Hlavné menu
EKO bývanie

Pestovanie rastlín doma aj na záhrade: Všetko, čo potrebujete vedieť

Nová záhradná sezóna sa blíži, tak sa na ňu poďte s nami pripraviť. Pomôžte si s našimi tipmi na skleníky, pareniská a fóliovníky a pestujte rastliny ako profesionál!

https://unsplash.com/

1) Záhradný skleník a ako ho vybrať

Ako vybrať záhradný skleník, ktorý sa stane pochvalou vašej záhrady? Pri výbere najvhodnejšieho skleníka je potrebné vziať na zreteľ niekoľko faktorov. Tiež si stanovte rozpočet a rozhodnite sa, koľko peňazí chcete investovať.

Poďme sa pozrieť, na čo sa pri výbere takého skleníku zamerať. 

Materiál konštrukcie

 • Medzi najobľúbenejšie materiály pre stavbu skleníkovej konštrukcie patrí hliník. Výhody spočívajú v jeho ľahkosti, tvárnosti a zároveň aj pevnosti. Výhody spočívajú v jeho ľahkosti, tvárnosti a zároveň pevnosti. Na druhú stranu si za tento materiál priplatíte, hlavne ak si ho kúpite so špeciálnou povrchovou úpravou. Hliník je dobrým riešením,ak chcete kvalitný skleník, ale rozhodne nie je najlacnejšou voľbou. 
 • Ďalšou možnosťou je oceľová konštrukcia, ktorá je lacnejšia než hliník, ale musíte počítať s tým, že oceľ rýchlejšie podlieha korózii.
 • Najčastejšou voľbou pre konštrukciou skleníkov býva pozinkovaný plech, ktorý znesie veľké zaťaženie. Je upravený tak, aby nepodliehal korózii. Vďaka veľkej obľube tohto materiálu, budete mať pri nákupe široký výber možností.
 • Medzi rozmanitými materiálmi nájdete samozrejme aj plast, ktorého výhodou je nízka hmotnosť a relatívne veľká odolnosť proti vetru. Určite počítajte s nižšou životnosťou.
 • Čo rozhodne nemôžete odporučiť je drevo. Drevo nezvláda vlhkosť, a preto na tento účel nie je vhodné.

Materiál výplne 

Okrem materiálu konštrukcie je nutné zvoliť aj materiál výplne. Tu máte hlavne dve možnosti: sklo a polykarbonát.

 • Sklo je osvedčenou klasikou. Medzi jeho hlavné výhody patrí najmä priepustnosť svetla a jednoduchá údržba. Dnes na trhu nájdete aj špeciálne upravené kalené sklo, ktoré bráni spáleniu rastlín tým, že rozptyľuje svetelné lúče. Toto sklo nahradilo svojho predchodcu = neestetické na bielo natreté sklo. Materiál je krehký a môže dochádzať k jeho prasknutiu či rozbitiu. Pri výraznom teplotnom rozdiele sa na sklenenom povrchu zráža studená voda, ktorá padá na rastliny a môže spôsobiť pleseň. Preto sú dnes stále viac rozšírené výplne z plastu - hlavne z polykarbonátu.
 • Pri kúpe je dôležité starostlivo vybrať, aký polykarbonát ku stavbe skleníka použijete. Nekvalitné a nie príliš lacné polykarbonátové výplne nespĺňajú správne svoje funkcie a môžu mať krátku životnosť. Preto je potrebné sa im vyhýbať. Budete nútený za jedno alebo dve sezóny opäť investovať do nového zasklenenia. Kvalitný polykarbonát vydrží teploty okolo 100 °C a nepoškodí ho ani krupobitie, takže je nezničiteľný. Materiál chráni ultrafialová vrstva, takže slnečné svetlo prepúšťa rovnomerne a rastliny sa nespália. Celkovo má oproti sklu lepšie izolačné vlastnosti. Stavba a montáž polykarbonátového skleníku celkom ľahká záležitosť.

Ako postaviť skleník

Pri stavbe skleníku sa vyplatí venovať pozornosť aj ďalším parametrom - tvar, veľkosť a umiestnenie. Najobvyklejším tvarom je samozrejme skleník s obdĺžnikovým pôdorysom a zvislými stenami. 

Existujú aj iné zaujímavé varianty, ako tzv japan, teda skleník so šikmými bočnými stenami. Ten prepúšťa svetlo ešte lepšie.

Skutočnou okrasou vašej záhrady sa môže stať napríklad skleník na šesťuholníkovom pôdoryse so strechou v tvare ihlanu, ktorý pripomína sklenený altán.

Ku stavbe skleníka nepotrebujete povolenie od stavebného úradu. Pri určovaní veľkosti ale myslite na to, že ak rozmery prekročí 40 m2, výška 5 metrov a skleník stojí minimálne 2 metre od hranice pozemku, tak územný súhlas budete potrebovať. 

Kam umiestniť skleník?

Pri rozhodovaní o umiestnení skleníku záleží na tom, na čo ho budete využívať. Ak je pre vás dôležitejšie pestovanie rastlín cez leto, potom je ideálne skleník orientovať zo severu na juh.

Pokiaľ skleník využívate na prezimovanie rastlín, využitie pozitíva orientácie z východu na západ. 

Vždy pamätajte na to, aby bol skleník na mieste, na ktorom nefúka. Zaujímavým riešením je umiestnenie skleníka priamo ku stene domu, čo sa hodí najmä v prípade nedostatku priestoru. V lete múry akumulujú teplo, a v noci skleník trocha zahrievajú.

Výroba a montáž skleníka

Výrobu a montáž záhradného skleníka zvládnete s určitými skúsenosťami a základným náradím aj svojpomocne. No na stavebné práce si môžete najať aj stavebnú firmu. Stavba vlastnými rukami je vždy lepšou cestou, ako postaviť skleník lacno. Návod na montáž je vždy k dispozícii pri zakúpenom produkte.

Stavba začína základmi pod skleník. 

Nepoznáte postup pri stavbe základov pod skleník?

 • určte si požadovanú šírku záhonov a uličky 
 • zvoľte dostatočnú pevnú podmurovku
 • vyššia podmurovka = vyššie záhony, ku ktorým sa nebudete musieť toľko ohýbať

Takto máte základy pod skleník hotové. Stačí do nich nasadiť konštrukciu s ochrannou vrstvou so sklenenou alebo polykarbonátovou výplňou. 

Ako ukotviť výplň skleníku?

Výrobcovia väčšinou používajú k ukotveniu výplne do skleníka plastové lišty alebo rôzne spony a úchytky, ktoré dotesnia silikónovým tmelom. 

Na záver sa vydláždi ulička a stavba je hotová.

Vybavenie skleníka

V parnom letnom dni na ochladenie skleníka niekedy nestačí len vetrať. Dobre vám poslúži vnútorné alebo vonkajšie zatienenie skleníka.

Ako možno skleník účinne zatieniť?

Na trhu nájdete rôzne druhy žalúzií, roliet alebo tieniace siete. Na druhú stranu sa ale spomínané vetranie a jeho chladiaci efekt nesmú podceňovať. 

Medzi základné vybavenie patrí aj automatický zdvihák skleníkových okien.

Pre uľahčenie starostlivosti o skleník si môžete zaobstarať aj automatickú závlahu

Rovnako oceníte aj umelé osvetlenie, hlavne ak chcete pestovať rastliny aj cez zimu. V takom prípade sa ale nezaobídete bez skleníkového kúrenia. Celoročná prevádzka skleníka je náklady, a preto môžete topenie využívať len na kratšie predĺženie sezóny. 

Ako skleník vyhrievať? 

 • napojte ho na kúrenie doma
 • využite solárnu energiu
 • zakúpte si tepelné čerpadlo
 • existujú aj jednoduché ohrievače na elektrinu či zemný plyn

Vždy svoj skleník dobre izolujte, aby z neho neunikalo teplo.

Čo sa týka drobnejšieho vybavenia, každý pestovateľ iste ocení teplomer a vlhkomer i rôzne police a stolíky na záhradkárske nástroje.

Pestovanie v skleníku

Akonáhle máte skleník pripravený, ponúka sa tu otázka, čo v skleníku pestovať. Každá rastlina má svoje špecifické nároky. Aj napriek tomu, je možné pestovať viacero druhov rastlín naraz. Stačí vám dobré plánovanie a rozdelenie záhony na niekoľko častí.

Pestovanie zeleniny v skleníku vám prinesie radosť, ale aj kvalitné domáce BIO potraviny. Tým si doprajete nielen kvalitnú výživu, ale nebudete nakupovať zbytočné plasty.

Uhorky

V skleníku je pestovanie uhoriek veľmi obľúbené. Pre ich správny rast je dobré predchádzať vzniku plesní a zalievať ich len pri koreňoch. Uhorky by ste mali sadiť ďalej od seba a nechať im väčší priestor. Táto plodiny nepotrebuje časté vetranie, prospieva jej vlhkosť a vyššia teplota.

Papriky

Rovnako ako uhorky majú teplo radi aj papriky, ktorým ale neublíži zálievka kropením a znesú aj nižšiu vlhkosť = viac vetrania. Pestovanie paprík v skleníku vyžaduje pravidelné zaštipovanie listov.

Paradajky

Paradajky je vhodné sadiť v prednej časti skleníka. Vyhovujú im nižšie teploty ako uhorkám. Pri pestovaní paradajok v skleníku ich môžete mierne zatieniť, nepotrebujú veľa svetla. Nepolievajte ich na listy. Ak budete správne a priebežne zaštipovať vedľajšie výhony vetvičiek, môžete pod rajčiny zasadiť ďalšie plodiny.

V skleníku je možné aj  pestovanie viniča, nakoľko môžete kúpiť aj špeciálne „skleníkové“ odrody. Nemusíte sa vyhýbať ani mrkve, šalátu alebo reďkvičkám.

Príprava skleníka na ďalšiu sezónu

Dôležitou časťou údržby je aj dôkladná príprava skleníku na ďalšiu sezónu. Hlavne príprava na zimu môže byť náročnejšia. 

Ako teda správne zazimovať skleník?

Po zbere zeleniny je potrebné zbaviť sa všetkých zvyšných časti rastlín a plevelu. Skleník starostlivo vymeťte a zbavte sa všetkých zbytočných vecí. Záhony nie je potrebné zahrabávať. Ak sa zemina nechá na hrubo, tak lepšie premrzne, čím sa skvalitňuje jej štruktúra.

Akonáhle je priestor prázdny dôkladne umyte konštrukciu a sklo. Veľké výhody má tlakové umývanie, ktoré vyčistí aj všetky špáry. 

Skleník sa musí aj dezinfikovať. Toto obdobie je vhodné na potrebné opravy, ktoré ste cez leto odložili.

Ako skleník pripraviť na sezóny?

Príprava skleníka na jar môže začať primeraným prehnojením pôdy. Ak hnojíte rozumne a plodiny striedate, tak sa pôda nemusí unaviť ani po niekoľkých rokoch. Vždy je lepšie správnou starostlivosťou predchádzať kompletnej výmene zeminy,pretože ide o náročnú činnosť.

Ak sa pre výmenu rozhodnete, pri spätnom navezení pôdy do nej preosejte kompost.

Novú sezónu môžete pozvoľna začať v polovici marca, kedy do pripravenej pôdy nasadíte napríklad reďkvičky.

Mini izbové skleníky

Mini skleníky do bytu môžu byť praktickým riešením, ale aj zaujímavou ozdobou interiéru.

Malé skleníčky z termoplastového materiálu sú vhodné pre predpestovanie rastlín. Zakrývajú sa hlavne v noci, kedy môže teplota v byte poklesnúť. Cez deň je lepšie skleník odkryť a vetraním tak predchádzať plesni.

Skutočnou perlou v interiéri môže byť bytový skleník s orchideami, tzv. orchidárium. Na internete nájdete ako kuriozitu dokonca aj návod, ako si vytvoriť skleník v starom akváriu.

2) Pareniská a fóliovníky a ich výhody

Výroba fóliovníkov je o niečo jednoduchšia a lacnejšia ako u skleníka. Fóliovníky aj pareniska sa dajú zohnať v obchodoch v rôznych veľkostiach.

Ak vám stačí menšie rozmery, kúpte si hotový fóliovník, ktorý zložíte jednoducho podľa návodu.

Výroba fóliovníkov

Stavba fóliovníka sa dá zvládnuť aj svojpomocne. Na internete nájdete podrobné návody, ako fóliovník vyrobiť.

Pred začatím domácej výroby fóliovníka si rozmyslite, či ho chcete iba na jednu sezónu, a potom ho na zimu uložíme dovnútra, alebo či zvolíte kvalitnejší a pevnejší fóliovník na niekoľko rokov s pevnými základmi.

Keď si rozmyslíte vaše požiadavky, začnite plánovať krok za krokom.

Konštrukciu fóliovníka je možné vyrobiť z rôznych materiálov:


 • drevo
 • hliník
 • pozinkované profily.
 • ak chcete ušetriť použite staršie tyčky, rúrky alebo obruče


Spôsob ukotvenia fóliovníka sa môže líšiť, ale základy nikdy nemusia byť tak veľké ako u skleníka. Konštrukciu stačí upevniť v niekoľkých bodoch zabetónovaním alebo uchytením pomocou kolíkov. U najmenších fóliovníky stačí zasypať okraje hlinou.

Na potiahnutie konštrukcie je použite obyčajnú igelitovú fóliu alebo siahnuť po pevnejšej fólii s ochranou proti UV žiareniu. Moderným riešením sú dnes špeciálne kašírované fólie, ktoré sú vďaka vystuženej mriežke pevnejšie a odolnejšie proti mechanickému poškodeniu.

Nakoniec do fólie vyrežte dvere a vetracie okno a môžte sadiť rastliny.

Pestovanie vo fóliovníku

Čo vo fóliovníku pestovať?

Veľmi vhodné sú tyčkové paradajky, pre ktorých rast sú najlepšie teploty 20 ° - 25 ° C. Vďaka tomu, že vo fóliovníku sa lepšie reguluje vlhkosť, sa dokonca oplatí paradajky vsádzať radšej do fóliovníka než do skleníka. Viac tak zabránime výskytu plesne.

Ďalej tu môžeme pestovať šaláty, rôzne bylinky ako sú oregano, bazalka či medovka alebo karfiol, brokolicu, zeler. 

Pre milovníkov pálivých jedál môžete vypestovať aj pálivé papričky a feferónky.

Výroba pareniska

A ako vyrobiť na vašej záhrade parenisko

Pre výrobu pareniska platia podobné rady ako pre fóliovník a skleník.

Predovšetkým si najprv premyslite, ako dlho budete chcieť parenisko využívať, kam ho umiestnite, aké bude veľké a koľko doň chcete investovať.

Pri výrobe pareniska svojpomocne začneme tým, že si podľa vytýčeného miesta pripravíte materiál na konštrukciu. Zvoľte buď trvanlivejší betón, alebo drevo, ktoré pre väčšiu odolnosť naimpregnujte.

Pri stavbe pareniska myslite na to, že má byť naklonené k slnku. Severná strana by mala byť o niečo vyššia ako južná.

Tiež počítajte s tým, že konštrukciu budete zakopávať do zeme, najlepšie asi 30 cm hlboko, aby sa dovnútra nedostali slimáky.

Po zmontovaní a usadení konštrukcie zvoľte vhodné prekrytie, napríklad staré drevené okná, na ktoré môžete pre lepšie zateplenie použiť penový polystyrén.

O výbere fólie sme sa už zmienili, lepšia ako fólia z PVC (polyvinylchloridu) sú fólie z PE (polyetylén). Záhradnícke PE fólie totiž lepšie chránia rastliny proti UV žiarením. Navyše sa PVC fólia postupne zafarbuje, rýchlo sa opotrebováva a usádzajú sa na nej látky, ktoré sú jedovaté.

Najvhodnejšia je vonkajšia fólia s mriežkou, ktorá sa špeciálne používa na stavbu fóliovníkov, parenisk a skleníkov.

Po založení pareniska môžete vsádzať plodiny. Najvyššie pareniská využijete pre pestovanie prvých zelenín - šalátov, kalerábu a reďkoviek.

3) Pestovanie rastlín v kvetináčoch a hrantíkoch

Nie každý má možnosť vypestovať si vlastné plodiny v skleníkoch a fóliovníkoch. Vlastnú záhradku môžete mať pokojne na balkóne v kvetináčoch a hrantíkoch. A ak si netrúfate, potom stavte na dekoračné hrantíky a kvetináče, ktoré ozdobia akýkoľvek priestor.

Pri výbere a zariaďovaní hrantíka dajte pozor najmä na dve veci:

 • Po prvé je dôležitý systém odvodnenia, aby rastliny pri silnom daždi nestáli vo vode.
 • Po druhé venujte pozornosť pomeru medzi objemom vody a substrátom. Ak je zeminy príliš málo, žiadne balkónovky nebudú dobre rásť. Ako optimálny pomer sa uvádza jedna tretina vody a dve tretiny substrátu.

Pri usadzovaní truhlíka je potrebné počítať s vyššou váhou ako u bežného truhlíka, takže sa oplatí skutočne bezpečné zaistenie.

Výber materiálu

Medzi najčastejšie používané materiály pre výrobu kvetináčov patrí plast a pálená hlina. Oba varianty majú svoje pre i proti.

Výhody

 • Rustikálny kvetináč z pálenej hliny krásne vynikne vo vintage interiéri alebo v romantickom zákutí vašej záhrady alebo terasy. 
 • Na viac oslnené miesta ale radšej zvoľte svetlejšie kvetináče, ktoré nekumulujú teplo, čím znižujú riziko spálenia rastlín.
 • Pórovitosť tohto materiálu má tú výhodu, že prepúšťa k substrátu a koreňom vzduch a umožňuje pozvoľné odparovanie vody.

Nevýhody

 • Nevýhodou poréznosti je ale nízka mrazuvzdornosť, pri teplotách pod nulou môžu tieto kvetináče praskať.
 • Na povrchu môžu tvoriť nevzhľadné škvrny z vyzrážaných minerálov - s tým si ale môžete ľahko poradiť. Existuje veľa osvedčených tipov na očistenie kvetináče, pomôže napríklad ponorenie do vody so škrobom.

Tento typ kvetináčov sa teda hodí pre rastliny, ktorým nevadí suchší substrát.

Kompromis môže predstavovať glazovaný keramický kvetináč.

 • Práve glazúra zabráni vzniku škaredých máp na povrchu kvetináča a tiež ochráni rastliny pred chladom.
 • Vonkajšia glazúra pritom čiastočne zachová pórovitosť materiálu, ktorý teda ďalej dodáva hline vlhkosť.

Naproti tomu je plastový kvetináč ľahký a jednoducho umývateľný.

 • Substrát vydrží dlhšie vlhký, čo oceníte pri dlhšej neprítomnosti, ale zároveň hrozí premokrenie substrátu, takže musíte byť so zálievkou opatrnejší.
 • Do plastového kvetináča sa tak vsádzajú rastliny, ktoré majú radi trvalo vlhké prostredie.
 • Jednoduché plastové kvetináče sa hodia do moderného interiéru.
 • Plastový kvetináč môžete ozdobiť pomocou dizajnového kvetinového obalu, do ktorého plastový kvetináč vložíme.

Samozrejme existujú aj kvetináče a hrantíky z menej tradičných materiálov. Na výber je potrebné sklolaminát, nerez a zinok alebo závesný prútený črepník. Skrátka fantázii sa medze nekladú.

Uchytenie hrantíkov

Po výbere materiálu je potrebné tiež vyriešiť uchytenie hrantíkov.

Kvetináče stačí len niekam postaviť, ale hrantíky si radi vystavujeme na balkónoch alebo v oknách, takže je potrebné ich aj pevne pripevniť.

Existujú spôsoby, ako hrantík pripevniť bez zbytočného vŕtania:

 • zaťažte ho niečím ťažkým, napríklad kameňmi
 • môžete ho prilepte
 • priviažte ho vlascom, špaletami alebo okapničkami

Prvý variant - špalety znamenajú, že na fasádu po stranách uchytíte krúžky, medzi ktoré potom dáte tyč, ktorá vám vytvorí zábranu.

V druhom prípade viazania pomocou musíte medzi okapničky umiestniť takzvanú rozperu.

Zábrany nemusia byť len z kovu, ale na parapet možno dať pre zaistenie napríklad aj okrasnú drevenú zábranu. Tak budú vaše hrantíky pred pádom v bezpečí. Pre zavesenie truhlíkov na zábradlie sa predávajú rôzne držiaky a háky, na ktoré ich môžete jednoducho položiť a zavesiť.

Samozavlažovanie: šikovný pomocník alebo zbytočnosť?

Samozavlažovacie kvetináče môžu pomôcť k pestovaniu rastlín v optimálnych podmienkach a tiež zvládnu zachrániť rastliny pri vašej dlhšej neprítomnosti.

Vždy však musíte vybrať vhodný typ truhlíka, naučiť sa s ním správne zaobchádzať a počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Ako funguje samozavlažovací kvetináč?

Na trhu sú dostupné rôzne druhy s odlišnými systémami samozavlažovania. Predávajú sa napríklad hrantíky s prepadom, cez ktorý začne voda odtekať, ak sa jej nahromadí príliš veľa, a tak sú rastliny chránené proti preliatiu. 

Ďalším variantom sú hrantíky so zavlažovacie miskou, z ktorej voda k rastlinám vzlína cez knôty.

Nádoby sa samozavlažovacím systémom sa vyrábajú v rôznych farbách, prevedeniach a veľkostiach.

Bohužiaľ neexistuje jednotné pravidlo, ako často rastliny zalievať. Záleží na druhu rastliny, ale aj na počasí alebo orientácii na svetové strany. Skrátka na ideálny objem zálievky musíte prísť sami. Každopádne niekoľko prvých týždňov po vysadení je potrebné kvety zalievať zhora, až po zakorenení si dokážu rastliny vytiahnuť vodu zo spodu.

Nemusíte zostať len pri kvetoch

Keď už si zaobstaráte kvalitné hrantíky a naučíte sa s nimi správne zaobchádzať, tak nie je dôvod, aby ste zostávali iba u pestovanie balkónových kvetín. Pestré kvety môžu byť síce krásnou ozdobou, ale nie je na škodu ani pestovať užitočnejšie rastliny. Trebárs pestovanie byliniek v kvetináči má veľa výhod, môžete ich využiť pri varení alebo po usušení na výrobu čajov. Zasadiť si môžete napríklad:

 • rozmarín
 • mätu
 • medovku
 • tymian
 • oregano

Mäta a medovka znesú viac vody aj ťažšiu zeminu, väčšine byliniek viac vyhovuje ľahší substrát a menej zalievania.

Od byliniek už je len krok k domácemu pestovanie zeleniny. Na pestovanie paradajok v kvetináči je dôležité najmä správne umiestnenie. Najlepšie na nejaké suché, teplé a záveternej miesto. Počet odrôd, ktoré sa hodia k balkonovému pestovanie je celkom veľký. Pri správnom výbere hrantíka, zeminy a hnojiva sa budete môcť tešiť zo šťavnatých domácich paradajok.

Ďalšou možnosťou je pestovanie jahôd v kvetináči. Existujú aj špeciálne hrantíky, určené priamo pre jahody, ale ich obstaranie nie je nutnosťou. Stačí kúpiť dostatočne veľký kvetináč s otvormi na dne. Jahody majú plytké korene, a tak nepotrebujú príliš hlboké hrantíky. Ocenia viac priestoru, pretože z nich rastú šľahúne. Jahody je potrebné dostatočne zalievať. Umiestnite ich na slnečné miesto, aby dozreli až pekne do červena.

S trochou snahy vás bude na balkóne čoskoro tešiť krásna malá záhradka v kvetináči.

Domáca výroba kvetináčov

Zaujímavou možnosťou pre oživenie interiéru sú rôzne ručne vyrobené kvetináče

Pre vytvorenie kvetináčov môžete použiť rôzne materiály. Trendom posledných rokov je výroba nábytku a dekorácií z drevených paliet. Stačí paletu postaviť na záhradu a do medzier upevniť hrantíky s kvetinami. Pre dlhšiu životnosť sa oplatí paletu naimpregnovať či natrieť farbou.

Kvetináče z paliet možno postaviť tak, že paletu rozoberiete a z dreva sa zostavíte napríklad vysoký kvetináč na záhradu. Tento spôsob je vhodný, ak hľadáte cestu, ako vyrobiť drevený kvetináč. Svoj vlastný výtvor nezabudnite nakoniec natrieť.

Kreativitu tiež môžete rozvíjať pri domácej výrobe betónových kvetináčov. Výhodou je nízka cena, potrebujete len:

 • vrece cementu
 • piesok
 • vodu
 • vedierko
 • nejakú formu: plastovú misku, nejakú vaničku, alebo formu na bábovku

Zaujímavo vyzerá aj betónový kvetináč zo starého uteráka alebo kvetináč z betónu a handry.

A ako taký betónová kvetináč z uteráka vyrobiť?

Stačí uterák namočiť do riedkej zmesi cementu, piesku a vody a prehodiť ho cez vyššie vedierko alebo súdok obrátený hore dnom. Výroba betónového kvetináča nie je vôbec komplikovaná.

Kvetináče sa ale dajú vyrobiť aj zo starých pneumatík, ktoré môžete vytvarovať odrezaním časti gumy a potom nafarbiť na veselé farby a napríklad rôzne navrstviť na seba. 

Sezónna výzdoba kvetináčov a hrantíkov

Svoju hravosť a túžbu tvoriť nemusíte uplatňovať len pri výrobe, ale aj pri zdobení kvetináčov.

Vianočná dekorácia

Pre vianočnú výzdobu hrantíkov vkusne poslúži dekorácia z prírodných materiálov, napríklad šišky, alebo ozdôbky zo slamy. Inšpiráciou pre vianočné kvetináče môže byť aj obľúbená vianočná hviezda, ktorá sa dá do hrantíky umiestniť a vkusne naaranžovať. Pekne budú vyzerať napríklad aj LED svetielka vpletené do rastlín v kvetináči.

Veľkonočná dekorácia

Pri veľkonočnej výzdobe hrantíkov môžete skutočne popustiť uzdu svojej fantázii. V tomto období skvele vyniknú všetky výrazné a hravé farby.

Inšpiráciou pre jarné kvetináče môžu byť všetky ostatné veľkonočné dekorácie:

 • do kvetináča postavte veľkonočného zajačika
 • naaranžujte zafarbená vajíčka
 • vplieta farebné stuhy z korbáčov

Ročné obdobia

Výzdobu pre letné hrantíky nemusíte hľadať dlho. V lete spravidla rastliny rozkvitnú a ďalšia výzdoba kvetináčov je takmer zbytočná.

Stále však môžete ku kvetom treba pridať okrasné zapichovátka, okolo truhlíka omotať pekný špagát, alebo obmeniť náter.

Nápady pre jesenné kvetináče sa tiež hľadajú ľahko. Naaranžujte do kvetináčov malé ozdobné tekvice, alebo zapichnite pár vetvičiek s červenými šípkami.

Spôsobov, ako ozdobiť kvetináč je nespočet a úpravy vždy prinesú do interiéru aj na záhradu tú správnu sezónnu atmosféru.

4) Vertikálne záhrady nielen z paliet

Vertikálne a kaskádové záhrady alebo živé steny sú zase skvelými možnosťami pre pestovanie rastlín v prípade, že nemáte dosť priestoru na záhony na zemi.

Ak vás láka treba kvetinová stena na balkón, nechajte si vyrobiť profesionálne postavenú konštrukciu aj s vegetačným panelom a zavlažovacím systémom. Živé kvety na vonkajšie steny sú aspoň čiastočne umiestnené pod strechou, a tak sa k nim horšie dostáva prirodzená vlaha zo zrážok. Ocenia preto samozavlažovací systém.

DIY: Vertikálna záhrada

Ak chcete ušetriť, vertikálnu záhradu si vyrobte sami z paliet. Zvládne ju každý nadšený záhradník. Návod na stavbu vertikálnej záhrady je celkom jednoduchý. Postup je podobný ako pri výrobe truhlíkov z paliet.

Rozdiel je len v tom, že ak chcete mať skutočné vertikálne záhony z paliet, musíte ich bezpečne upevniť na stenu, na ktorej budú visieť. Pred privŕtaním je vhodné zadnú stranu palety zabezpečiť dvojitou vrstvou netkanej textílie.

Rastliny na stenách sú síce zaujímavé na balkóne či záhrade, ale skutočne originálnym doplnkom sú aj v interiéri. Nemusíte týmito živými zelenými dekoráciami pokrývať hneď celú stenu. Skúste namiesto toho napríklad rozmiestniť niekoľko magnetických kvetináčov alebo obrazov zo živých rastlín a machu. Tento moderný prvok nielen vyzerá skvele a sviežo.

Výhody rastlín na stenách v interiéry:

 • absorpcia hluku
 • zvlhčenie miestnosti
 • ochladenie prehriatych priestorov
 • znižovanie koncentrácie škodlivých látok.

A fakt, že vám vaše vertikálne záhrady v interiéri budú obdivovať aj všetky návštevy, to je taký príjemný bonus na záver.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom