Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Plot ako dekorácia, nie len hranica I.

Plot býva často poslednou investíciou, na ktorú sa pri stavbe domu myslí. Niekto zvolí aspoň pletivo, ktorým si ohraničí pozemok, väčšinou však dom zostáva bez plota, čo je škoda. Máme pre vás preto prehľad základných typov oplotenia a ich prednosti i úskalia.

Pre výber plota neexistuje univerzálny návod

Pri výbere plota je kľúčové si úprimne priznať, ako často sa oň plánujete starať. Ak ho chcete raz postaviť a mať na najbližších 50 rokov pokoj, nemôžete zvoliť plot živý. Ak ste ale od jari do jesene na záhrade a práca na nej vás vyložene teší, vyberte si niektoré z krajších, ale na údržbu náročnejších variantov.

Dôležité je tiež to, kam je stavba situovaná, v akom štýle je dom postavený a či môže plot vyriešiť niektorý z vašich špecifických problémov. Ak potrebujete zmierniť hlučnosť, hodí sa vyšší kamenný plot. Ak chcete vile dodať na majestátnosti, reprezentatívnu funkciu veľmi dobre plní plot kovaný. Nechcete vidieť pri vonkajšom stolovaní susedom až do taniera? Potom si vyberte niektorý z vyšších drevených či plastových plotov.

Živý plot - pirodzene krásny

Z módy živý plot nevýjde nikdy. Predstavuje prirodzené ohraničenie pozemku a zároveň pestrú prehliadku vaších obľúbených rastlín. Skombinujte dreviny listnaté aj ihličnaté, alebo si vyberte niektoré z kvitnúcich či popínavých rastlín. Pri ich výbere môžete len málokedy šliapnuť vedľa. Ak sa v zime nechcete pozerať na holé vetvičky, vyberte si z celoročne zelených rastlín.

Živý plot nie je len krásnou a originálnou dekoráciou, chráni totiž pred hlukom, vetrom a čiastočne aj pred prachom. Tento typ plota samozrejme nevyrastie cez noc, musíte mu nechať dostatok času, aby zmohutnel, zhustol a dorástol do požadovanej výšky. Preto s výsadbou neotáľajte. Každý rok sa počíta!

Bohužiaľ je živý plot najnáročnejší na údržbu, a to už od samotného začiatku. Rozhodne si nezabudnite zaobstarať kvalitné nožnice na živý plot - keď totiž rastliny včas a dobre nepristrihnete, v spodných podlažiach nezhustnú a plot nebude mať požadovaný tvar. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre tento variant, pre istotu podsaďte spodné partie zábranou - susedovho jazvečíka možno chcete stretávať vonku na prechádzke, ale určite nie na vašom záhone jahôd.

Vyberte si na Biane nožnice na živý plot:

Drevený plot je najobľúbenejší

Drevo patrí k nadčasovým materiálom, ktoré sa neokúkajú a sú stále obľúbené aj vďaka svojej cene. Ľudia si najčastejšie vyberajú smrekové, borovicové či smrekovcové drevo. Ak máte napríklad drevostavbu či výrazné drevené prvky domu, je pre vás tento plot najvhodnejším variantom - bude krásne ladiť.

Drevo sa hodí ako na menší dekoratívny plot so širokým rozostupom latí, tak na dvojmetrový plot, ktorý je prakticky nepriehľadný. Hoci existuje celý rad povrchových úprav, sú stále najobľúbenejšie ploty bez farebného náteru.

Tradičnými nepriateľmi drevených plotov sú ale huby, pliesne a predovšetkým hmyz. Drevený plot teda vyžaduje určitú starostlivosť, aj keď nie je tak náročný ako plot živý. Ak premýšľate o vyššom variante plota, nemusíte sa báť, že sa late prehnú, čo hrozí pri plotoch plastových.

Plastový plot vás možno prežije

Plastové ploty sú obľúbené vďaka svojej nízkej cene a nenáročnej údržbe. V peknom stave vydržia mnohokrát aj 50 rokov! Vďaka celému radu náterov môžete docieliť pekného farebného efektu alebo sa môžete pokúsiť o imitáciu dreva.

Ak si však vyberiete najlacnejší variant z recyklátu, mohli by sa po čase objaviť isté nedostatky: najrôznejšie škvrny či rozpad materiála. Ak sú navyše plastové late vyššie, môžu sa po určitej dobe prehnúť.

S plotmi sme ešte neskončili! V druhej časti článka se zameriame na kamenné, kované a drôtené ploty.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom