo 4, ktorá zabráni vniknutiu skúsenému zlodejovi, ktorý nepracuje s elektrickým náradím.

Triedy 1 a 2 veľa neznesú, 5. a 6. trieda je zase cenovo horšie dostupná. Bezpečnostná trieda sa udáva skratkou RC a podlieha skúsenosti zlodeja, jeho náradiu a hluku, ktorý u vlámania vydáva

Bezpečnosť vchodových dverí sa dá zvýšiť aj prídavnými prvkami, napríklad pántami, kovaním, zárubňou a kvalitným zámkom alebo zložitejším zámkovým systémom. Bezpečnosť môžete zvýšiť aj protipožiarnym opatreniam. Buď zvolíte priamo dvere z protipožiarneho materiálu, alebo zakúpite protipožiarne tesnenie.

Izolácia

Akustickú izoláciu oceníte najmä v prípade, keď máte susedov a na spoločnej chodbe pravidelne hluk. Tepelná izolácia je žiadaná v prípade bytu i domu, kto by chcel prichádzať o teplo? Dvere môžete naviac izolovať aj proti zápachom. Pomôže vám k tomu špeciálne silikónové tesnenie.

Design

Záleží na vašom vkuse, či radšej zvolíte tradičné drevo, ktoré môže mať rôzne tvarované detaily, sklenenú výplň, alebo siahnete po moderne pôsobiacom hliníku, ktorý ponúka naozaj široké vizuálne možnosti aj farebné prevedenie. Určite zohľadnite celkový ráz domu, prípadne okien, garážových brán a v prípade bytu, atmosféru interiéru.