Hlavné menu
EKO bývanie

Dnes radí Zuzana: 10 tipov, ako žiť ekologickejšie

Buďte eko, jedzte bio, trieďte odpad, neničte prírodu, uprednostňujte minimalizmus, kúpte len koľko spotrebujete. Premýšľajte a buďte prítomní. Veď určite ste sa s tým už stretli...

Ak chceš zmenu, začni najprv u seba

Zuzka je lifestylová blogerka, mama a žena, ktorá sa zaujíma nielen o módu a kozmetiku, ale aj o to, čo sa deje vo svete, a ako byť v ňom šťastný a spokojný. Viac na jej blogu.

Z každej strany sa na nás valí, ako žiť ekologickejšie, ako triediť správne odpad, neplytvať zbytočne potravinami, čo urobiť pre záchranu našej zeme, či ako spomaliť globálne otepľovanie. Nuž za posledných 100 rokov sa to na našej Zemi rapídne zmenilo a nevyzerá to s ňou veru ružovo.

Pýtate sa, čo s tým? Odpoveď znie: začnite u seba. Dá sa to úplne jednoducho a malými vecami môžete pomôcť k zlepšeniu. Ja to robím takto a mám pre vás 10 tipov.

Základ úspechu: s odpadom narábaj rozumne

1. Odpad patrí do koša – akýkoľvek!

Obal z cukríka, žuvačky, použitá vreckovka, ohorok z cigarety? Do koša s ním, žiadne, že veď to je len kúsok papiera, to sa stratí... No nestratí. V tej prírode sa to bude rozkladať niekoľko rokov a keby každý jeden človek takto uvažoval, tak sme zamorení odpadom – čo už vlastne aj sme.

2. Trieďte odpad

Fakt už niekoľko rokov sa snažíme triediť plasty, papier, sklo a bežný odpad. Všetko do správneho kontajnera. Najnovšie prichádza boom s kompostovými kontajnermi, tak ak taký pri svojom paneláku máte, vyhadzujte zvyšky jedla, šupky, škrupiny, či iné zbytky priamo tam. A pokojne si jeden taký kompostér môžete zriadiť aj do vlastnej domácnosti (môj favorit je svetlomodrý kompostér).

3. Použitý olej do nádob – nie do umývadla

Vždy keď si urobíte nejakú dobrotu na oleji, tak použitý olej môžete zliať do vyhradenej nádoby, či fľaše a keď sa naplní, môžete ju zaniesť na vybranú čerpaciu stanicu.


Ach, tie plasty...

4. Minimalizujte používanie plastov

Nekupujte zbytočne vodu v plastových fľašiach, noste si svoju a takisto zvážte aj nákup ostatných plastových výrobkov na jedno použitie. Mikroténové vrecko pri nakupovaní určitých potravín buď jednoducho vynechatej, alebo si zaobstarajte vlastne látkové na opakované použitie.

5. Vlastná taška a sáčky na nákup

Je skvelé tašku nosiť stále so sebou v kabelke, prípadne aspoň kdesi v aute. Nikdy neviete, kedy budete musieť ísť niečo nakúpiť a nemusíte kvôli tomu v obchode kupovať ďalšiu tašku, zvyčajne plastovú.

6. Zbierajte plastové vrchnáčiky

Ak už kúpite nejakú tú plastovú minerálku, či iný nápoj, odkladajte vrchnáčiky. Keď ich nazbierate peknú kôpku, môžeš nimi pomôcť niekomu, kto to potrebuje a kto za to dostane aspoň nejaké peniažky.


Pre niekoho samozrejmosť, pre iného rarita

Nie, nie každý na svete má to čo my vo vyspelých štátoch...

7. Neplytvajte zbytočne vodou

Na zemi jej naozaj nie je dostatok… Vymeň kúpeľ za sprchu a sprchujte sa len toľko, koľko je nutné. Pri umývaní riadu nenechávajte vodu len tak pustenú, a každú kvapku sa snažte využiť rozumne. A ďalšie tipy ako šetriť vodou.

8. Neplytvajte potravinami

Nakupujte len toľko, koľko potrebujete, navarte, koľko zjete a snažte sa spotrebovať vždy všetko, čo máte doma. Nemusíte za každú hlúposť letieť do obchodu, radšej porozmýšľajte, čo máte v chladničke a komore, vždy sa aj zo zvyškov dá vykúzliť chutné jedlo.

A čo s liekmi či baterkami?

Okrem oleja, si mnoho ľudí nevie rady ani s ďalším špecifickým odpadom. Poďme sa trocha dovzdelať.

9. Nepoužité lieky do lekárne

Do lekárne vráťte všetky lieky, ktoré ste nevyužilil, všetky, ktoré sú po záruke a všetky, ktoré už neplánujete viac užívať. Bez obalového materiálu, iba fľaštičky, či samotné blistre liekov. Lieky totiž nepatria do odpadu.

10. Použité batérie

Mnohí sa pýtajú čo s nimi. Ak ste všímaví, určite ste si už v mnohých obchodoch, alebo rôznych zariadeniach všimli špeciálne nádoby, alebo boxy určené na použité batérie. Urobte si jeden taký malý box, alebo krabicu aj doma a odkladajte tam všetky použité tužkové baterky. Ak sa vám naplní, zaneste ich presne na takéto miesto a ony odtiaľ poputujú tam, kam majú.

Okrem týchto 10 tipov, ktoré zvládne každý, môžete byť na seba ešte tvrdší a skúsiť napr. aj:

  • používať biokozmetiku
  • nakupovať v bezobalových obchodoch, ktoré sa stále viac a viac rozmáhajú
  • vymeniť auto za hromadnú dopravu a minimalizovať tak dopad na ovzdušie
  • opraviť staré a pokazené, ak sa dá a nekupovať zakaždým všetko nové
  • nosiť všade so sebou vlastnú fľašu na vodu, termohrnček na kávu či na jedlo vlastný box (vybrala som pre vás tieto produkty)
Ktorý z tipov praktizujete vy? Alebo máte vlastné spôsoby, ako inak prispievať k zlepšeniu života na našej planéte?
Radi by ste u nás na BIANO uverejnili svoj článok? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!