Hlavné menu
Rady, tipy, nápady

Kupujeme vonkajšiu trampolínu - akú vybrať?

Máte záhradu, trávite na nej radi čas, ale zdá sa vám zbytočne nevyužitá? Ak máte radi pohyb na vzduchu i vo vzduchu, mali by ste popremýšľať o trampolíne. Poďte sa o nich najskôr niečo dozvedieť.

Na veku nezáleží, skákanie na trampolíne vykúzli úsmev na perách deťom i rodičom. Trend trampolín nás už sprevádza niekoľko rokov. Aby nie, pohyb na čerstvom vzduchu zlepšuje kondíciu i náladu v každom veku. Skvele si pretiahnete telo, a to bez preťažovania kĺbov. Odolať je jednoducho ťažké. Než si trampolínu na záhradu zaobstaráte, poďte si premyslieť niekoľko základných otázok.

Trampolína pre deti, alebo pre dospelých?

Úprimne si odpovedzte na otázku, pre koho trampolínu kupujete. Je to naozaj len pre deti, alebo sa už vidíte, ako o slnečných víkendoch skáčete metre nad zemou? Ak vás skákanie necháva chladnými a chcete naozaj len urobiť radosť deťom, stačia menšie rozmery s nižšou nosnosťou. Keby ste si to ale po nadobudnutí predsa len rozmysleli, nezabudnite, že kvôli nižšej nosnosti hrozí rýchle opotrebenie materiálu.

Aké tvary a veľkosti trampolín sú dostupné?

Na veľkosti nezáleží? Tu to tak neplatí. Väčšia trampolína umožňuje väčšie odpruženie, takže môžete skákať ľahšie a vyššie, než na menšej trampolíne. A tiež sa na ňu zmestí viac ľudí. Veľkosť sa pohybuje od 90 cm do takmer 5 m. Tvary sú od okrúhlych, cez oválne, až po obdĺžnikové. Tvar vyberajte tak, aby sa vám bez problémov na záhradu vošla. Nezabudnite z priemeru trampolíny odpočítať približne 30 cm, ktoré zaberajú pružiny, skákacia plocha je teda menšia.

Mám dosť veľkú záhradu na zriadenie trampolíny?

K veľkosti voľnej plochy na záhrade určite tiež nezabudnite prihliadnuť. Nejde len o čistú veľkosť trampolíny, je potrebné počítať s bezpečnostným miestom okolo trampolíny, ktoré je približne jeden meter - to znamená, že pri kúpe trampolíny o priemere troch metrov budete potrebovať aspoň päť metrov priestoru.

Aby trampolína po celý rok vonku vydržala

Aby trampolína vydržala celoročne vonku a bola aj po rokoch v dobrom stave, neoplatí sa pri kúpe šetriť. Nosná konštrukcia by vždy mala byť vyrobená z vysoko odolnej ocele, tá zaručuje stabilitu a nehrdzavie. Oplatí sa dokúpiť aj ochrannú plachtu, ktorá ju ochráni od padajúceho lístia, dažďa i snehu.

BIANO TIP: Zaujímajte sa aj to, či sú k trampolíne bežne dostupné náhradné pružiny. Každá trampolína sa po čase opotrebuje, u tých kvalitných sa dajú opotrebované časti vymeniť.

Kryty z PE alebo PVC?

Na ochranných sieťach a krytoch pružín je možné nájsť dva rozdielne materiály - PE (polyetylén) a PVC (polyvinylchlorid). PE je lacnejší, horšie odoláva poveternostným podmienkam a nie je odolný proti UV žiareniu. PVC je rozhodne lepšou voľbou, je UV odolný a nebude treba ho tak často meniť.

Doplnky a príslušenstvo k trampolínam:

  • Bezpečnosť na prvom mieste. K trampolíne nezabudnite zaobstarať ochrannú sieť, ktorá zabráni prípadným pádom mimo trampolínu a s tým spojeným zraneniam.
  • Aby ste na trampolínu ľahko vyliezli, kúpte si určite schodíky.
  • Dlhú životnosť trampolíne zaistí ochranná plachta - chráni pred padajúcim lístim, dažďom aj snehom.
  • Ku guľatým trampolínam je možné zaobstarať stan, čím sa možnosti využitia ešte rozširujú.
  • Ochranná sieť pod trampolínu zabráni nežiadúcemu vstupu malých detí či zvierat do priestoru pod trampolínou.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom