Hlavné menu
EKO bývanie

5 tipov pre ekologickejšiu domácnosť

Príroda nám toho dala už mnoho, poďme jej to aspoň trochu splatiť. V nasledujúcom článku sa dozviete niekoľko jednoduchých tipov, ktoré uľavia nilen prítode, ale aj vašej peňaženke. Poďte sa pozrieť.

Z prírody čerpáme prakticky všetko, čo k životu potrebujeme. Prečo k nej teda nebyť ohľaduplnejší? Ekologické správanie by malo byť úplne prirodzenou súčasťou nášho každodenného života. Ak ešte neviete ako na to, na nasledujúcich riadkoch pre vás máme niekoľko tipov, ktoré doma zvládne naozaj každý. Nechajte sa inšpirovať.

1. Žite zero waste

Zero waste je veľmi často skloňovaným pojmom posledných rokov. O vlastne čo ide? Aby sa minimalizoval objem obalových materiálov a tým pádom aj odpadu, začali sa po svete objavovať obchody, kde sa tovar predáva na váhu. Nie je teda už potrebné, aby každých pár gramov bolo zabalených v plastovom obale a vystavených v regáli. Potraviny si odnesiete rovno vo svojich nádobách, ktoré môžete používať opakovane. Vzhľadom k tomu, že doma si väčšina z nás rovnako sypké potraviny, ako je ryža či strukoviny presype do dózy, môžete preskočiť jeden krok a nasypať si ich tam už v obchode.

2. Pestujte vlastnú zeleninu a bylinky

K tomu, aby ste si doma mohli vypestovať bylinky či zeleninu nepotrebujete záhradu. Rovnako dobre môžu totiž poslúžiť aj okenné parapety, pokiaľ nie sú otočené práve na sever, dopadá na ne veľa prirodzeného slnečného svetla, ktoré je pre rast všetkých rastlín úplný základ. Nechajte semienka  vyklíčiť v malom skleníku a potom ich len presaďte do kvetináčov s vhodnou pôdou a sledujte, ako krásne porastú. Pestovať môžete šalát, paradajky, nespočetné množstvo byliniek a napríklad aj jahody.

BIANO TIP: Pestovanie v hline vás neoslovilo? Všetky, z vyššie uvedených rastlín, môžete pestovať aj hydroponicky.

V podobnom štýle:

3. Dajte starým veciam nový zmysel

Máte tvorivého ducha? Výborne, v tom prípade sa v ďalšom odseku nájdete. Starý nábytok je opozeraný a tiež tak trochu opotrebovaný? Dajte mu ešte jednu šancu. Šmirgeľ a farby oživia ich zájdenú slávu. Čalúnené stoličky potiahnite novou látkou a hneď budú vyzerať lepšie. A čo so starým rámom na obraz, pre ktorý stále nemôžete nájsť vhodné využitie? Vložte do neho čiernu tabuľu a môže slúžiť na písanie odkazov či ako nástenka.

4.Trieďte odpad chytro

Triedenie preniká postupne do väčšiny domácností, len tak ďalej. Aby ste si triedenie uľahčili, nezaobstarávajte si hneď niekoľko rôznych košov - koše navrhnuté priamo na triedený odpad sú prehľadné, praktické a mnohokrát aj dobre vyzerajú. Ak však už svoje koše máte, samozrejme nie je nutné ich vyhadzovať. Pre lepšiu orientáciu ich ale môžete označiť štítkami alebo farebnými vrchnákmi a tak sa trafiť do správneho koša hneď na prvý raz.

BIANO TIP: Radi by ste triedili aj biologický odpad? Nebojte sa zápachu, na trhu sú koše aj s filtrom proti zápachu.

Vyberte si koše na triedený odpad na Biane:

 

5. Buďte hospodárni

Ako používať spotrebiče tak, aby vás nestáli viac, než je potrebné? Ak budete miesto prania na 90 ° C prať na 60 ° C, odstránite škvrny rovnako dobre, ale usporíte približne štvrtinu energie. K úspore elektriny povedie aj to, keď chladničku a mrazničku dáte na najchladnejšie miesto v kuchyni, určite ani jeden z týchto spotrebičov by nemal stáť pri kúrení, ani by sa smerom ku kúreniu nemali otvárať dvierka. Aj pri samotnom varení môžete ušetriť. Stačí k tomu iba to, že budete variť s použitím pokrievky. Náklady by mali klesnúť takmer o tretinu.