Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Päťdňový plán na organizáciu domácnosti

Kedy je ideálny čas urobiť si doma poriadok? Teraz! Pripravili sme pre vás päťtýždňový plán, ktorý vám s organizáciou domácnosti pomôže. Stačí vám päť voľných popoludní.

https://myforall.ru/

Pokiaľ nepatríte vyložene medzi puntičkárov, istotne to poznáte. Úložné škatule so všetkým možným, drogéria s prepadnutým dátumom spotreby, chýbajúce kusy riadu a hromada hračiek, s ktorými si nikto nehrá. Keď sa na upratovanie a organizáciu domácnosti vrhnete po hlave, môže vám to zabrať pokojne mesiac. My sme pre vás ale pripravili plán rozložený na päť týždňov, takže s nejakým stresom vôbec nepočítajte. Pekne v kľude a postupne. Držte sa nášho návodu a pôjde vám to samo.

1. Riad a domáce potreby

S organizáciou začnite v kuchyni, tam je viac ako kde inde potreba mať poriadok a všetko potrebné pekne pri ruke.

 • Zorganizujte si chladničku a špajzu prehľadne, nech viete hneď, kde čo máte a čo vám chýba. Pomôžu vám praktické kuchynské dózy, vďaka ktorým obmedzíte plytvanie jedlom a ušetríte tak okrem času aj peniaze.
 • Uistite sa, že máte riad zarovnaný logicky podľa toho, ako sa v kuchyni pohybujete. Nože a lopáriky na krájanie hneď pri ruke, pokrievky blízko hrncov, šálky blízko rýchlovarnej kanvice i kávy a čajov. Šikovným riešením sú tiež praktické závesné systémy a organizéry do kuchyne.
 • Spíšte si zoznam toho, čo vám v kuchyni chýba a nákup už neodkladajte. Strúhadlo, lis na cesnak, mašlovačka, gumová stierka chňapka alebo poháre na víno ... To všetko sú maličkosti za pár eur.

2. Sezónne dekorácie

Obdobie medzi Vianocami a Veľkou nocou je ideálny na utriedenie sezónnych dekorácií.

 • Všetky vianočné svietniky, ozdoby, svetielka, obrusy a ďalšie dekorácie upracte najlepšie do jednej krabice či úložného plastového boxu. Nezabudnite na veko viditeľne napísať, že ide o vianočné dekorácie, nech ich za rok zasa nehľadáte.
 • Nájdite veľkonočné vence, dekoračné vajíčka a zajačikov, čoskoro už na ne zase príde rad. Vyhádžte rozbité kusy a poznačte si, aké drobnosti budete chcieť pred Veľkou nocou ešte nakúpiť, nech máte na všetko dostatok času. 
 • Pokiaľ si doma potrpíte napríklad aj na jarné, letné, jesenné, halloweenske, valentínske a ďalšie sezónne dekorácie, postupujte rovnako aj pri nich.

3. Oblečenie a doplnky

Do organizácie šatníka sa pustite, ešte než príde jar. Nezabudnite si zoskupiť sezónne oblečenie na jedno miesto. Až konečne príde dlho očakávané teplo, budete pripravení.

 • Všetko zo skrine vyťahajte, roztrieďte také kúsky, ktoré ste nemali rok na sebe a urobte tri kôpky: nechať, predať (či vymeniť s kamarátkami) a darovať charite.
 • Nenechávajte si žiadne kusy oblečenia, do ktorých musíte buď schudnúť, alebo naopak pribrať.
 • Police a regály povysávajte a utrite od prachu, môžete sem umiestniť sáčky proti moliam, vonné mydlá, alebo na dvere šatníka zavesiť zväzok levandule.
 • Spíšte si zoznam oblečenia a doplnkov, ktoré si budete musieť v priebehu roka zaobstarať (zimné topánky, jarný kabát, plavky ...), a dajte si ho niekam na oči, napríklad na vnútornú stranu dverí šatníkovej skrine. Budete tak mať prehľad, aké výdavky za ošatenie vás v konkrétnom ročnom období čakajú.

4. Lieky a kozmetika

Tiež sa vám stáva, že musíte s horúčkou bežať do lekárne pre paralen? Najvyšší čas urobiť poriadok aj v liekoch a kozmetike.

 • Najprv si urobte poriadok medzi liekmi, vráťte do lekárne všetky výrobky s neplatným dátumom spotreby a ak nemáte, kúpte si na ne dostatočne veľkú uzamykateľnú lekárničku, ktorú môžete inštalovať napríklad na stenu v kúpeľni či na chodbe.
 • Opäť si spíšte zoznam - aké základné lieky a zdravotné pomôcky, ako náplasti a obväzy, vám doma chýbajú? Napravte to a zásobte sa so všetkým potrebným.
 • To isté urobte s ošetrujúcou aj dekoratívnou kozmetikou. Nezabúdajte, že aj riasenka či rúž majú svoj dátum spotreby. A aby sa vám všetky tie krémy, šminky a štetce neváľali piate cez deviate v šuplíku alebo na skrinke v kúpeľni, poobzerajte sa po praktických organizéroch na kozmetiku.

5. Hračky, hry a detské práce

Ak máte deti, potom iste poznáte nekonečné hordy darčekov, ktoré vaše ratolesti dostávajú k Vianociam, narodeninám i meninám. Hrajú si stále ešte so všetkými? Nemajú izbičku zbytočne preplnenú rozbitými hračkami alebo vecami, ktoré už nie sú v ich veku potrebné?

 • Do generálneho upratovania detskej izbičky zapojte aj deti. Spoločne vytrieďte rozbité hračky, ktoré sa už nedajú opraviť a všetko, s čím si už nehrajú. Tie, ktoré ešte využijú, potom môžete uskladniť v boxoch na hračky, aby boli prehľadne usporiadané na jednom mieste.
 • Niektoré hračky (predovšetkým tie drevené či kovové) môžete schovať na pôdu pre ďalšie generácie, alebo ich môžete darovať charite. Vysvetlite deťom, že majú veľa hračiek, ale žijú tu aj deti, ktoré nemajú napríklad žiadne a vy by ste im mohli urobiť radosť.
 • Spoločne tiež zhromaždite všetky výkresy a ďalšie práce zo školy a škôlky. Niektoré môžete zarámovať a vystaviť, iné môžete uložiť do praktickej zložky, aby ste za pár rokov mali na čo spomínať.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom